• resmi ilanlar

Eğitim camiasını sarsacak şok iddialar!

2013-01-25 00:00:12

Eğitim-Sen Şube Başkanı Dursun Yenin, eğitim camiasında artık tüm gözlerin çevrildiği karne sevincini gölgede bırakacak açıklamalarda bulundu. Yenin, 4+4+4 eğitim sisteminin hayata geçtiği 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı’nın ilk dönemini değerlendirdiği açıklamasında, isimlerini açıkladığı milli eğitime bağlı bazı okullarda yöneticilerin aidat adı altında velilerden fahiş oranlarda para topladıklarını ve özel sınıflar oluşturduklarını ileri sürdü. Eğitim camiasını sarsacak açıklamalarının ardından Yenin, 4+4+4 eğitim sistemi nedeniyle öğrencilerin, velilerin ve eğitimcilerin huzursuz olduklarını savundu.

 

Haber: Mehmet KORKUSUZ

Eğitim-Sen Şube Başkanı Dursun Yenin, 4+4+4 eğitim sisteminin hayata geçtiği 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı’nın ilk dönemini Bolu Express Gazetesi’ne değerlendirdi. İl genelinde yaklaşık 46 bin öğrencinin karnelerini alarak sömestr tatiline çıkacakları günün öncesi yaptığı açıklamada Yenin, Bolu Merkezde eğitim öğretim veren bazı okullar hakkında eğitim camiasını sarsacak iddialar ortaya attı.

Yenin, Sakarya İlköğretim ve 50’nci Yıl İlköğretim okullarında aidat adı altında usulsüz bir şekilde velilerden para toplandığı konusunda duyumlar aldıklarını belirterek, iddialarla belirtilen uygulamanın hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Anayasa’nın, “İlköğretim mecburidir ve parasızdır” şeklindeki 42’inci Maddesi’ni hatırlatan Yenin, bu yönde Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden okullara resmi yazılar gönderildiğini belirtti. Yenin, konuya ilişkin açıklamasında,  “Diğer okullardan da duyuyoruz öğrencilerden 10’ar lira ya da 20’şer lira toplandığını; ancak bu iki okulda öğrenci başına 200’er lira gibi fahiş miktarda paraların aidat adı altında toplandığı yönünde şikâyetler alıyoruz. Son aldığımız bilgilere göre, bu iddialar sonrası Sakarya İlköğretim Okulu yönetimi hakkında soruşturma açıldığı ileri sürüldü” şeklinde konuştu.

OKULLARDA ÖZEL SINIFLAR MI OLUŞTURULUYOR?

Yenin, açıklamalarının devamında, Sakarya İlköğretim Okulu ve Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu hakkında farklı iddialar ortaya attı. Bu iki okulda sınıf mevcutlarında bir dengesizlikten bahsedildiğini aktaran Yenin, Sakarya İlköğretim Okulu’nda bir sınıfın 24 öğrenciden oluştuğunu, aynı sınıfın diğer şubelerinde ise öğrenci sayısının 40 civarında olduğunu belirtti. Yenin, bu açıklaması hakkında şunları söyledi: “Bu uygulama akıllara çifte standart uygulamasını getiriyor. Bu şubelerin nasıl ve hangi kriterlere göre belirlendiğini kamuoyunun takdirine sunuyorum.  Bunun yanı sıra Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu’nda birinci sınıflardaki şubelerde 25-30 öğrencinin bulunduğunu, dördüncü sınıfta ise bir şubede 11 öğrencinin bulunduğunun duyumunu aldık. Bu konuda karar mercii okul yöneticileridir. Bu konuyla ilgili sorularımızı İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yönelttik. Bakalım bu sorularımıza ne yanıt verecekler, bekleyelim ve görelim.”

“HİÇBİR HAZIRLIK YAPILMAKSIZIN 4+4+4 EĞİTİM SİSTEMİ HAYATA GEÇTİ”

Yenin, eğitim camiasını sarsacak bu iddialarının ardından yaptığı açıklamada, 4+4+4 eğitim sistemi hakkında konuştu.  4+4+4 uygulamasına ilk gündeme geldiği andan bu yana karşı çıktıklarını ifade eden Yenin, bugün gelinen noktanın söylemlerinin doğruluğunu ispatladığını belirtti.

4+4+4 uygulaması nedeniyle küçük yaşta çocukların okula başladıklarını söyleyen Yenin, bunun zararlarının ilerleyen yıllarda ortaya çıkabileceğini bildirdi.

Okullarda fiziki şartların yetersiz olduğuna dikkat çeken Yenin, okullarda ortam sağlıklaştırması yapılmadan, eğitimci kadrolar uygulamaya hazırlanmadan 4+4+4 eğitim sistemine geçildiğini ifade etti.

“İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NE YÖNELTTİĞİMİZ;

ANCAK YANITINI ALAMADIĞIMIZ SORULARIMIZ VAR!”

4+4+4 eğitim sisteminin en çok taşımalı sistemle eğitim öğretim gören öğrencileri olumsuz etkilediğini savunan Yenin, gerekçeleri şöyle açıkladı: “4+4+4 eğitim sistemiyle taşımalı öğrenciler büyük sorunlarla karşılaştı. Ben önceki basın açıklamalarımda Sayın Vali’yi ve İl Milli Eğitim Müdürü’nü göreve çağırdım; ancak çağrım yanıtsız kaldı. Kimse bizi dinlemedi.  İlköğretim 5’inci sınıfta seçmeli dersler var. Bolu genelinde sayısı 10’u geçkin taşımalı okullarda okul müdürlerinin üzerine sorumluluk bırakıldı. Oysaki okul müdürleri çözüm mercileri değildir, uygulama mercileridir. Taşımalı okullarda taşıma şirketleriyle okul yöneticileri kafa kol ilişkileriyle anlaştılar. Dediler ki; ‘Biz 5’inci sınıfları 16.30’a kadar bekleteceğiz.’ Bu nedenle 1. 2. 3. ve 4. sınıf öğrencilerini saatlerce okulda bekleten okul yöneticileri oldu. Bunun yanı sıra kurs düzenleyenler oldu, etüt yapanlar oldu… Siz böyle bir durum karşısında henüz 1. sınıf öğrencisi olan 66 aylık çocuğu düşünün. Taşımalı sistemle eğitim öğretim gören bu çocuklar sabah 09.00’dan akşam 17.00’ye kadar okulda nasıl duracaklar? Evet, okul yöneticileri bu sorunu kendi kafalarına göre çözdüklerine inanıyorlar. Bizler bu uygulama sonrası İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine, ‘Bir çocuğun başına kötü bir şey gelirse, bu sorumluluktan okul idarecilerini nasıl kurtaracaksınız?’ sorusunu yönelttiğimizde, ‘İnşallah olmaz’ karşılığını aldık. Ama bu işler inşallah ile maşallah ile olmaz.”

“BOLU’DA SIKINTILAR GÜN GEÇTİKÇE ARTACAK”

Açıklamalarının son bölümünde, “Uygulama nedeniyle öğrenciler, öğretmenler ve veliler huzursuz” ifadelerini kullanan Yenin, şunları söyledi: “Maalesef 4+4+4 uygulamasının ne Bolu’ya, ne de ülkeye yararlı bir sistem olmadığını söyledik, söylüyoruz da. 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı’na 4+4+4 eğitim sisteminin beraberinde getirdiği sorunlarla başladık. Ben inanıyorum ki bu sıkıntılar Bolu’da gün geçtikçe artacak. Biz bu yanlıştan hükümetin geri dönmesini istiyoruz. Bu çocuklar bizim geleceğimiz. Bu ülkenin geleceği için bizler bu çocukların arkalarında olduk, olmaya da devam edeceğiz.”

 

 

 

YORUMLAR  (Toplam 9 yorum)

 • İsmi lazım degil  (09.12.2013 20:19:09)

  O dediginiz okulların birinde benimde çocugum var üstelik okul aile birligindeyim ama çocuguma hiç ayrıcalık saglanmadı üstelik kalabalık bir sınıfta diger sınıflar gibi meyva veren agaç taşlanırmış

 • Çok Önemli Değil  (28.01.2013 11:13:50)

  Türkiyede özellikle kamuda çalışanlar vergi verirler. Verilen vergilerin bir kısmını eğitime aktarsın. Ayrıca nasıl olurda öğrenci velilerinden para toplanır hangi yüzyılda yaşıyoruz. Bir de bunu normalmiş gibi karşılayanlar var. Eğitim parasızdır. Ve parasız kalacaktır. Tabi bazı veliler param var gücüm var deyip çocuğunun ayrı sınıfta okumasını isteyebilir o zaman devlet okuluna değil özel okula göndereceksin. Bu ülkenin içinde o kadar duyarsız ilgisiz ve sorumsuz insanlar varki, çoğu konuda tepki göstermez, hakkını aramaz, soru sormaz yada araştırmaz. Böyle bir ülkede bunlar normal.

 • Köroğlu1  (25.01.2013 20:32:34)

  Bu durumun sorumlusunu sadece yönetime, öğretmenlere, milli eğitim müdürlüğüne bağlayamayız. Okulun velileri de bir şekilde hayatlarından memnun ve gelenekselleşen ayrımcılığın sürmesi için bizzat çalışıyorlar. Böylece dengesiz sınıf mevcutları, müfredata uymayan ders programları, farklı yaş gruplar gözetmeden bir araya toplanan çocuklar ve seçilen sınıflarda at yarışı gibi bir eğitim ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların çözümü dirayetli yöneticiler ve bu yöneticilerin arkasında duran veliler ve yönetimlerle olacaktır.

 • Köroğlu1  (25.01.2013 20:28:36)

  Sakarya İlköğretim Okulu velisi olarak Dursun Yenin

 • Bir Veli  (25.01.2013 18:49:46)

  Bende Gazipaşa İlköğretim Okulu Velisiyim bizden herhangi bir aidat toplanmıyor ama ara ara okul giderleri için para verdiğimiz oluyor.Okul bitçeleri durumu belli.Bugun karne günüydü okula karne töreni için gittim ve bir çokj üzgün çocuk gördüm sorduğumda zayıflarının olduğunu ve arkadaşlarının dalga geçeceklerini söylediler.Henüz 1.sınıf öğrencisi notları adapte olmaları için hepsi 5 olamazmıydı.Bu notlarla bu çocuklar nasıl tatil yapacaklar psikolojik yanlarını düşünmedimi bu eğitimciler.Birde tatil sürecince 2-3 tane kitap verilmiş çocuk tatilmi yapacak dersmi yapacak.Zaten hergün 12 de uyu

 • EĞİTİME DESTEK  (25.01.2013 18:12:44)

  Okullarda toplanan aidatların yine okul için,,yine öğrenciler için,yeni neslin temiz ortamlarda öğrenim görmeleri için toplandığını bir eğitimci olarak siz daha iyi bilirsiniz .Okul Aile Birlikleri okul için nasıl destek sağlarım ,nasıl okuluma katkıda bulunurum diye ciddi uğraş veriyorlar .Okul yöneticilerinin nasıl özverili çalıştıklarını görüyor ve tebrik ediyorum .Başarısı yüksek olan her şey eleştiriliyor.

 • saglık  (25.01.2013 17:43:32)

  ilkögretım hayatım boyunca hep aıdat parası toplanırdı hala devam etmesı ne acı bır sey.Durumu olmayan ınsanların cocukları sınıfta adlarını okunurdu A. Haftaya parayı getır. Bu cocugun dustugu psıkolojık durumu anlayabılır mısın, ruh saglıgı bozuk ve davranıs problemlı gencler...Bır egıtımcı buna karsı cıkmaya engellemeye calısıyor ama bırılerı hep kostek. Egıtımcı beyfendı ya da hanım efendı bazı ınsanlar senın cocugunun ve hatta senın haklarını korumaya calısıyor! Sen sus sen sus sende sesını cıkarma pıs urk bana dokunmayında ne yaparsanız yapın de cocuguna bırakablecegın gelecek kalmyacak!

 • Karaçayırlı  (25.01.2013 17:30:07)

  Sadece 50.Yıl ve Sakarya değil Gazipaşa İlköğretimdede özel sınıflar oluşturuluyor.Şubelere baktığımızda bazı sınıflarda hep kalbur üstü velilerin öğrencileri bazılarına baktığımızda köyden gelen gariban öğrenciler eğitim görmekte.Bizde yavrumuzu başka sınıfa kaydırmak istediğimizde o sınıftan yer değiştirecek birisi varsa değiştiririz diyorlar ama olayın iç yüzü öyle olmadığınız başka birilerine yapaılan toleransla anladık.Eski eğitim sistemlerini eğitimcileri arar olduk...

 • EĞİTİMCİ  (25.01.2013 00:51:22)

  Sayın Dursun Bey.Yaptığınız açıklamalara katılıyorum ama kutlayamıyorum.Neden mi?Siz hocam yönetici olduğunuz okulda aidat toplamıyor musunuz?Açıklarsanız sevinirim.Okulun ihtiyaçlarını cebinizden mi karşılıyorsunuz?MEBnın okullara gönderdiği yazıdan bahsediyorsunuz ama ihtiyaçların karşılanması için okul aile birliklerini para kaynağı olarak gösteren yazısından bahsetmiyorsunuz. Yoksa idareci olmasına rağmen bu yazıdan haberiniz yok mu?Örnek vereyim;Okul binaları devletin malı olmasına rağmen deprem sigortasının okul aile birliklerinden karşılanacağı yazıdan haberiniz yoksa ayıp size.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit