• resmi ilanlar

Ulusu’da zehir akıyor

2011-08-04 00:00:00

İLİMİZİN Gerede ilçesinde bazı sanayi tesislerinin endüstriyel atıklarını Ulusu Çayına bırakmaları, tarım alanlarını olumsuz yönde etkiliyor. Gerede Ziraat Odası Başkanı Nazım Göktaş, çiftçilerin sulama suyu ihtiyacını kirlenen Ulusu Çayı yerine yeraltından sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Gerede Ovasını kirlilikten sanayi kuruluşlarının durumunu kontrol etmesi ve kurtaracak arıtma tesisinin biran önce faaliyete geçmesi gerektiğini vurgulayan Göktaş, “Gerede Ovası bölgede birçok kişiye istihdam sağlıyor. Ancak aşırı kirlilik yüzünden Gerede Ovasında hayat durma noktasına geldi. Endüstriyel atıklarını Ulusu Çayına bırakan sanayi tesislerinin de kendi arıtma tesislerini kurmalarını istiyoruz.  Ulusu Çayı bu haliyle zehir saçıyor" dedi. 
Ulus Çayı'nın en çok zarar verdiği bölgelerde birinde oturan İsmail Yavuz adlı vatandaş ise, bir zamanlar temiz sularında lezzetine doyum olmayan kiloluk sazan balıkları avladıklarını, günümüzde ise kurbağaların bile yaşamadığı çayın çevreye zehir saçtığını, akşamları da sivrisinekten çok büyük rahatsızlık duyduklarını bildirdi. 72 yaşındaki Ali Bayındır ise, eskiden su içtikleri Ulusu Çayının günümüzdeki tiksinti veren görüntüsünün yüreklerini dağladığını söyledi. Kirlilik nedeniyle mahsullerini Ulusu Çayından sulamadıklarını dile getiren Bayındır, "Devlet ne yapacaksa elini çabuk tutsun. Ulusu Çayı eskiden hayat verdiği topraklara şimdi ölüm saçıyor" diye konuştu.
Atıkların Gerede Ovası'nda mısır, fasulye, tahıl ve buğday rekoltesinde önemli ölçüde düşüşe yol açtığı bildirildi.

YORUMLAR  (Toplam 2 yorum)

 • Sacit Demir  (04.08.2011 16:54:12)

  sanki büyüksu çok farklı Geredeye gitmeye ne gerek var.

 • Mücahitr  (04.08.2011 15:22:26)

  Geredede çalışma şartları çok kötü buradaki tabakhaneleri denetleyen kimse yok Sağlık müdürü bi zahmet çalışma şartlarını kontrol etmeli

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit