• resmi ilanlar

Öncü Kıyamet Japonya’yı vurdu

2011-03-11 12:54:00

ABD Jeolojik Araştırma Kurumu USGS, Japonya'nın kuzeydoğu kıyıları açıklarında meydana gelen depremin 8,9 olduğunu bildirdi. Depremin hemen ardından Japonya Meteoroloji Kurumundan tsunami uyarısı yapıldı. Bu açıklamaların hemen ardından dev dalgaların kıyılara vurmaya başladığı haberleri geldi. Ülkenin kuzeyindeki Sendai kentindeki limanı 10 metre büyüklüğündeki dalgalar yuttu.

ABD Jeolojik Araştırma Kurumu USGS, Japonya'nın kuzeydoğu kıyıları açıklarında meydana gelen depremin 8,9 olduğunu bildirdi.

Depremin hemen ardından Japonya Meteoroloji Kurumundan tsunami uyarısı yapıldı. Bu açıklamaların hemen ardından dev dalgaların kıyılara vurmaya başladığı haberleri geldi. Ülkenin kuzeyindeki Sendai kentindeki limanı 10 metre büyüklüğündeki dalgalar yuttu.

Kaydedilen en büyük beşinci depremin ardından şiddetli artçılar nmeydana geldi. Deprem sonrasındaki ilk 3 saat içinde en büyüğü 7 şiddetinde olmak üzere 17 artçı artçı şok meydana geldi. Başka artçı şoklar da bekleniyor.

NÜKLEER TESİSLER VE LİMANLAR KAPATILDI

Reuter haber ajansı şiddetli depremin ardından Japonya'daki tüm limanların kapatıldığını duyurdu. Ülkenin kuzeyine yapılan hızlı tren seferleri durduruldu. Pek çok nükleer tesis ve petrol rafinerisi kapatıldı, 4 milyon kişinin elektriği kesildi.

Japonya Başbakanı Naoto Kan ise nükleer santrallerde önemli bir hasarın ve herhangi bir sızıntının söz konusu olmadığını ancak deprem sonrasında özellikle ülkenin kuzeyinde büyük hasar meydana geldiğini açıkladı.

Hükümet sözcüsü Yukio Edano da deprem bölgesine askerlerin sevk edildiğini açıkladı. İlk aşamada 8 askeri uçak deprem bölgesine gönderildi.

 

BM HAZIR

Birleşmiş Milletler de, 30 uluslararası arama kurtarma ekibinin hazır olduğunu ve talep halinde Japonya'ya gidebileceğini açıkladı.

 

DÜNYADA TSUNAMİ ALARMI

Depremin hemen ardından Pasifik Okyanusu'na kıyısı olan Hawaii, Tayvan ve Endonezya'da tsunami alarmı verildi. Hawaii'deki Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi tsunami uyarısının Japonya, Filipinler, Avustralya, Yeni Zelenda, Rusya, Marcus Adası, Kuzey Marianas ve Güney Amerika'nın Pasifik kıyıları için geçerli olduğunu

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit