• resmi ilanlar

Olası Suriye savaşı hakkında siyasiler ne dedi?

2012-10-06 00:00:12

Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesinde 5 vatandaşın ölümüne neden olan top ateşi üzerine Suriye’ye jet hızıyla karşılık veren Türkiye’de, sınır ötesi operasyon için yetki öngören tezkere siyasette tartışma yarattı. Perşembe günü TBMM’de yapılan oylamada 320 oyla kabul edilen tezkereye Ak Parti ve MHP destek verirken, CHP ise ret oyu kullandı. Ülke gündemini meşgul eden tezkere konusu yerel siyasetçilerinde gündemini oluşturdu. İşte açıklamalar:

 

Haber: Nermin Kaya- Mehmet Korkusuz

 

Şanlıurfa Akçakale’de 5 vatandaşın ölümüne neden olan top ateşi üzerine Suriye’ye jet hızıyla karşılık veren Türkiye’ye, sınırötesi operasyon için yetki öngören tezkere Perşembe günü Meclis’e geldi. TBMM Genel Kurulu’nda, hükümete, Suriye konusunda, TSK’nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesine ilişkin bir yıl süreyle izin verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi, 129 ret oyuna karşılık 320 oyla kabul edildi. Oylamada Ak Parti ve MHP’den 55 fire verildi.

Hükümete Suriye tezkeresinin verilmesi sonrası siyasiler adeta ikiye bölündü. AK Parti ve MHP’nin destek verdiği tezkere için Bolu’daki siyasiler şunları söyledi:

CHP’Lİ İYİGÜN: SURİYE İLE SAVAŞA AK GENÇLER İLE ÜLKÜCÜ GENÇLER GÖNDERİLSİN

Biz tezkereye ret oyu vererek savaşa karşı olduğumuzu açıkladık” diyen İyigün açıklamalarında, “ABD çıkarları doğrultusunda ölmek isteyen varsa, Suriye’ye giderek Özgür Suriye ordusu denen devşirme terörist guruba katılabilir. AKP’nin ve MHP’nin gençlerinin bunun için hazır olduklarını sanmıyorum ama hükümet Türk askeri yerine kendi gençlik grubu olan Ak Gençlik ile tezkereye destek veren MHP’nin gençlik örgütü olan ülkü ocaklarının gençlerini Suriye’ye gönderebilir” ifadelerine yer verdi.

 “CHP, BİR BOMBANIN DA ANKARA’YA DÜŞMESİNİ Mİ BEKLİYOR?”

MHP Merkez İlçe Teşkilatı Başkanı Murat Ercan ise, konuya ilişkin açıklamalarında tezkereye ‘Evet’ oyu kullanmayan CHP’yi eleştirdi ve tezkere kararını şöyle değerlendirdi: Akçakale halkı ilçelerine düşen bomba ve ölen vatandaşların derdi ile uğraşırken, CHP oraya siyaset yapmaya gitmiş ve halk ile kavgaya tutuşmuştur. CHP’nin derdi ilçeye düşen meseleyi siyasallaştırmak olmuştur. Bunun neticesini de Akçakale’de görmüşlerdir. Ardından da nereye saldıracaklarını şaşırmışlardır. CHP’yi sağduyuya davet ediyoruz. Buradaki mesele parti meselesi değildir. Ülke meselesi ve insanlarımızın can güvenliğidir. Türk Milleti’nin toprak bütünlüğüne, sınırlarına yapılan tecavüzlere göz yummak bunu siyasi malzeme yapmak ancak CHP işidir. Terörist başının ev hapsine oy uğruna Evet diyebiliyorsunuz. Buradaki milli bir meseleye Hayır diyorsunuz. CHP, bir bombanın da Ankara’ya mı düşmesini mi bekliyorsunuz? O zaman mı tezkereye Evet diyeceksiniz?

“KRİZ, İSLAM ÜLKELERİ ARASINDA ÇÖZÜLMELİ”

Saadet Partisi İl Başkanı Veysel Çetinkaya ise konuya ilişkin açıklamalarında, NATO da dahil olmak üzere, Suriye’ye batılı bir müdahaleye şiddetle karşı olduklarını söyledi. “Bu krizi, İslam ülkeleri kendi aralarında çözmelidir” diyen Çetinkaya, batı eksenli askeri müdahalelerin acı sonuçlarının, Irak, Afganistan ve Libya gibi kardeş Müslüman ülkelerde, açıkça tecrübe edildiğini belirtti.

Çetinkaya, Suriye ile sorunların çözümü için 12 maddelik çözüm önerileri olduğunu kaydetti. Saadet Partisinin çözüm önerilerinin ana başlıkları ise şöyle: “Akıl her şeyin çözümüdür. Bölgede muhtemel bir savaş, Ortadoğu’nun tamamını kaosa sürükleyecektir”,“Saldırıyı kimlerin yaptığı kesin tespit edilmeli”, “Ajanlar engellenmeli”, “Provokasyona gelinmemeli”,”Büyük Ortadoğu projesi unutulmamalı”, “NATO’da dahil batılı müdahale olmamalı, sorun İslam ülkeleri arasında çözülmeli”

“BİRİLERİNİN GÖNLÜ OLACAK DİYE, ÜLKE HIZLA BİR ÇATIŞMAYA SÜRÜKLENİYOR”

HEPAR İl Başkanı Yüksel Özdemir ise konuya ilişkin açıklamalarında, “Ülkemiz Doğu ve Güneydoğu sınırlarını paylaştığı ülkelerle basiretsiz yöneticiler sayesinde kanlı bıçaklı duruma gelmiştir. Ülke, 1923’ten bu tarafa ilk defa böyle bir duruma gelmiştir. Bütün yaz boyunca dalga dalga gelen PKK saldırılarına karşı eli kolu bağlı bakan sorumlular hemen Suriye konusunda işi nedense aceleye getirmişlerdir. Birkaç çıkarcı ülke dışında desteğiniz yok ve olası bir operasyonda Rusya ve İran’ı karşınızda bulacaksınız. Soruyoruz size Suriye kendi topraklarında kime karşı mücadele ediyor. Sizin silah desteği verdiğiniz beslediğiniz muhaliflere karşı! Nedense vatan evlatları musalla taşında yatarken her gün onlarcası bayrağa sarılı gelirken yanımızda olmayanlar Suriye konusunda ‘müttefikimize desteğiz’ açıklaması yapıyorlar. Birilerinin gönlü olacak diye, ülke hızla bir çatışmaya sürükleniyor. Bunu idare edecek kabiliyetinizde zaten yok” ifadelerini kullandı.

 

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • SALİH  (06.10.2012 22:49:16)

  FARUK BEYE KATILIYORUM SURİYENİN BÖYLE BİR HAMLEYİ GÖZE ALACAĞINI ZANNETMİYORUM BAŞKA GÜÇLERİN BİZİ SAVAŞA SÜRÜKLEMEK İÇİN YAPTIĞINI DÜŞÜNÜYORUM.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit