• resmi ilanlar

Oto hırsızlarını kamyoncular yakalattı

2011-04-15 11:00:07

Muğla'nın Yatağan ilçesinde çalınan araç, kamyon şoförlerinin takibi sayesinde 2 saat sonra İzmir'de yakalandı. Otomobildeki 3 kişi gözaltına alındı. Araç, sahibine teslim edildi.

Edinilen bilgiye göre, Yatağan'daki sanayi sitesinde bir tamirhanenin önünde kontak anahtarı üzerinde bırakılan 48 YH 008 plakalı otomobil çalındı. Arabanın sesini duyarak dışarı fırlayan araç sahibi Salih Saral (45) durumu polis ekiplerine bildirdi. Bu sırada kamyoncu arkadaşlarına durumu anlatan Saral, kolay iletişim kurabilmek için telsiz sistemi kurdukları bütün kamyonlara haber verdi. S.S. 11 Nolu Yeni Yatağan Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi üyesi Saral'ın haber vermesi üzerine yollarda olan kamyoncular çalınan arabayı aramaya başladı.

Bu sırada, Aydın - İzmir otobanında seyir halinde gördükleri aracı polis ekiplerine bildiren kamyoncular Saral'a da haber verdi. Kamyonlarında bulunan telsizle kendi aralarında haberleşen kamyoncular, aracın geçtiği her noktayı bildirdi. Kamyon şoförü Mükerrem Kocatepe, otoban üzerinde bir benzin istasyonuna girdiklerini görmesi üzerine polisle irtibata geçerek aracı takibe başladı.

Kamyonculardan haberi olmayan ve hiçbirşeyi farketmeyen zanlılar, çaldıkları araçla İzmir girişinde kıskıvrak yakalandı.

Asayiş Şube Müdürlüğü Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, çalınan otomobildeki Yakup Y. (38), Turgay P. (39) ve Cenk H.'yi (23) gözaltına aldı. Zanlıların otomobil hırsızlığından çok sayıda kayıtlarının bulunduğu, ceza almalarına rağmen yine aynı suçu işledikleri tespit edildi. Yakup Y.'nin 21, Turgay P.'nin 11 otomobil hırsızlığı suçundan kayıtlarının olduğu, Cenk H.'nin ise aynı suçu işlemesi yüzünden yattığı cezaevinden bir hafta önce çıktığı belirtildi. İzmir'e gelen Salih Saral, çalınan aracını polis ekiplerinden teslim aldı. Yedek parça işiyle uğraşan Saral, aracını görüp telsizden sürekli bilgi veren S.S. 11 Nolu Yeni Yatağan Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi üyelerine çok minnettar olduğunu söyledi.

Polise teşekkür eden Saral, "Anahtarı otomobilin üzerinde bırakıp dükkana girdim. Zaten arabanın çalışmasıyla gitmesi bir oldu. Hemen çalındığını anladım, polise bildirdim. Sonra üyesi olduğum kamyoncular derneğinden arkadaşlar telsizle birbirine söylemişler. Onların aracı görmeleri ve takip etmeleriyle şahıslar yakalandı" dedi.

Çalıntı aracı görüp takip eden ve zanlıların yakalanmasını sağlayan şoför Mükerrem Kocatepe ise, "Ben aracımla seyir halindeyken telsizden arkadaşımızın arabasının çalındığını duydum. Benzinliğe yaklaştığımda aracı gördüm ve polise haber vererek takibe başladım" diye konuştu.

S.S. 11 Nolu Yeni Yatağan Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi'nin 450 kamyoncu üyesi olduğu öğrenildi. Gözaltınaki zanlıların işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği bildirildi.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit