• resmi ilanlar

Üç sandık önerisine muhalefet şerhi

2013-05-22 00:00:10

Milletvekili Tanju Özcan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde “2014 yılında halkın önüne 3 sandık koyabilir” söylemini değerlendirdi. Özcan, “3 yetmez 4 koysunlar. Genel seçimi de birleştirsinler” ifadelerine yer verirken, anayasa referandumu konusunda ise, Ak Parti’nin referandumlarda samimi olmadığını söyledi.

 

Haber: Nermin KAYA

Başbakan Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde, Mart ayında yapılacak olan yerel seçim ve Ağustos ayında yapılacak olan köşk seçimlerine Kasım ayında Anayasa referandumunun eklenebileceğini ifade etmesine CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan’dan sert eleştiri geldi.

Bolu Express’e yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın 3 sandık koyma önerisini eleştiren Özcan “3 yetmez, genel seçimi de birleştirsin” ifadelerine yer verdi. Özcan “Türkiye çok farklı bir süreçten geçiyor. Hükümet halktan almadığı bir yetkiyi kullanarak, vatandaşa emri vaki yapıyor. Ak Parti hükümeti, vatandaşa seçim vaadinde bulunurken ben parlamenter sistemi kaldırıp, yerine Başkanlık sistemini getireceğim, demedi.  Hükümet, yine bu seçim vaatlerinde, ben anayasayı değiştirip, ileride federatif bir yapıya götürecek bir sistem getireceğim, demedi. Anayasanın değişmez maddeleri ile ilgili, laiklikle ilgili maddeleri anayasadan çıkarmak için yetki almadı. Ak Partiye oy veren vatandaşlarda bunları yapmayacağını düşünerek Recep Tayyip Erdoğan’a oy verdi. Ama yönetmek istediği ülkenin şeklini şemalini değiştirmeye kalkıyor bu hükümet. O yüzden diyorum ki 3 yetmez, dördüncüyü de koysun ve samimi olarak çıkıp, ben bunları yapmaya çalışıyorum, o yüzden bana oy verin, desin.” Şeklinde konuştu.

Pakete toplumun kabul edemeyeceği maddeler konulabilir

Anayasa referandumu hakkında konuşan Özcan “Ak parti hükümetinin anayasa taslağını artık hepimiz biliyoruz. Sadece Başkanlık sistemi mi oylatacak bunu bilmiyoruz. Anayasa’nın değişmez maddelerinin kaldırılmasını mı oylatacak, bilmiyoruz. Hangi konuları gündeme getireceğini bilmeden referandum ile ilgili konuşmak doğru olmaz. Ancak mesele şu ki Ak parti referandumlar konusunda hiç samimi davranmadı. Biliyorsunuz 12 Eylül’de 26 maddelik bir paketin oylandığı referandum gerçekleştirildi. Bu 26 maddenin 24’ü konusunda tüm siyasi partiler anlaşmışlardı. Ama Ak Parti dayatma yaparak 26’sına da evet diyeceksiniz, dedi. Şundan endişe ediyorum, AK Parti toplumun kabul edemeyeceği iki üç madde ile toplumun sıcak baktığı birkaç maddeyi beraber oylatmak isteyebilir. O anlamda Ak partinin atacağı adımlara bakarak bu konuda yorum yapmak gerekir. Ancak biz üç sandık koyulacak olmasından endişe etmiyoruz. Zaten Genel Başkanımız Aydın’dan başlayan mitingler serisinde Ak Partiye meydan okuyacak” ifadelerine yer verdi. 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit