• resmi ilanlar

Dünyaya rezil olduk

2012-01-16 00:00:07

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), Bolu Belediyesine ait hayvan barınağında soğuktan öldüğü iddia edilen köpekler için polise tutanak tutturup suç duyurusunda bulundu..

 

Bolu Hayvan Barınağında hayvan haklarının ihlal edildiğini iddia eden Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) üyeleri barınağı gece yarısı operasyonuyla bastı. Sosyal paylaşım sitelerinde kampanya başlatan federasyon üyeleri, Bolu’nun adını dünyaya hayvan haklarının ihlal merkezi olarak duyurdu!

 

Facebook aracılığıyla başlayan kampanya, bir anda twitter’a da sıçrayınca, iki gün boyunca #boluhayvanbarinaği, TT (trend topic – günün en çok konuşulan olayı) oldu. Böylelikle Bolunun ismi bir kez daha kötü bir haberle ulusal basına çıkmış oldu. Barınağa ani bir baskın düzenleyen HAYTAP’lılar, yanlarına yavru hayvanları alarak Bolu’dan ayrıldılar.

 

Ertuğrul Turan

 

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), Bolu Belediyesine ait hayvan barınağında soğuktan öldüğü iddia edilen köpekler için polise tutanak tutturup suç duyurusunda bulundu.

Kendilerine gelen ihbarları değerlendiren HAYTAP yetkilileri, gece Bolu'dan bir ihbar aldı. İstanbul'dan yola çıkan HAYTAP yaşam arabası ekibi, kar yağışı nedeniyle zorlu bir yolculuğun ardından Bolu'ya ulaştı. Federasyon yetkilileri Ege Sakin, Şule Baylan, Semih İğdigül ve Kazım Çağın, Bolu Belediyesi'ne ait Aşağısoku Mahallesi'nde bulunan hayvan barınağına geldiler. Hiçbir yetkilinin olmadığı barınağa giren yetkililer, karlar altındaki hayvanları görünce şaşkına döndü. Bu sırada zincire bağlı bir köpeğin yerde ölü vaziyette bulunması HAYTAP yetkililerini kızdırdı. Olay yerindeki hayvanların fotoğraflını çeken yetkililer nöbetçi savcıya giderek suç duyurusunda bulundu.

Gecenin karanlığında yeterli çalışma yapamayan ekipler, sabah saatlerinde yeniden barınağa geldi. Ancak, içeride değişiklik yapan belediye ekipleri demir kapıyı açmadı ve yetkililerle basın mensuplarının içeriye girmesine izin verilmedi. Demir kapıdan içeri giremeyen federasyon yetkilileri, barınağa polis ekibi çağırdı. İzmir Temsilcisi Şule Baylan, polislerden olay yerine alınmadıkları için tutanak tutmalarını istedi. Bunun üzerine barınağa giren polis ekipleri fotoğraf çekip tutanak hazırladı. Bu sırada belediye ekipleri de demir kapıyı açarak basın mensupları ve HAYTAP yetkililerinin içeri girmesine izin verdi.

Barınağı gezen federasyon yetkilileri, soğukta titreyen köpekleri görünce büyük üzüntü yaşarken, gece saatlerinde ölü bulunan köpeklerin yerlerinden kaldırıldığını tespit etti. HAYTAP İzmir Karaburun Temsilcisi Şule Baylan, basın mensuplarına barınakta yaşananları anlatarak şöyle konuştu: "Biz, buraya dün gece geldik. Çünkü biz, burada hayvan hakkı ihlali olduğunu öğrendik. İstanbul'dan yola çıktık ve kar yüzünden İzmit'te üç saat bekledik. Buraya geldiğimizde fotoğraflar çektik. Fotoğraflar da gördük ki gerçekten hayvanların durumları çok kötü. Gerekli yasal müracaatları yaptık. Belediyeyi aradık. Başkana ulaşmaya çalıştık. Ancak, şu an gördüğünüz gibi barınağın kapısı kapanmış ve barınakta değişiklikler yapılmakta. Bizim gördüğümüz, tespit ettiğimiz yerler düzeltiliyor. Bizim de istediğimiz bu. Ancak, bu köpeklerin suçu ne? Neden zincirleniyor. Bunlara cevap bekliyoruz."

Şule Baylan ve beraberindekiler daha sonra barınağı gezerek incelemelerde bulundu. Gerekli fotoğraflar alındıktan sonra ekipler barınaktan ayrıldı.

Bu arada twitter’da Yonca Evcimik ve Hilal Cebeci gibi hayvanseverler de Bolu Belediyesini kınadılar. Bu arada Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın kişisel facebook sayfasına da ölü hayvan fotoğrafları yükleyen kullanıcılar, dilekçelerle ve sosyal medya üzerinden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ve Başbakanlığa ulaşmaya çalıştılar.

YORUMLAR  (Toplam 9 yorum)

 • mehtap  (09.12.2013 13:19:35)

  insana değer verilmeyen bir devlette hayvanlarımıza neden değer vermeye kalksınlarki mahvettiler devleti

 • Nur Elgür  (17.01.2012 17:20:48)

  sevgili Haytap yetkilileri, Bravo sizlere , bize tekrar Türkiyeyi sevdirmeye basladiniz, biz almanyada yasayan türk ailesi olarak hayvanlarin cektikleri acilari gördügümüz den cok senelerdir türkiyeye adimimizi atmadik ama simdi sizlerin faaliyetini okudukca cok mutlu oluyoruz allah size sabir versin ben okurken bunlari agliyorum sizse yasiyorsunuz isiniz cok zor ama sizin gibi insanlar olmasa bu hayvanlarin vay haline türkiye zaten 21. yüzyilda hala kurban diye hayvan keserek rezil oluyor

 • asuman  (16.01.2012 20:56:05)

  BELEDİYE BAŞKANININ SÖZLERİ GERÇEKTEN ÇOK ÜZÜCÜ İDİ.BAŞKAN BARINAĞA GİZLİ BİR KAMERA TAKTIRSA O ZAMAN GÖRÜR EMİNİM BARINAKTA OLANLARI.GERÇİ BÜTÜN BARINAKLARDA AYNI SIKINTI VAR TEK BURASI DEĞİL.ZAVALLI CANLAR ORADA ÇALIŞANLARIN İNSAFINA KALMIŞ DURUMDA MAALESEF.ORADA ÇALIŞANLARIN ÇOCUKLARININ BOĞAZINDAN GEÇEN LOKMALAR O CANLAR ÜZERİNDEN ALDIKLARI MAAŞ İLE GEÇİYOR.O CANLAR ÜZERİNDEN :-((

 • asuman  (16.01.2012 20:55:56)

  BELEDİYE BAŞKANININ SÖZLERİ GERÇEKTEN ÇOK ÜZÜCÜ İDİ.BAŞKAN BARINAĞA GİZLİ BİR KAMERA TAKTIRSA O ZAMAN GÖRÜR EMİNİM BARINAKTA OLANLARI.GERÇİ BÜTÜN BARINAKLARDA AYNI SIKINTI VAR TEK BURASI DEĞİL.ZAVALLI CANLAR ORADA ÇALIŞANLARIN İNSAFINA KALMIŞ DURUMDA MAALESEF.ORADA ÇALIŞANLARIN ÇOCUKLARININ BOĞAZINDAN GEÇEN LOKMALAR O CANLAR ÜZERİNDEN ALDIKLARI MAAŞ İLE GEÇİYOR.O CANLAR ÜZERİNDEN :-((

 • canan  (16.01.2012 20:47:35)

  YAAAA DÜNYAYA REZİL OLMAK NE FARKEDER???? BİZ İNSANOĞLU OLARAK YARATILAN !!! VİJDANDAN NASİBİNİ ALAMAYAN,İÇİNDE BİR NEBZE ŞEVKAT TAŞIMAYAN YARTIKLAR OLARAK YARADANA REZİL OLDUK,BİZ BUNU DÜŞÜNELİM ARKADAŞLAR

 • Recep  (16.01.2012 19:15:37)

  Bunun üzerine bir de Belediye Başkanının açıklamasını da ekleyin. Rezaleti görün.

 • Ekim  (16.01.2012 11:48:02)

  Evet dünyaya rezil oldunuz.Hala da "iddia edilen" diyorsunuz,harika gazetecilik. HAYTAP iyi ki de müdehala girişiminde bulunuyor. Bolu belediyesinin vicdanı bu kadar işte. Öncelikle hayvan hayatının da insan hayatı kadar DEĞERLİ olduğunu bir kavrayın. İşinize gelince Allah yaratmış demesini biliyorsunuz. O zaman Allahın yarattıklarına karşı vicdan sahibi olun,saygı gösterin,koruyun.

 • özkan  (16.01.2012 11:26:42)

  dünyaya rezil olduk başlıktaki gibi bunu yapanlar inşallah en kısa zamanda cezalarını bulurlar Allahtan tek dilegim Allahınızdan bulun (bunu yapanlar)

 • Ayten Gezgin  (16.01.2012 09:11:47)

  Her fırsatta yapacakları ile ilgili ahkam kesen Alaaddin Yılmazın şimdi nefesi kesilecek. Belediyeciliği yollara çukur açma zanneden başkan sahip çıkamadığı barınakta ki hayvanlar için nasıl bir açıklama yapacak acaba? Rezilliğin daniskası...

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit