• resmi ilanlar

Şap başa bela

2011-07-26 00:00:00

İlimizde son günlerde artan şap hastalığı hayvan sahiplerini ve köylüleri tedirgin etti. Hayvanlarda gözlenen Şap hastalığının son durumu hakkında Gazeteniz Express’e bilgi veren Tarım İl Müdür Vekili Abdurkadir Aslan, “ İl müdürlüğü olarak senede iki defa şap hastalığı programı düzenliyoruz.” dedi.

9 köyde bu hastalığın görüldüğünü belirten Aslan, 2 köyde hastalığın tamamen yok olduğunu dile getirdi. Çalışmalarının sonuç verdiğini vurgulayan Abdurkadir Aslan, “Bizim, sonbahar ve ilkbahar olmak üzere senede iki kez şap programımız var. Her ikisinde de %100’e yakın hayvanlara aşı yapılıyor. Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi ilimizde de bu hastalık var. İlimizde bağlı Kırha, Rüzgarlar, Yukarı Çamlı, Saraycık, Değirmen Beli, Değirmen Deresi, Meciçele ve Yuva köylerinde bu hastalık görüldü. Fakat Kırha ile Rüzgarlar köylerinde yaptığımız çalışmalar neticesinde bu hastalık tamamen yok oldu. Diğerlerinde devam ediyor.

 

Hayvan pazarı ikinci emre kadar kapalı

 

Buna bağlı olarak raporumuzu Valiliğe ilettik ve Valiliğinde bilgisi dâhilinde Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu toplandı. Cuma gününden itibaren ikinci bir emre kadar Hayvan Pazarı kapatıldı ve hayvan kısıtlamaları uygulamaya konuldu. 2200 hayvan hastalığa maruz kaldı. Hayvanlar bu hastalığa maruz kaldığı zaman zayıflıyor. Yetişkin olan hayvanlar ölmüyor ama yeni doğmuş olanlar ölebiliyor” diye konuştu.

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • alıçörenli  (26.07.2011 16:48:16)

  HAYVANMI KALDIKİ PAZARINI KAPATIYORLAR.FIKRA GİBİ AÇIKLAMA YAPMIŞ MÜDÜR.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit