• resmi ilanlar

Tarım kooperatifleri ne iş yapar?

2012-06-11 00:00:10

Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürü Abdullah Kutlu, 2011 yılında kuruluşun 3 milyar 900 milyon TL tutarında tarıma destek kredisi sağladığını açıklayarak, “Çiftçi kredisi temininde Ziraat Bankası’nın ardından Türkiye ikincisiyiz” dedi. Kutlu, Bolu’da buluştuğu yaklaşık 500 çiftçiye kuruluşun çalışmalarını aktardı.

 

Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürlüğü üst düzey yetkilileri Sakarya Bölge Birliği’ne bağlı kooperatif üyeleriyle dün saat 10.00’da Bolu Gazelle Resort & Spa Otel’de düzenlenen organizasyonda buluştu.

Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürü Abdullah Kutlu ve diğer üst düzey yöneticilerin yanı sıra kooperatifin Sakarya Bölge Birliği yetkilileri ve yaklaşık 500 üye çiftçi organizasyonda hazır bulundu. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda kooperatif hakkında bilgilendirici slayt gösterileri yapıldı.

Programın ilerleyen dakikalarında çiftçilere seslenen Abdullah Kutlu, “Ülke genelinde; 60'ı il merkezi, 663'ü ilçe merkezi ve 1005'i kasaba veya köy merkezinde olmak üzere 32 bin 144 yerleşim biriminde toplam 1675 birim tarım kredi kooperatifi, 16 bölge birliği ve bir merkez birliği ile kırsal alanda yaşayan 1.1 milyon çiftçi ailesinin (aile fertleriyle birlikte yaklaşık 7,5 milyon kişiye) tarımsal üretimlerine katkıda bulunmak ve ürünlerini değerlendirmek amacıyla hizmet sunmaktayız” dedi.

Çok çalışmak, çok üretmek ve çok kazanmak zorunda olduklarını belirten Kutlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Özellikle son yıllarda büyük atılımlar gerçekleştirdik, çok başarılı işlere imza attık. Ama unutulmamalıdır ki, her güzelin daha güzeli, her iyinin daha iyisi vardır. Kurum olarak bizim gayretimiz de bu yöndedir. Türk Çiftçisinin refah seviyesini yükseltmek, emeğinin karşılığını almasına destek vermek adına üzerimize düşeni yapmaktan asla imtina etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz. Hiç şüphesiz, değişen iklim koşullarının da etkisiyle, tarım sektörünün önemi her geçen gün artmaktadır. Bu sektöre hizmet eden emektar Türk Çiftçisini dünya çiftçileri ile olan yarışta en önlere taşımak ve dünya pazarında söz sahibi kılabilmek için verdiğimiz destek artarak devam edecektir. Bu süreçte bize destek veren herkese teşekkür ediyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

“ÜYELERİMİZE 250 BİN LİRAYA VARAN KREDİ İMKÂNI SUNUYORUZ”

Kutlu, açıklamalarının devamında tarım kredi kooperatiflerinin günümüzdeki çalışmaları hakkında bilgiler vererek, “2001 yılında patlak veren ekonomik krizde kooperatifimiz adeta dip yapmıştı. Kriz sonrası 3 bin lira üyelerine kredi kullandırabilen kooperatifimiz 2011 yılı sonu itibariyle üyelerine 250 bin TL kredi kullanabilmelerini sağlayacak imkân sunar hale geldi. 2011 yılında kooperatifimiz kullandırdığı kredi miktarı toplamda 3 milyar 900 milyon TL’yi buldu. Bu rakamlarla Ziraat Bankası’nın ardından çiftçiye en fazla kredi sağlayan kuruluş biziz” diye konuştu.

İŞTE KOOPERATİFİN 2011 ÇALIŞMA TABLOSU

Tarım Kredi Kooperatiflerinin devlet desteğinden yoksun, özerk bir kuruluş olduğunu ifade eden Abdullah Kutlu, ülke tarımına sağladıkları katkılardan şöyle bahsetti: “Çiftçimize ihtiyaçlarını giderebilmeleri için sağladığımız kredilerin geri dönüşümünde yüzde 98’e ulaşmış bulunuyoruz. Geçmişte çok fahiş rakamlarda seyreden faizlerin karşısında bugün yüzde 0 ila 9 arasında değinen uygun faiz oranlarıyla çiftçilerimize destek veriyoruz. 2011 yılında ülke tarımında kullanılan toplam gübre miktarının üçte birini, 1 milyon 542 bin tonla, kuruluşumuz tarafından dağıtılmıştır. Yine çiftçilerimize 204 milyon litre motorin, 117 bin ton sertifikalı tohum, 580 bin ton yem,  on binlerce sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvan desteği sağladık.”

Kutlu, açıklamalarının sonunda tarımda sigortanın önemine dikkat çekerek, çiftçilerin ürünlerini sigorta kapsamına aldırmaları çağrısında bulundu. Program konuşmanın ardından kooperatif yetkilileri ile çiftçiler arasındaki soru cevap bölümüyle bir süre daha sürdü.

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit