• resmi ilanlar

FACEBOOK MEVLEVİLERİ

2013-05-20 00:00:10

Mevlana ve Şems’e ait kitaplarıyla rafları süsleyen ve 2011 yılının en çok kitabı satılan yazarı olan Sinan Yağmur, Bolu’da hayranlarıyla buluştu. Sosyal medyada paylaşılan Mevlana’ya ait sözlerin çoğunun yanlış olduğunu ifade eden Sinan Yağmur, hayatında bir kez Mesnevi’yi okumamış insanların bilgisayar başında Facebook Mevlevisi olduğunu söyledi.

 

Ebru EYVAZOĞLU

Aşkın Gözyaşları, Aşkın Meali 1 Yusuf ile Züleyha, Aşka Yolculuk Veysel Karani, Mesneviden Hikayeler, Tennure ve Ateş Hz. Mevlana, Bilmezsiniz Ama Babalar da Ağlar gibi kitapların yazarı Sinan Yağmur dün Bolu’da hayranlarıyla buluştu. Ellerinde Sinan Yağmur’a ait kitaplarla imza kuyruğuna giren öğrenciler, önce şiir üzerine kısa bir söyleşi gerçekleştirdiler. Ardından da kendileri ve yakınları için kitaplarını imzalattılar.

Yeleğinde, kolye ve yüzüğünde bulunan Vav harfinin de anlamını şiirsel bir dille açıklayan Sinan Yağmur, Türkiye gündemi üzerine de göndermelerde bulundu. Daha önce bir kez geldiği Bolu’ya son 1 yıldır yeniden gelmeyi çok istediğini ifade eden Yazar Sinan Yağmur, “Köroğlu diyarı Bolu’ya daha önce konferans için 1 yıl önce gelmiştim. Bir türlü son yıldır da programı mız uymadığı için gelemedik. Bolunu böyle şevkle ve aşkla bekleyişine karşılık verebilmek için, Kampus Kitapevi’nin girişimleriyle buraya imza ve kısa bir söyleşi için gelebildik. Hz Mevlana’nın bir sözü vardır. Maharet gelende değil, marifet getirendedir. Bizi Bolu’daki can parelerimizle buluşturmaya vesile olan Kitapevine çok teşekkür ediyoruz. Bolu Türkiye’de en çok okuyan kesimin olduğu, Abant İzzet Baysal Üniversitesiyle Türkiye’de bir çok akademik başarıyı yakalamış bir dinamik rolü üstlenmiş bir şehirdir. Bolu’da olmaktan mutluyum ve bugünkü imzamız azınlık oldu. İnşallah daha geniş bir imza günü ve söyleşi için Bolu’ya tekrar geleceğiz” dedi.

VAV HARFİNİN GİZEMİ

Yazar Sinan Yağmur’un yeleğine işlenmiş büyük bir vav harf ile birlikte kolye ve yüzüğünde de aynı harfe yer verilmiş. Vav harfinin önemine dikkat çeken Sinan Yağmur, “Vav bütün insanlık için bir şey ifade ediyor. Vav, insanın ruhlar aleminden dünyaya gelirken ilk yolculuğudur. Anne karnında herkesin yolculuğu vav şeklinde başlar. Anne karnındaki cenin halimiz bu şekildedir. Akabinde doğarız, büyürüz ibadetlerimizde de vav halini aldığımız haller vardır. Namazdaki rüku ve secde budur ve sonra da geldiğimiz gibi Allah’tan gelir, Allah’a gideriz. Kabir’e bir elif gibi konduğumuzda çürür iken, toprağa karışırken, iskeletimiz ve tenimiz yine bu şekli alır” dedi.

GÜNDEMDEKİ KONULARA ŞİİRLİ GÖNDERME

Sinan Yağmur sözlerini şöyle sürdürdü: “Dolayısıyla tasavvufta İslam inancında vav’ın sembolize ettiği mesaj şudur:

Ey insan sen bir vav’sın. Vav gibi eğilensin, bükülensin. Fanisin, yok olansın. Dolayısıyla elifleşmeye kalkışma, dikleşme. Hiçbir insanı küçümseme. Ben güçlüyüm, ben büyüğüm, ben zenginim, ben yakışıklıyım, ben güzelim, ben ağayım deme. İsterse Allah alır kulu Yusuf’u kuyudan. Çıkartır yerleştirir saraya eder sultan. İsterse alır kulu Saddam’ı saraydan, atar kuyunun dibine eder hüsran, rezil rüsva… Dolayısıyla insanlığını bil. Hiçbir kimseyi mezhep, din, meslek, cinsiyet, ekonomik durum, memleket, ten olarak görme. Ayırt etme. Hor ve hakir görme. Herkes gibi sen de bir gün gideceksin günün birinde. Tek tek gidenler gibi… O halde vav’lığını bil ki vay çekme, vav’lıüğını bil ki vah deme. Vav’lık bizim kulluk ve insanlık haddimizi bildiren, hatırlatan bir semboldür. Vav olmasını bilirsen, huzur-u mahşerde, vuslat-ı ahrette Cenab-ı Allah’ın cemaline de aşk edersin. Vav’lık budur. Vav’lık bizim insanlık halimizdir. İnsanlıktan çıktığımız an artık vav’lığımızdan da çıkmaya başlamışız demektir. Tasavvufta da terbiye edilirken dervişler vav’lık eğitiminden geçerler. Ne kadar güçlü olursanız olun, mevkiiniz makamınız ne olursa olsun, isterseniz Kaddafi olun, sizi öldürmek isteyen insanlara yalvarır yakarırsınız.”

ÇÖZÜM SÜRECİNE GÖNDERME: “SECDE KARDEŞİYİZ”

Terör sorununun çözümü için Hükümet’in başlattığı çözüm sürecine adeta göndermelerde bulunan Sinan yağmur, “Neticede insan yalnız olmalıdır, olmak zorundadır. İnsanları etiketleriyle, insanları kıyafetleriyle, insanları düşünceleriyle, doğdukları memleketleriyle değerlendirmek doğru değildir. Bugün bizim ülkemizde de vav’lığını unutan insanlar maalesef kavga halindedir. Mardin’deki Hasan’la Bolu’daki Hasan’ın kavgası yok. Çünkü hepimiz secde kardeşiyiz. Çünkü hepimiz Çanakkale’de vav idik, Kurtuluş Destanında vav idik. O zaman bugün niye birbirimize vay çektik. İşte mesele bu. Hayatın her anlamında vav’lığını unutan evde bir bey zalim olur eşine çocuklarına. Sokakta bir genç zalim olur bir forma ile ezeli rakibi gördü diye. 18 yaşında bir delikanlıyı öldürür katil olur vav’lığını unutursa. Üzerimizde forma yok. Üzerimizde kıyafet yok. Üzerimizde etiket, kimlik yok. Üzerimizde tek bir şey var; Allah’tan geldik, Allah’a gideceğiz. Lütfen bunu kirletmeyelim. Kirletmemenin, arınmanın yolu da vav’lığını bilmektir” dedi.

MESNEVİ OKUMADAN FACEBOOK MEVLEVİSİ OLDULAR”

Sosyal medyada doğruluğu araştırılmadan gelişi güzel paylaşılan Mevlana sözlerine ise tepki gösteren Sinan Yağmur, bu sözleri paylaşanları Facebook Mevlevisi ilan etti. Sinan Yağmur “Sosyal medyada paylaşılan Mevlana’ya ait olduğu iddia edilen sözlerle ilgili ne düşünüyorsunuz?” sorumuza da şöyle yanıt verdi: “Sosyal medyada yani Facebook, Twitter gibi internet aleminde kullanılan Mevlana’ya ait olan veya Şems’e ait olduğu veya diğer manevi büyüklere ait olduğu öne sürülen sözlerin hemen hemen çoğunluğu Mevlana veya Şems’e ait değildir. Bugün insanlar Mesnevi okumadan Facebook Mevlevisi oldu. Bugün insanlar Şems’i anlamadan aşk eri oldu, derviş oldu, sufi oldu. Mevlana’nın sözlerini özünde ve ruhunda yaşatmadıktan sonra afişte veya sokaklarda donat bir faydası yok. Mevlana’nın sözünü veya ruhunu, bize bıraktıklarını konu komşuna, arkadaşına, eşine uygulamadıktan sonra istediğin kadar Mevlana Türbesi’ne git, ziyaret et. Dudakta Mevlana demekle, Facebook’ta Mevlana’ya ait olmayan sözleri paylaşmakla Mevlevi olunmaz. Çünkü Mevlevilik yürek işidir. Yüreğinde köz olanın, zaten dudağında söz olmaz. Közsüzler de oturur PC başına, Mevlevi geçinir milletin başına.”

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Nuh Demir  (20.05.2013 02:46:17)

  Arkadaşım semazenlerin Barda sahne alacağını söyledi. Diğer arkadaşımın şakayla karışık espriyi patlattı. Döner Sermaye Bunun gibi paylaşım siteleri de önüne gelen paylaşıyor. Elif Şafak isyan etmişti ve şöyle demişti. Ay bunu da mı ben söylemişim. Elif Şafak demişti.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit