• resmi ilanlar

KENDİSİ KÜÇÜK, MARİFETİ BÜYÜK

2013-03-26 00:00:02

Bolu Organize Sanayi Bölgesi’nde biriken atıkların, evsel atık haline dönüştürülmesini sağlayan tesisin açılışı törenle gerçekleştirildi. Küçük bir bina şeklinde görünen tesisin marifetleri de oldukça büyük. Tesis; sanayi atıklarını evsel atık haline dönüştürecek. Ardından bu atıklar Bolu Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisi’ne gönderilecek ve bundan sonra da arıtılarak kullanma suyu olarak verilebilecek.

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

Bolu Belediyesi ve Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nün katkılarıyla yaptırılan ön arıtma tesisinin açılışı törenle yapıldı. Bolu protokolünün tam kadro hazır bulunduğu açılış töreninde, küçük olağan bir bina gibi görünen tesisin marifetlerinden bahsedildi. Kurulan ön arıtma tesisi ile Organize Sanayi Bölgesi’nde biriken atıkların bu tesiste kısmen arıtıldıktan sonra Bolu Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisi’ne gönderileceğini ve bundan sonra da arıtılarak kullanma suyu olarak verilebileceğine dikkat çekildi.

ÇEVRE SORUNU YAŞANMAYACAK

Törenin açılış konuşmasını Bolu Organize Sanayi Bölge Müdürü Mustafa Gülen yaptı. Organizede çevre sorunlarının yaşanmayacağını söyleyen Mustafa Gülen, “Organize sanayi bölgelerimizin tanımında alt yapı çalışmalarının yanında çevreye olan sorunların önlenmesi de önem arz etmekte. Sanayi bölgesindeki firmaların kendi kimyasal atıklarını arıtmadan bölgemiz şebekesine vermeleri mümkün değil, çünkü bağlantı izinlerini bu şekilde veriyoruz. Diğer evsel atıkların da Bolu Belediyesi ile yapmış olduğumuz protokol çerçevesinde yaptırmış olduğumuz ön arıtmada toplanarak belediye atık su tesisine basılmasına karar verildi. Belediye Başkanımıza bu güne kadar yapmış olduğumuz çalışmaların tamamında bizlere destek vermesinden ötürü teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

Sistemin çalışma şeklini anlatan Bolu Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Ruhi Kaygusuz da “Bu gün açılışını yapacağımız tesisten sonra organize sanayisinin atıkları evsel atık niteliğine getirilerek burada yapılan atık toplama hattına verilecek. Üretimde kirlilik meydana getiren firmalar çıkış sularını evsel atık durumuna getirerek bu istasyona gönderecekler. İstasyonumuzda toplanacak olan atık suların kabası alınarak içerideki toplanma havuzlarına gelecek. Havuzlardaki sular ise pompalar vasıtasıyla belediyenin hattına cazibe ile verilerek arıtma tesisine gönderilecek. Bu isale hattının yapımında Belediye Başkanımız Alaaddin Yılmaz kendi imkanlarını da seferber ederek daha hızlı ve az maliyetle bu sistemi kurmamızı sağladılar. Kendilerine bu desteklerinden dolayı teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

“BOLU’NUN ÖNÜ AÇIKTIR”

Bolu’da teşvik olmaması nedeniyle yatırımcı gelmemesi bir durumun aksine, sanayicilerin kapıda beklediğini ifade eden Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz “Çevreye karşı duyarlı bir yapı olduğundan dolayı bizim için çok önemli. Bolu’da teşvikler olmaması nedeniyle on yıldır ilimize sanayici gelmiyor diye hep polemikler yapıldı. Ama organize sanayi yönetim kurulu başkanımız sanayiciler kapıda bekliyor, biz ise seçici davranıyoruz diyorsa demek ki Bolu’yu ve yapısını bilmeden biz kendimizi yanlış tanıtıyoruz demektir. Geçmiş dönemde de teşvik olmadığı için Bolu boşalıyor yaygaraları yapılmıştı. Bugün bunların çok anlamlı ve doğru şeyler olmadığını görüyoruz. Türk insanının moral ve motivasyona ihtiyacı var. Biz kendi kendimizi motive ederek gücümüzü farklı göstereceğimiz halde mevcut gücümüzü yok gösterip kendimizi zavallı halde göstermeye gayret eden bir yapıya sahibiz. Eğer bu yapılardan kurtulursak Türkiye dünya ile boy ölçüşebilir hale gelecektir” dedi.

Başkan Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler yerel yöneticiler olarak sanayimizin hizmetinde olmak görevimiz. Yeni yapılan ve önemli bir kısmının istimlakı biten yerlerle ilgili organize sanayi yönetimini kutluyorum.  Çünkü hukuka başvurmadan buradaki istimlak sistemlerini çözebilme becerisini göstermişlerdir. Eğer her işimizi karşılıklı anlayış içerisinde bunları çözebilecek ortamları oluşturabilirsek diğer illerde olduğu gibi Bolu’nun önü de açıktır. Bolu Belediyesi olarak organizeye direk su verebilecek durumdayız. Şu anda yer altı suyu kullanıyorlar ama biz şebeke suyu verebilecek şekilde sistemimizi kurduk. Bu tesis vasıtasıyla da pis suları ile ilgili problemi de çözmüş oluyoruz” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Milletvekili Tanju Özcan’da, “Bugün Bolu açısından önemli bir tesisin açılışı için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Ben Bolu’nun milletvekili olarak böyle önemli bir çalışmanın yapılmış olmasından çok memnun oldum. Belediye Başkanımız Alaaddin Yılmaz’ın da böyle bir çalışmaya katkı sağlamış olmasından dolayı kendisine burada bulunan işadamları ve Bolu halkı adına teşekkür ediyorum” dedi.

DÜĞMEYE BASILDI

Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun konuşmasında “ Siyaset değil iş yapmalıyız anlayışıyla hiçbir dakikamızı boşa geçirmeden ülkenin ve milletimizin önünü açmak için hükümet olarak canla başla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Biz bu anlamda belediye başkanımızdan, il genel meclisi başkanına kadar tüm Bolu olarak bu gayretimizi hiçbir zaman bırakmayacağız” ifadelerine yer verdi.             

Son olarak Vali İbrahim Özçimen’de, “Belediye Başkanımız bu tesisin yapımında ben de varım dedi. Sağ olsun ekibiyle birlikte tüm belediye çalışanlarımızı da tebrik ediyorum. Çok doğru ve faydalı bir iş yapılmıştır. Belediyemizin destekleri olmasaydı biz bu tesisi sanayicimizin parasıyla yapacaktık. Ayrı bir tesis yapacak ve ayrı bir zaman harcayacaktık. Bu yapının tamamlanmasında iş birliği yapan herkese teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum” dedi. Konuşmaların ardından kurdelesi kesilerek hizmete girecek olan ön arıtma tesisinin start butonuna basıldı ve arıtma hizmete başladı.

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit