• resmi ilanlar

ÖSYM'den öğrenciye akıllara zarar yanıt

2011-05-15 16:16:23

Uğur Erdem Tur, YGS sınavından 10 gün önce kaza geçirdi. Bunun üzerine öğrencis başvuru yapıp engelliler sınıfında sınava girmek istediğini belirtti. ÖSYM bu isteği kabul etti.

Ancak Uğur Erdem Tur, sınav günü sınıfına gidince kendi adına hazırlanmış bir soru kitapçığı ve cevap anahtarı olmadığını gördü. Gözetmen yedek kitapçık verdi ve genç adam sınavını bitirdi.

Ancak sonuçlara baktığında şok bir sonuçla karşılaştı: "Sınava girmediniz"YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, hiçbir adayın puanının tekrar hesaplanmadığını, sadece eksik soru kağıdı alanlar ile soru kağıdının birkaç yaprağı olmayan adayların puanlarının yeniden hesaplandığını söyledi. Bu kategoriye giren 2 bin 50 adayın puanının yeniden hesaplandığını söyleyen Özcan, bu adaylardan bin 700’ünün cezaevindekiler ve 350’sinin ise dışarıdaki adaylar olduğunu belirtti. ÖSYM’ye itirazda bulunan 75 bine yakın adayın cevap anahtarı üzerinde ne türden bir çalışma yapıldığı netlik kazanmazken Sivas’tan çok ilginç bir mağdur öyküsü geldi.

 

ALİ DEMİR İMZALI YANIT

 

Sınavdan 10 gün önce kaza geçiren 18 yaşında Uğur Erdem Tur adlı aday, sağ omzu kırıldığı için sınava engelliler için hazırlanan bir sınıfta girmek istediğini belirterek sağlık raporu ile ÖSYM’ye başvurdu. Sivas Selçuk Anadolu Lisesi mezunu olan Tur’a, ÖSYM Başkanı Ali Demir imzalı bir cevap geldi ve sınava daha önce belirtilen Cumhuriyet Üniversitesi Kantininde değil, Cumhuriyet Üniversitesi İlköğretim Okulu’nda gireceği belirtildi.

 

UĞUR ÇÖZDÜ, GÖZETMEN İŞARETLEDİ

 

Sınav sabahı Cumhuriyet Üniversitesi İlköğretim Okulu’ndaki engelliler için hazırlanan sınıfına giden Tur, kendi adına hazırlanmış bir soru kitapçığı ve cevap anahtarı olmadığını gördü. Gözetmen öğretmenler, Tur’a yedek bir soru kitapçığı ve cevap anahtarı vererek, sınavda sağ omzu kırık olan adaya yardımcı olarak cevap anahtarındaki şıkları işaretlediler.

 

SINAVDAN 400 PUAN BEKLİYORDU

 

Sınavdan 400 puan bekleyen Tur, sonuçlar açıklandığında ise şoka uğradı. Sonuç belgesinde “Sınava girmediniz veya yanıt alanınız boş” yazan Tur’un asıl soru kitapçığı ve cevap anahtarının değerlendirildiği ortaya çıkmıştı. Cevap anahtarları açıklandığında, kağıdın hiç işaretlenmemiş olduğunu gören Tur, ÖSYM Başkanı Ali Demir’in imzalı yazsına rağmen kendisi için hiçbir işlem yapılmamasına ve sonucunun da eski sınav yerine göre düzenlenmesine şaşırmıştı.

 

LYS'YE BAŞVURAMADI

 

İki haftadan beri sonuç almaya çalıştığını kaydeden Tur, “ÖSYM’den şu ana kadar hiç bir şekilde dönmediler. Sınavım sağ omzum kırık olduğu halde güzel geçti. YGS-1 ve 2’den yani sayısal alandan sınava girdim. Soruları çözerken yazamadığım için yedek kitapçığa gözetmen öğrenmen işaretleme yaptı. Ancak ÖSYM Başkanı sınavı yönetemedi diye yeni sınav yerime cevap anahtarım ve soru kitapçığım getirilemedi. O boş bırakılan cevap kağıdı değerlendirildi ve ben LYS’ye bile başvuramadım. Ne olacağı hakkında hiçbir fikrim yok.” dedi.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit