• resmi ilanlar

Öğretmenlik günlerimi özlüyorum

2011-11-26 00:00:03

Huzurevinde kalan emekli öğretmen Mustafa Güngör, ''1944 yılında öğretmenliğe başladım. Öğretmenlik yapmayı ve o günleri özlüyorum'' dedi.

“”

Huzurevinde kalan emekli öğretmen Mustafa Güngör, ''1944 yılında öğretmenliğe başladım. Öğretmenlik yapmayı ve o günleri özlüyorum'' dedi.

Bolu Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı İzzet Baysal Huzur Evinde kalan 86 yaşındaki emekli öğretmen Mustafa Güngör, ''Öğretmenler Günü'' dolayısıyla duygularını anlattı.

Mesleğini severek yaptığını anlatan Güngör, 1944 yılında öğretmenliğe başladığını, öğretmenlik yapmayı ve o günleri özlediğini söyledi.

Öğretmen olma merakının küçüklükten başladığını ifade eden Güngör, şöyle dedi: ''3. sınıfa giden bir arkadaşımın kitaplarını karıştırdıktan sonra kitaplar bende okuma merakı uyandırdı. Dedeme okuyacağımı söylediğimde hemen ilçemize yakın bir köy enstitüsünde okumaya başladım. Daha sonra öğretmenlik okuluna da bitirdikten sonra öğretmenlik için köyüme gönderildim. Daha sonra tayinim Bolu'nun Yeniçağa ilçesine çıktı. Öğretmenlik yıllarımda gündüzleri öğrenciler ders veriyordum, geceleri ise, yaşlı insanları okuturdum. O zamanları elektrik yoktu. Gaz lambasıyla onları okuturdum. Öğretmenlik sevgisi kutsallığı benim için buradan geliyor. Çeşitli okullarda 30 yıl öğretmenlik ve idarecilik yaptım.''

Öğretmenlik yıllarında binlerce öğrenci okuttuğunu anlatan Güngör, ''öğrencilerim ve ilçede bulunanlar beni çok severlerdi. Öğrencilerim arasında milletvekili olup siyasetle uğraşanlar oldu. Diğerleri ticaret ve esnaf olarak hayatlarını devam ettirdi. Hayatımda eğitime çok önem verdim. Mesleğimde muvaffak olduğumu düşünüyorum. Öğrencilerim çok memnunlardı. Onların memnun olmaları ve bir yerlerde iyi konumlara gelmeleri beni mutlu etti'' dedi.

Öğretmenlik kutsal bir meslek olduğunu belirten Güngör, ''Öğretmenlik mesleğinin önemi her dönem vurgulanmıştır. Öğretmenlik yapmanın zevki, heyecanı öğreticeler için bambaşka bir duygu. Dünyaya bir daha gelsem yine eğitime kendimi adarım. Öğrettiklerinin karşılığını aldığımda gördüğümde çok mutlu olurdum. Okuma yazma öğrenen ve öğretenlere karşı saygım ve sevgim sonsuzdur'' diye konuştu.

Kaldığım yerden memnun olduğunu ifade eden Güngör, ''Öğrencilerim beni burada ziyarete geliyorlar. Gelemeyenler çocuklarıma halimi hatırımı sorup selam söylüyorlar'' dedi.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit