• resmi ilanlar

Yedigöller’i öldürecek yol

2011-06-30 00:00:00

Düzce eski Valisi Bülent Kılınç’ın, görevinden ayrılırken Yedigöller Milli Parkı’na sahip çıkılmasını istemesinin ardından yerine gelen Vali Vasip Şahin emanete sahip çıktı. Başbakan Erdoğan’ın, Yığılca’da düzenlediği mitingin ardından söz vermesi üzerine Düzce ile Yığılca arasındaki yolun yapımına başlanırken, Yığılca ile Yedigöller arasındaki yol ise asfaltlanmaya başlandı.

Yedigöller Milli Parkı’nın piknik alanı gibi görülmemesi gerektiğini belirten çevreciler, “Gerekli önlemler alınmadan yapılacak yol, yoğun insan akımı ile birlikte Yedigöller’e büyük zarar verir. Yedigöller için bir an önce tedbirler alınmalı” dedi.

Bolu eski Valisi Mehmet Ali Türker, Yedigöller Milli Parkı’nın zarar görmemesi ve master planının yapılmadan doğa harikasına giden yolun yapılmasını izin vermezken, ilerleyen yıllarda yolda yapılan çalışmalar da yetersiz kaldı. Bolu’dan Yedigöller’e giden yaklaşık 45 kilometrelik yol tatilciler için çile yolu haline dönüşürken, yaşanan zorluklar nedeniyle bir çok kişi doğa harikasına gitmekte tereddüt eder hale geldi. Düzce ise adım adım milli parka sahip çıkıyor.

Düzce eski Valisi Bülent Kılınç görevinden ayrılırken Düzcelilerin, Yedigöller Milli Parkı’na sahip çıkmasını istemesinin ardından göreve gelen Düzce Valisi Vasip Şahin de geçtiğimiz günlerde milli parkta incelemelerde bulundu. Yığılca ile Yedigöller arasındaki devam eden yol yapım çalışmalarını inceleyen Şahin, Düzce’de turizmin gelişmesi için çalışmalara başladıklarını, çalışmaların tamamlanması durumunda Yedigöller’e ulaşımın daha kolay olacağını belirtti.

Yığılca'nın geliştirilmesi için Yedigöller bağlantı yolunda çalışma yaptıklarını ifade eden Şahin, daha önce var olan orman yolunun kötü olduğunu açıklayarak, "Köy sınırları dahilinde bu çalışmayı bu hafta içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki günlerde de bu yolu Yedigöller’e kadar uzatarak, buraya ulaşımın kolaylaşmasını sağlayacağız" diye konuştu.

DÜZCE İLE YIĞILCA YOLU’DA YAPILIYOR

Yığılca ile Yedigöller arasındaki yol hızla devam ederken, Başbakan Erdoğan’ın 12 Haziran seçimleri öncesi Yığılca’da düzenlediği mitingde Düzce ile Yığılca arasındaki yolun yapımı için söz vermesi üzerine yolda çalışmalar başladı. Düzce ile Yığılca, Yığılca ile Yedigöller arasındaki yolların yapımının tamamlanmasının ardından milli parka ulaşım daha kolay hale gelecek. İstanbul’dan istikametinden gelenler TEM Düzce Gölyaka gişelerinden çıkarak, Akçakoca yoluna girip Yedigöller’e gidebilecek.

ÇEVRECİLERDEN TEPKİ

Yedigöller’de doğal dengenin bozulmaması için önlem alınması gerektiğini vurgulayan çevreciler, “Evet, yol yapılsın ama önce Yedigöller’de gerekli önlemler alınsın. Yedigöller yoğun insan baskısı nedeniyle yeterince zarar görmekte zaten. Yedigöller’de ayrıca, Yaban Hayatı Koruma sahası var. Yolların yapımı ile birlikte Yedigöller’e insan akışı daha fazla olacak. Bu yoğunluktan önce Yedigöller’de gerekli önlemler alınmalı.Yoksa hem bitki örtüsüne, hem de yaban hayatına zarar verilir. Yedigöller bir piknik alanı gibi görülmemeli. Yığılca ve Düzce’de turizmin gelişmesi için atılan bu adımlar öncesinde Yedigöller için gerekli önlemler alınmalı. Yoksa yapılacak yol Yedigöller’in ölümü olur” dediler.

YORUMLAR  (Toplam 5 yorum)

 • m. acar  (25.11.2012 07:24:17)

  belli uzunlukta yolun kötü olarak bırakılması gerekirdi, asfaltlama çok kötü olmuş, ben 2 yıl önce gittim, bu sabah yeniden yola çıkacağım, Karasudan geleceğimiz için zaten Yığılca girişi bize uygun ben koruma amacıyla yolu bir kısmının toprak olmasını isterdim,

 • tayfun  (21.01.2012 10:38:24)

  kardeşim her yıl en az o zorlu yolları kullanarak gittiğim yedigöller malesef gittikçe özelliğini yitiriyor 2011 yılı içinde en son gittiğimizde içler acısı her yer pislik çöp insnlar gece göllerin cevresine tu....lerini yapıyorlar uyardık başımız belaya girdi millet deli gibi içki içip ne yaptıklarını bilmez oluyorlar burası bir milli park eskiden sadece buraya doğaseverler gelirdi şimdi malesef her çeşit insan mevcut böyle giderse yedigölleri kaybederiz yeni yolların yapılması buranın sonu olu

 • Turizmci  (01.07.2011 10:06:17)

  NOT: YAZDIĞIM YORUM EKSİK YAYINLANMIŞ. Tamamı: Boludan asfaltlanacak yola karşı çıkan Milli Parklar yetkilileri, Yığılca

 • Turizmci  (30.06.2011 15:56:35)

  Bolu üzerinden asfaltlanacak yola karşı çıkan Milli Parklar yetkilileri, Yığılca

 • hun  (30.06.2011 00:36:11)

  yahu göle niye zarar versin. insanoğlu belirli sınırlar çerçevesinde bu nimetten faydalanamayacaksa ne anlamı var o gölün. Yol yokken iki saat dağ bayır gidipte göle girişte fahiş bir ücret almaları çok ağrına gidiyor insanın. hizmet yok ama para peşin alınıyor.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit