• resmi ilanlar

Şov var, çözüm yok

2012-12-05 00:00:12

Bugün Dünya Kadın Hakları Günü. Nüfusu 100 binin üzerinde olan şehirlerde mecburi hale getirilen Kadın Konuk Evi yapımı konusu ilimizde halen belirsizliğini sürdürürken, yetkililerden de konuyla ilgili henüz bir resmi açıklama yok. Tüm özel günlerde bir basın açıklaması yapan Bolu protokolünün, 5 Aralık tarihini unutmaları ise konunun dikkat çekici bir başka yanı oldu.

 

Hazırlayan: Nermin KAYA

5 Aralık Dünya Kadın Hakları gününde, tüm dünyada gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle şiddete maruz kalan, hakları çalınan kadınlara dikkat çekilmesi amaçlanıyor.

Halen Kadın Konuk Evi yapımı bekleniyor

Geçtiğimiz günlerde TBMM’de kabul edilen Büyükşehirler yasası sonrası nüfusu 100 bini geçen şehirlerde yapılması mecburi hale getirilen Kadın Konuk Evleri konusunda ilimizde halen bir girişim bulunmuyor. Yerelde kadına şiddetin arttığına yönelik yapılan onlarca habere rağmen konu ile ilgili yetkililerden henüz olumlu bir açıklama gelmedi.

Rakamlar artıyor, sonuç korkutuyor

İl Emniyet Müdürlüğünün Kasım Ayı sonunda yaptığı resmi açıklama ile rakamların artış gösterdiği belgelendi. Emniyetten yapılan açıklamada 2012 yılı Kasım ayına kadar 303 aile içi şiddet olayı meydana geldi.

Neler söylenmişti

Konu ile ilgili olarak, Aile ve Sosyal Politikalar Bolu İl Müdür Vekili Kadir Pulat, Temmuz ayında yaptığı açıklamada kadına ve aileye yönelik şiddetin arttığını söyleyerek, “Son zamanlarda şiddet mağdurlarının sayısı arttı. Bu endişe verici” ifadelerine yer vermişti. Pulat ayrıca, Kadın Konuk evi için planların olduğunu söyleyerek  “son 7-8 aylık sürede ilimizde bize başvurup da bizim direkt barındırdığımız 44 kişi var. Bu başvuruların bir kısmı kadın konuk evi talebinde bulundu. Bizim henüz kadın konuk evimiz yok ama açacağız. Onun planlarını yapıyoruz” demişti. Ancak aradan geçen 5 aya rağmen halen bir girişim yok.

Konunun diğer muhataplarından Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise ““Kadın sığınma evi açılırsa güvenliği sağlanamaz. Bize böyle bir talep gelmedi. İnşallah da gelmez”  ifadelerine yer vermiş bunun üzerine Milletvekili Tanju Özcan ise şiddete maruz kalan kadınları barındırmakla yükümlü olan kurumun Belediye olduğunu belirterek, kadınlara adres olarak Alaaddin Yılmaz’ın evini göstermişti. 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit