• resmi ilanlar

İlk yerli malımızı ürettik

2011-03-02 14:53:51

Meyve ve sebzede kalıntı problemini çözecek tarım ilacını, bir Türk firması üretti. Atıldıktan kısa bir süre sonra zararlı patojeni öldürüp su ve oksijen gibi biyolojik ürünlere dönüşen 'Peras' marka ilaç, büyük ilgi gördü. Timsel Kimya Satış Pazarlama Müdürü Ahmet Kahraman, Türkiye'nin sınıfında ilk ve tek ruhsatlı yerli malı zirai ilacı olan Peras'ın, sebze ve meyv...

Meyve ve sebzede kalıntı problemini çözecek tarım ilacını, bir Türk firması üretti. Atıldıktan kısa bir süre sonra zararlı patojeni öldürüp su ve oksijen gibi biyolojik ürünlere dönüşen 'Peras' marka ilaç, büyük ilgi gördü.

Timsel Kimya Satış Pazarlama Müdürü Ahmet Kahraman, Türkiye'nin sınıfında ilk ve tek ruhsatlı yerli malı zirai ilacı olan Peras'ın, sebze ve meyvede gıda güvenliğini sağladığını belirtti. Hastalık ve funguslara doğrudan etki ettikten sonra havaya ve suya karışarak kalıntı bırakmadığının altını çizen Kahraman, "Türkiye, yıllardan beri Avrupa ve ABD başta olmak üzere çeşitli ülkelerden tarım ilacı ithal ediyor. Şimdi biz onlara ihraç edeceğiz. Bu, Türk Ar-Ge'sinin geldiği noktayı göstermesi açısından çok önemlidir. Ürünümüze güveniyoruz" dedi.

Kahraman, Peras'ın 2010 yılında verim kayıplarının sebebi olarak gösterilen ve domates fiyatlarının artmasına yol açan 'mildiyo' gibi hastalıklara çare olduğunu söyledi. Satış Pazarlama Müdürü Kahraman, "Peras, Inc-2, Aliment, Trifer ve Fertile adlı özel ürünleri, çiftçimize ve sanayicimize sunduk. Hastalıklarla mücadele ederken doğru ilacı seçmezsek, yarardan çok zarar görebiliriz. Ruhsatsız ve kaçak ürünlere karşı mücadele edilmelidir. Bugünlerde ürünümüz taklit edilerek, 'dezenfektan' adı altında birtakım ilaçlar satılmaktadır. Bunların ruhsatı olmadığı gibi içeriklerinde gümüş ve benzeri ağır metaller bulunmaktadır." şeklinde konuştu. Timsel Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Timuroğlu ise ülke topraklarının biyolojik saldırı altında olduğunu söyledi. "Topraklarımızın kirletilmesi, beynimize kurşun sıkmak gibi bir şey." diyen Timuroğlu, şunları dile getirdi: "Peras'ı ürettik, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan ruhsatlandırdık. Türkiye'nin ürününün ne Rusya'dan ne Avrupa'dan geri dönmesini istiyoruz."

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit