• resmi ilanlar

Başbakanı da çağırsınlar

2012-02-09 00:00:00

Daha önce MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş hakkında suç duyurusunda bulunan CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, "Sadece Fidan, Taner ve Güneş’in soruşturulması yetmez. İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’nın konuyla ilgili, şüpheli sıfatıyla Sayın Başbakan’ı da soruşturmaya davet etmesi gerekir" dedi.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın TBMM’de düzenlendiği basın toplantısına katılan Özcan, gazetecilerin, Fidan, eski Müsteşar Emre Taner ve eski müsteşar yardımcısı Güneş’in ifadeye çağrılmasına ilişkin sorularını yanıtladı.

Özcan, "MİT ile PKK arasında yapılan görüşmelerin, basına düşmesinden sonra, bu çirkin pazarlıkların suç oluşturduğunu" iddia ederek, Fidan ve Güneş ile ilgili suç duyurusunda bulunduğunu ifade ederek, bunun, özel yetkili cumhuriyet savcılığına ve Ankara’ya gönderilmesini talep ettiğini anımsattı.

Suç duyurusu üzerine Fidan’ın da aralarında bulunduğu bazı şüphelilerin, İstanbul özel yetkili Cumhuriyet başsavcılığı tarafından ifadeye çağrıldığını anlatan Özcan, bu soruşturmanın başlatılmasından son derece mutlu olduğunu söyledi.

Özcan, sadece Fidan, Taner ve Güneş’in soruşturulmasının yetmeyeceğini savunarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Suç duyurusundan sonra bazı gelişmeler oldu. Fidan’ın, Sayın Başbakan’ın özel temsilcisi olarak bu görüşmeleri yaptığı ortaya çıktıktan sonra Sayın Başbakan bunu, ’evet ben özel temsilcim olarak gönderdim’ diyerek, itiraf etti. Yasa dışı terör örgütüyle doğrudan ya da dolaylı olarak pazarlık yapmak, görüşmek suçsa, bu suça azmettiren Sayın Başbakan’ın da bu soruşturma kapsamında soruşturulması, şüpheli sıfatıyla ifadesine başvurulması gerektiğini düşünüyorum. Bazıları, Sayın Başbakan, Başbakan olduğu için Yüce Divan’da yargılanması, soruşturmasının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılması gerektiğini söylüyor. Ama geçtiğimiz günlerde eski Genelkurmay Başkanımız hakkında benzer iddialar ortaya atılmıştı. Ama bu soruşturmayı yapanlar, ’Genelkurmay Başkanı’nın görevleri arasında darbeye teşebbüs etmek yok. Dolayısıyla göreviyle ilgili konu olmadığı için özel yetkili Cumhuriyet başsavcılığı bunu soruşturabilir’ dediler. Aynı şekilde Sayın Başbakan’ın görevleri arasında, MİT’e, PKK ile görüşme talimatı vermek diye bir şey yok. Dolayısıyla aynı gerekçelerle, İstanbul özel yetkili Cumhuriyet başsavcılığının konuyla ilgili, şüpheli sıfatıyla Sayın Başbakan’ı da soruşturmaya davet etmesi gerektiğini düşünüyorum."

İfade vermeye gidip gitmeyeceğine ilişkin soru üzerine Özcan, davet edilmesi halinde, müşteki sıfatıyla ifade vermekten büyük memnuniyet duyacağını söyledi.

YORUMLAR  (Toplam 4 yorum)

 • bolulu  (11.02.2014 05:36:35)

  biz onu şehrimize hayırlı olsun diye seçtik onun yaptığı işlere bak,tüh yazıklar olsun bidaha oy yok sizin gibisine,biraz faydanız olsun şehre anca iktidara çatmayı öğrenmiş

 • barış özgür çetin  (15.08.2013 11:29:15)

  Sayın Vekilim sizinle ve yaptıklarınızla gurur duyuyor ve her zaman yanınızda olduğumu belirtmek istiyorum

 • İbrahim Güçlü  (21.01.2013 11:19:49)

  Helal sana vekilim...

 • Durmuş Erdoğan  (11.02.2012 20:44:02)

  Sayın Tanju Özcan, hükümeti sarsmaya devam ediyor.Bölücübaşının kuryeliğine MİT mensuplarının görevlendirilmesi akıl alacak birşey değil.İhanetin böylesi Vahdettinden beri hiç yaşanmadı.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit