• resmi ilanlar

Sucuk, salam ve sosiste karışım dönemi bitiyor

2012-05-16 00:00:00

Veteriner Hekim, AK Parti Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, ilgili tebliğde yapılacak değişiklikle salam, sucuk ve sosis gibi ürünlerin tek hayvan etinden yapılma zorunluluğu getirileceğini söyledi.

Tek hayvan etinden salam, sucuk sosis yapılmasının sağlanması durumunda kötü niyetli girişimlerin de önünün kapatılmış olacağını belirten Kılıç, “Neye para verdiğimizi bileceğiz, ne yediğimizi bileceğiz. Bununla da en iyi şekilde iyiye doğru rekabet edebilmenin önünü açmış olacağız” diye konuştu. Kılıç, sucuk, salam, sosis almak için markete gidildiği zaman kilosu 3 liradan 40 liraya kadar ürün görüldüğünü belirterek, “3 liraya salam, sosis, sucuk olmaz. Vatandaş bu ürünleri aldığı zaman, 'Ben 40 lira verdim, çok iyi ürün aldım' zanneder, oysaki 5 liralık ürünü de almış olabilir” diye konuştu.

Yunus Kılıç, iyi ve kaliteli bir firmanın, salam, sucuk ve sosisi Türk gıda kodeksine göre üretip kilosunu 30-40 liradan sattığını, fakat bir süre sonra tezgahta yanında duran 5 liralık ürün karşısında rekabet edemeyecek duruma geldiğini kaydetti. Salam, sucuk ve sosisler üzerinde yüzde 40 dana eti, yüzde 20 hindi eti, yüzde 40 koyun eti, tavuk eti yazıldığını vurgulayan Kılıç, yapılan analizlerde ürünün içinde ne olduğunun bilinebileceğini ancak hangi oranda konulduğunun bilinemeyeceğini söyledi.

“Artık eskiden salam, sosis ve sucukta hissedilen tadı, kokuyu bundan sonra yine hissedeceğiz” diyen Kılıç, “Böylece, haksız rekabetin önüne geçmiş olacağız ve ne yediğimizi bileceğiz. Tebliğden sonra artık firmalar ürünü yüzde 100 dana etinden ya da yüzde 100 tavuk, hindi, sığır etinden üretecek, karma ürünlerden üretemeyecek” sözlerini sarf etti. Kılıç, bu konuda eski alışkanlıklarını devam ettirmek isteyen firmalar olursa da onların teşhir edileceğini söyledi.

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit