• resmi ilanlar

Tsunami korkusu yollara döktü

2012-06-15 11:50:03

"Deniz suyu 50 metre çekildi, tsunami olacak.'' söylentisinin yayıldığı Muğla'nın Fethiye ve Antalya'nın Kaş ilçelerinde vatandaşlar geceyi dışarıda geçirdi. Yüksek kesimlerde ve ormanlık alanlarda kilometrelerce araç kuyruğu oluştu.Birçok vatandaş, römork ve kamyonetlerin kasalarında geceledi. Değerli eşyalarını alarak yüksek yerlere kaçan vatandaşlar, ancak gün ağardıktan sonra evlerine döndü.

Vatandaşları rahatlatan haber ise Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) geldi. Yapılan açıklamada Fethiye körfezi depremi sonrası izlenen aktivitelere göre bölgede tsunami riski bulunmadığı ifade edildi. Yetkililer, yılın belli dönemlerinde deniz suyunda çekilme olabildiğini hatırlattı.

 

Muğla'nın Fethiye ve Antalya'nın Kaş ilçelerinde vatandaşlar arasında denizde meydana gelen gelgit olayının tsunamiye dönüşeceği söylentisi yayılınca birçok kişi evlerinden çıkarak yüksek kesimlere gitti. Bazı vatandaşlar da geceyi araçlarında geçirdi. Vatandaşlar ancak sabah saatlerinde evlerine geri döndü. Karadere Belediye Başkanı Yakup Otgöz, "Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız deprem, insanlarda ister istemez korku yaşatıyor. Vatandaşlarımızdan, söylentiler nedeniyle panik yapmamalarını istiyorum. Denizde meydana gelen çekilme de normal, yılın değişik zamanlarında olabiliyor.'' diye konuştu.

 

Bir turizm işletmesinde görevli olan Durmuş Büyükağaç da uzun yıllardan beri bölgede yaşadığını belirterek, denizde zaman zaman 1 ile 2 metre arasında çekilme olabildiğini dile getirdi.

 

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, "10 Haziran tarihinde Fethiye'ye 35 km uzaklıkta meydana gelen 6 büyüklüğündeki deprem sonrası; 10 Haziran tarihinde 135, 11 Haziran tarihinde 60, 12 Haziran tarihinde 22, 13 Haziran tarihinde 8, 14 Haziran tarihinde 6 adet olmak üzere büyüklükleri 2 ile 6 arası 301 artçı depremler yaşandı. Bölgede tsunami riski oluşturacak fay hatları bulunmamakta ve tsunami oluşturacak herhangi bir deprem beklenmemektedir." denildi.

 

ŞIRNAK'TA 5,5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

 

Şırnak'ın Silopi ilçesinde iki dakika arayla 5,5 ve 4,0 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Depremlerin ardından büyüklükleri 2,2 ve 4,1 arasında değişen 11 artçı sarsıntı daha kaydedildi. Şırnak Valisi Vahdettin Özkan, meydana gelen depremlerde can kaybının olmadığını söyledi. Şırnak Valiliği Kriz Merkezi, depremde yaralananların sayısının 23 olduğunu belirtti. Yetkililer, vatandaşları, hasarlı yapılardan uzak durmaları konusunda uyardı. Tedbir amaçlı Kızılay'ın bölgeye yakın lojistik merkezlerinden çadır ve afet malzemeleri araçlara yüklenmeye başlandı. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından tedbir amaçlı, Van İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nden 10 kişilik ekip bölgeye gönderildi.

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit