• resmi ilanlar

Üstat unutulmadı

2013-01-25 00:00:11

Gazeteci Uğur Mumcu ölümünün 20.yılında düzenlenen etkinlikle anıldı.

 

Haber: Nermin KAYA

24 Ocak 1993 yılında arabasına düzenlenen hain tuzak sonrası yaşamını kaybeden gazeteci Uğur Mumcu, dün Uğur Mumcu Parkında düzenlenen tören ile anıldı.

Atatürkçü Düşünce Derneği, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği, 
Cumhuriyet Kadınları Derneği, Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Örgütü, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Eğitim Sen, Eğitim İş, Kıbrısçıklılar Derneği, Halkevi, İnşaat Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası,  Ziraat Mühendisleri Odası tarafından organize edilen törende çok sayıda vatandaş bir araya geldi.

Törende konuşma yapan AİBÜ Öğretim Elemanları Derneği Üyesi Murat Uçar “ Bugün 24 Ocak. Bundan tam 20 yıl önce bu ülkenin aydınlık yüzlü insanlarından Uğur Mumcu alçakça düzenlenen bir saldırı neticesinde hayatını yitirdi. O günden bu yana olayın gerçek faillerine dokunulmadı. Tıpkı Musa Anter, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Turan Dursun, Necip Hablemitoğlu, Hrant Dink ve birçok aydının cinayetinin üzeri örtüldüğü gibi Mumcu’nun da cinayeti aydınlatılmadı. Mumcu’nun da hayatını yitirdiği 90’lı yıllar, bu ülkenin ilerici, yurt sever, devrimci, demokrat, aydın güçlerine karşı saldırı dalgasına maruz kaldığımız, ülkenin karanlık güçlere bırakılmaya çalışıldığı yıllardı.” İfadelerine yer verdi. Uçar, sözlerine şöyle devam etti:

Uğur Mumcu, 90’lı yıllarda kurban verdiğimiz aydınlarımızdan biriydi. Hayatını, Türkiye’nin bağımsızlığına kavuşmasına adamış, safını emekten yana seçmişti. Uğur Mumcu’yu öldürenler, onun şahsında bağımsızlığı, emeği, bilimi, aydınlanmayı hedef almışlardı. Yok etmek istedikleri Mumcu’nun bedeninin ötesinde, onun fikirleri, savunduğu değerlerdi.

Mumcu’nun ölümünün üzerinden tam 20 yıl geçti. Bugünde bağımsızlığa, emeğe, bilime saldırı devam ediyor. Ancak yöntem değişmiş, artık muhalifler sahte delillerle, kurmaca iddianamelerle, davalarla, mahkemelerle susturmak istiyorlar.

Konuşma sonrası, katılımcılar dağıtılan kırmızı karanfilleri Uğur Mumcu’nun posteri önüne bıraktıktan sonra alandan ayrıldı.

Tören cumartesi günü devam edecek

Uğur Mumcu anma törenleri bu yıl sadece parkta düzenlenen törenle sınırlı kalmayacak. Etkinlikler kapsamında 26 Ocak günü saat 13.00’de İl Kültür Turizm Müdürlüğünde Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Işık Kansu’nun konferansı gerçekleşecek. 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit