• resmi ilanlar

Ne olacak memurun maaş zammı?

2011-12-13 17:41:55

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik toplu sözleşmelerle ilgili açıklama yaptı...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ''Asgari ücretle 12-13 saat çalıştırılma, insan onuruna yaraşır mı? Bunu düşünmemiz gerekiyor. Bu insanların geleceğiyle ilgili dünyası nedir? Bunu tahayyül etmemiz gerekir'' dedi.

ASO 1. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen 48. Yıl Ödül Töreni'nde konuşan Çelik, bölgede yaşanan sorunların yanı sıra AB'deki belirsizlik ve krizin gayet net olarak Türkiye'nin önünde durduğunu ifade etti.

Bu süreçte Türkiye'nin yürüyüşünün ve konumunun önem arz ettiğini belirten Bakan Çelik, Türkiye'nin yoluna siyasi ve ekonomik istikrarla devam ettiğini söyledi.

Türkiye'nin dünyada itibarlı bir ülke haline geldiğine işaret eden Çelik, ''Bu başarının lokomotifi özel sektördür, sizlere teşekkür ediyorum. İstihdama dayalı büyüme gerçekleştiriyorsunuz. Son bir yılda 1 milyon 689 bin kişi iş buldu'' dedi.

Bakanlık olarak çalışmalarını yoğun şekilde sürdürdüklerine dikkati çeken Bakan Çelik, ''2023 vizyonu çerçevesinde yüzde 5 işsizliği hedef alan bir istihdam stratejisini sizlerle paylaşacağız'' diye konuştu.

İş ve meslek danışmanları konusunda önemli adımlar attıklarını bildiren Çelik, ocak ayında 2 bin, haziran ayında da 2 bin iş ve meslek danışmanının göreve başlayacağını kaydetti. Çelik, bu danışmanların iş yeriyle işçiyi buluşturacaklarını vurguladı.

Çalışma hayatına ilişkin çok sayıda yasa taslağını Bakanlar Kurulu'na sevk ettiklerini anımsatan Çelik, bunun için geceli gündüzlü çalıştıklarını söyledi.


MEMURLARLA TOPLU SÖZLEŞME
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, ''4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununa ilişkin düzenlemenin hala Bakanlar Kurulunda olduğu''nun anımsatılması üzerine de, toplu görüşmedentoplu sözleşmeye geçildiğini hatırlattı.

Bundan sonra kamu çalışanlarının mali ve sosyal haklarıyla ilgili ''Bunu iyileştireceğiz'' gibi herhangi bir ifadelerinin söz konusu olamayacağını ifade eden Çelik, bu dönemin artık geride kaldığını vurguladı.

Bundan sonra toplu sözleşme çerçevesinde masada kararlar alınacağını dile getiren Çelik, ''Toplu sözleşmeye geçtiğimize göre ocak ayında yapılacak maaş zamlarının toplu sözleşme masasında gerçekleşmesinden yanayız. Onun için yasanın bir an önce Meclisten geçip, bu çerçevede masaya oturulup karara bağlanmasının doğru olacağı kanaatindeyim'' dedi.

Bakan Çelik, ''Sürenin kısaldığının'' anımsatılması üzerine de, konfederasyonlarla görüştüklerini, onların bakışının da toplu sözleşmeden yana olduğunu vurguladı.

Hükümet olarak daha seri hareket ederek gelecek ay içerisinde verilecek zam oranının belirlenmesi konusunda yoğun bir gayret içinde olduklarını anlatan Çelik, bir mağduriyetin söz konusu olmadığına işaret etti.

Çelik, ''Toplu sözleşme daha sonra da yapılsa kanun niteliğinde olduğu için bir sorun yok. O yansıyacak. Ama biz bunun masada kararlaştırılması, mali ve sosyal haklar içerdiğine göre bu hakların toplu sözleşme masasında kararlaştırılmasının doğru olacağı inancındayız'' dedi.

Çelik, düzenlemenin cuma günkü Bakanlar Kurulu'nda ele alınacağını da bildirdi.

''Yasa yetişmezse başka bir yöntemle artış yapılıp yapılmayacağı'' sorusu üzerine ise Çelik, Bütçe Kanunu'nun buna imkan verdiğini, ancak toplu sözleşme dönemine geçildiğini ve konunun tarafları olduğunu vurguladı.

Çelik, ''Bütçe Kanunu buna uygundur. Burada mağduriyet söz konusu olmaz. Ama amaç yasayı da geciktirmeden bu süreci tamamlamaktır. Bizim bakışımız, bu toplu sözleşme kapsamında mali sosyal hakları karara bağlamaktır'' diye konuştu.

TÜRK-İŞ GENEL KURULU'NDAKİ PROTESTOLAR
İnsan onuruna yaraşır bir çalışma ortamının sağlanması gerektiğini anlatan Çelik, ''Asgari ücretle 12-13 saat çalıştırılma, insan onuruna yaraşır mı? Bunu düşünmemiz gerekiyor. Bu insanların geleceğiyle ilgili dünyası nedir? Bunu tahayyül etmemiz gerekir. İnsan onuruna yakışır bir çalışma yaşamı ve rekabet ortamını engellemeyecek bir yaklaşım dengesi içerisinde işi götürmemiz gerek'' dedi.

Hafta sonu gerçekleştirilen Türk-İş Genel Kurulu'nda Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a yönelik protestoları hatırlatan Çelik, bu durumun delege olup olmadığı bile belli olmayan bir grubun tepkisi olduğunu ifade etti.

Yapılanları doğru bulmadığını dile getiren Çelik, tepkileri tüm Türk-İş camiasına mal etmenin de doğru olmadığını belirtti.

KIDEM TAZMİNATI FONU
Bakan Çelik, kıdem tazminatı fonu oluşturulmasının bugün konuşulan bir hadise olmadığını, fonun yasada bulunduğunu söyledi. Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kıdem tazminatının bugünkü uygulamasından memnuniyetinden bahsetmek mümkün değil. Kim memnun, yüzde 8 kıdem tazminatı güvencesi olanlar memnun. Yüzde 92'si memnun değil, işveren memnun değil. Adil bir sistem kurulmalı ki herkesi kuşattığı gibi rekabeti engellemeyecek bakış açısıyla, istihdama dayalı büyümeyi gerçekleştirecek bakış açısıyla tüm taraflarla oturup, tartışıp bir karara bağlayacağımız kanaatindeyiz.''

Mesleki eğitim konusunda ciddi kaynak tahsis edildiğini bildiren Çelik, bu kaynağın rasyonel kullanımının konuşulması gerektiğini söyledi.

Çelik, ayrıca yabancı sermayeyi finanse edecek çabalar içinde olmayacaklarını sözlerine ekledi.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit