• resmi ilanlar

EYLEM BÖLGESİ EXPRESS UÇAN KAMERALARINDA

2012-07-19 00:00:12

Tavuk entegre firmalarının çevre kirliliğine neden olan atıklarını enerjiye dönüştürecek fabrikanın yapılacağı Çaydurt’ta tartışmalar aralıksız sürüyor. Eyleme ev sahipliği yapan ve bu nedenle son dönemde çok tartışılan bölgeyi Bolu Express Gazetesi ekibinden Murat Çalışır gökyüzünden inceledi, çevre konusunda hassasiyet taşıyan alanları Octokopter aracılığıyla sizler için görüntüledi.

Çaydurt Köyü’nde tavuk entegre firmalarının çevre kirliliğine neden olan atıklarını enerjiye dönüştürecek fabrikanın yapılacağı alanda toplanan yaklaşık bin kişi, geçtiğimiz Cumartesi günü tesisin bölgede başka bir yere yapılmasını isteyerek protesto eylemi gerçekleştirmişti.

Fabrikanın yapılacağı bölgede yaşayan vatandaşlar, ayrıca tesisin yapılması planlanan bölgeye yaklaşık 100 metre uzaklıkta okul bulunduğuna işaret ederek, “1500 öğrenciye kötü koku koklatmayın” çağrısında bulunmuşlardı.

TARTIŞMA BÖLGESİ GÖKYÜZÜNDEN İLK KEZ KAMERALARLA GÖRÜNTÜLENDİ

Bu alana yaklaşık 150 metre uzaklığında Bolu Çimento Fabrikası’nın göz önünde bulundurulduğunda tartışmaların daha da büyümesine yol açan bölgeyi Bolu Express Gazetesi ekibinden Murat Çalışır gökyüzünden görüntülemeyi başardı.

Kendi üretimi olan ve UçuCAM adını verdiği 8 motorlu Octocopter havadan çekim aracını tartışmalara ev sahipliği yapan Çaydurt’ta gökyüzüne çıkaran Murat Çalışır, 300 metre yükseklikten bölgenin kuşbakışı fotoğraflarını çekti ve bölgeyi videoya aktardı.

Tesisin yapılması planlanan bölgede çekilen görüntülerden de anlaşılacağı üzere, tesis için planlanan arazinin hemen yanında bölgenin önemli bir su kaynağı ve 75’inci Yıl Cumhuriyet Ormanı bulunuyor. Çevre konusundaki endişeleri beraberinde getiren bu bölgede yapılanma gerçekleşirse, bu ormanın ve su kaynağının akıbetinin ne olacağı hakkında kimseden ses çıkmıyor.

TESİSİN ÇEVRESİNDEKİ YAPILANMALAR TARTIŞMA KONUSU

Ayrıca yapılması planlanan tesisin arazisinin yaklaşık 150 metre kuzeyinde Bolu Çimento Fabrikası’nın bulunduğu göz önünde bulundurulursa, tesisin faaliyete geçmesi sonrası bölge sanayi de önemli bir büyümeye geçecek. Şehrin giriş noktasını oluşturan bu bölge de sanayileşmenin beraberinde getirdiği tartışmalarda önümüzdeki günlerde daha da büyüyeceğe benziyor.

Öte yandan atık enerji tesisinin kuzey batısında, yaklaşık 150 metre uzağında aile sağlığı merkezi ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir okulun bulunması da tartışmaları içinden çıkılmaz hale getiren bir başka yön. Müze Müdürlüğü’nün yapılan kazılar sonrası tesis için onay vermesi sonrası tartışmalar İl Sağlık Müdürlüğü’nü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü yakından ilgilendirir hale geldi. Pek çok vatandaş ve veli bu ilgili kurumlara başvurarak, tesisin bölgede yapımının durdurulması için girişimde bulundukları belirtiliyor.

Arazinin geniş yol ağına yakın mesafede oluşu sebebiyle kurulumu sağlayacak firmanın ısrarla bölgeyi istemesi sonrası yaşanan tartışmalar ve taşınan endişeler için atılacak adımlar merakla beklenmeye devam ediyor. 

YORUMLAR  (Toplam 4 yorum)

 • Ali acar  (15.11.2013 10:30:25)

  Böyle ciddi bir meseleye duyarlı davranan Bolu Ekspres gazetesine teşekkür ediyorum,Güzel Bolumuzda başka biryer yokmuş gibi,Bolumuzun yerleşim yeri aynı zamanda bolumuzun otoban ve E5 giriş yolu üzerindeki böyle bir yer üzerindeki ısrarın sebebi acaba nedir,acaba büyükbir rantmı var,ilgili ve yetkili beylerin bir açıklama yapmaları gerekli değilmidir.

 • MELTEM DÖNMEZ  (11.04.2013 10:32:17)

  Bende bu bölgede oturuyorum ve bu kadar yakınımızda bu tesisi istemiyoruz. Çaydurtlular olarak eylem yaptığımız halde sesimiz duyulmuyor. Yetkililerden bu tesisi yerleşim bölgesinin olmadığı bir yere yapmalarını talep ediyoruz.

 • M.S.  (19.07.2012 16:40:50)

  Habercilikte yeni bir boyut murat çelik ve ekspress ekibini tebrik ederim.. Emeğinize sağlık

 • Sercan Çelik  (19.07.2012 13:22:41)

  Bolu Ekspres ailesini bu güzel çalışma için tebrik ediyorum. Kopyala yapıştır habercilik anlayışının dışında birşeyler görmek gerçekten bizleri çok memnun ediyor.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit