• resmi ilanlar

Oy kullanabilirsiniz ama meclise giremezsiniz!

2013-03-19 00:00:08

Yaklaşık bir haftadır Bolu gündemi Milletvekili Ali Ercoşkun’ un sosyal paylaşım sitesi Facebook’tan paylaştığı bir fotoğrafla çalkalanıyor. Milletvekili Ali Ercoşkun’ un sosyal medyaya verdiği önemi daha önce de çok kez hem ben hem diğer muhabir arkadaşlarım defalarca haber yapmıştık. Onlardan birisi olan ziyaret fotoğrafını diğerlerinden ayıran, olayın bu kadar büyümesine sebep olan ayrıntı ise Sayın Vekili ziyaret eden Adnan Bilaç ve Furkan Sönmez isimli vatandaşların sakalları ve üzerlerine kendi yaşam felsefeleri, inançları ya da siyasi görüşleri için giydikleri Cübbeler ve başlarına taktıkları takkelerdi.

 

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Elfaz Temiz’in sosyal medyada ki o fotoğrafın altına yaptığı yorum fotoğrafın olay olmasına neden oldu. “Tükürük” tartışması çok kişi tarafından tartışıldı, yorumlandı.

Henüz kapanmayan o tartışma,  Milletvekili Tanju Özcan’ın açıklamaları ile daha da büyüyeceğe benziyor. Dün il binasında yapılan rutin basın toplantısında, Özcan’ın sarf ettiği cümleler yenilir yutulur değildi. Sorduğum soru üzerine verilen cevabı gazetemizin bugünkü manşetinden okuyabilirsiniz. Bir siyasetçi, özellikle seçilmiş ve tüm halka hitap etmesi gereken bir siyasetçi için neresinden tutarsanız gaflarla dolu açıklamanın bana göre en önemli kısımlarından birisi Özcan’ın sarf ettiği “Ben meclis başkanına bir çağrıda bulundum, canı isteyen istediği tipteki adamı meclise sokamaz. Türkiye Büyük Millet Meclisinin bir iç tüzüğü ve kuralları var. Ben şunu soruyorum, bu insanlar meclise kapıda kimlik bırakarak mı girdiler, yoksa Sayın Ercoşkun’ un arabasında kimliksiz olarak mı girdiler. Bunu araştırıyorum, sonuçlarını da ulusal ve yerel medya ile paylaşacağım. Ama yaptıkları hiçbir şekilde hoş görülemez” cümleleri idi.

Bu adamlar Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tanıyıp kimlik verdiği resmi vatandaşları olarak 18 yaşını doldurmuş her vatandaş gibi oylarını kullanabiliyor öyle değil mi? O zaman, benim oyumla oturulan o koltukları, ülkenin idaresinin sağlandığı meclisi, kısacası orada çalışanların ya da milletvekillerinin değil “HALKIN MECLİSİNİ” ziyaret dili, dini, rengi, cinsiyeti, TİPİ ne olursa olsun her vatandaşın hakkıdır. Eğer değil diyorsanız, o zaman bu ülkede yaşayan tüm cübbeli, sakallı insanları ülke vatandaşlığından çıkarın. Olsun bitsin. Ya da meclise girmeye hakkı yok dediğiniz “O tiplerin (!)” oy kullanmasına izin vermeyecek bir soru önergesi sunun meclise… Bu tezatlıkta ortadan kalkmış olsun. Sol görüşlü bir insanın insanı tipine göre yargılaması “Buraya kadar girebilirsiniz, buradan sonrasına geçemezsiniz” söylemi olmamalı diye düşünüyorum. Üstelikte o adamlar ne vekil ne çalışan, sadece Anadolu’dan ziyarete gelmiş binlerce belki milyonlarca insandan bir ikisi.

Bu söylemler insanları kutuplaştırmaya yarayan siyasi açıklamalardan bir tanesi. Bu söylemlerle karşı karşıya kalan insanlar yarın oralara gelme şansı bulduklarında demeyecekler mi zamanında sen beni almadın şimdi bende senin mini etekli, modern giyimli, fötr şapkalı vatandaşını almıyorum. Her iki kutupta kendine çeki düzen versin. Hangi ülkede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama ben etrafıma baktığımda çarşaflısı, cübbelisi, makyajlısı, mini eteklisi hepsinin toplumda karma dağılımını görebiliyorum. Her iki tarafta da anlayışsız saygısız insanlar var. Bakarsanız herkes kendine göre yüzlerce örnek verebilir böyle. Bazen duyuyoruz ki mini etekli kız saldırıya uğradı. Bazen de duyuyoruz ki bir kadının çarşafı yırtıldı. Siyasiler kaşımazsa Anadolu’da kimsenin kimseye karışmadığını da biliyoruz… Saygılarımla… 

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • elfaz  (19.03.2013 13:39:47)

  o sana göre senin görüşün Atatürkçüyüm diye geçinirsiniz 1 meclisi böyle giyinen insanlar kurdu yazıklar olsun size türkiye değişiyor dinsizlikten dinsizlerden uzaklaşıyor.bartelemeos rum patriği gelse böyle demezsiniz

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit