• resmi ilanlar

“Toplumsal barıştan taviz verilmemeli”

2013-06-05 00:00:12

İstanbul Taksim’de yaşanan olaylar sonrası Bolu’da baş gösteren destek protestoları sürüyor. Ak Parti ve MHP kanadından birbiri ardına yapılan açıklamalarda, kamuoyuna sağduyu çağrısı yapıldı, toplumsal barıştan taviz verilmemesi gerektiği vurgulandı. Türk Ocakları Bolu Şubesi ise, MHP’nin tavrına paralel olarak, “Meydanlara inmeyeceğiz” açıklamasında bulundu. Ak Parti İl Başkanı Ömer Sayın, toplumsal hareketleri değerlendirdiği açıklamasında, içinde şiddet barındırmayan demokratik talepler karşısında diyaloğa her zaman açık olduklarını söyledi. MHP İl Başkanı Mustafa Ramazan ise, protestoların aşırı sol görüşlü örgütlerin güdümüne ve denetimine girdiğini savunarak, parti kamuoyuna “Tahriklere kapılmayın!” çağrısını yineledi.

Haber: Mehmet KORKUSUZ

İstanbul Taksim’de yaşanan olaylar sonrası Bolu’da baş gösteren destek protestoları sürüyor. Şu ana kadar şiddet olaylarının yaşanmadığı kentte, güvenlik güçleri kentin çeşitli noktalarında aldıkları geniş güvenlik önlemlerini sürdürmeye devam ediyor.

Ak Partili ve MHP’li siyasilerin dün Başkent’te verdikleri ılımlı mesajlar sonrası, partilerin yerel siyasileri Bolu Express Gazetesi’ne birbiri ardına açıklamalarda bulundu.

Ak Parti İl Başkanı Ömer Sayın ve MHP İl Başkanı Mustafa Ramazan, yaptıkları açıklamalarda, kamuoyuna sağduyu çağrısı yaptı, toplumsal barıştan asla taviz verilmemesi gerektiğini vurguladı.

“İNSANLARIN DEMOKRATİK TALEPLERİNİ ORTAYA KOYMASI DOĞRU AMA…”

Sayın, yaptığı açıklamalarda, İnsanların demokratik taleplerini ortaya koymasına destek verdiklerini; ancak içinde şiddeti barındıran eylemlere asla razı gelemeyeceklerini bildirdi. Sayın konuşmasında, “Son 1 haftadan beri Gezi Parkı ile başlayan; ancak Türkiye’nin birçok iline yayılan ve bu memleketi seven herkesin rahatsız olduğu olaylar sona erecektir.

Türkiye’de bu tür bazı dönemler yaşandı. Şu an dünya ekonomik krizlerle boğuşurken, Türkiye parlayan bir yıldız konumunda. 30 yıldan bu yana 76 milyonun yüreğini yasa boğan terörün bittiği böylesi önemli bir dönemde yaşanan bu olaylar oldukça üzüntü verici.

İnsanların demokratik taleplerini ortaya koyması kesinlikle doğru. Ama taleplere şiddet karışınca buna razı olmak mümkün değil” dedi.

SAYIN’DAN İTİDAL ÇAĞRISI

Açıklamalarının devamında, İslam aleminin mübarek 3 aylar içerisinde bulunduğuna dikkatleri çeken Sayın, “Bugün Miraç Kandili’ni kutlayacağız. Birlik ve beraberliğimizi perçinleyeceğiz. Millet olarak hırs ve öfke bir kenara bırakılmalıdır. İtidalli davranmaya, sükunet içerisinde olmaya ve vakar bir duruş sergilemeye ihtiyaç var. Bizler diyaloğa açığız. 1980 yılı öncesinde bende yasadışı şiddet olayları yaşadım. O zamanlarda oyunlara alet olan insanların yıllar sonra yaşadıkları pişmanlıklara tanıklık ettim. O nedenle oyunlara gelmeyelim. Bu memleket bizim. Sokaklara çıkan gençlerimiz bizim mübareklerimiz. Yarına sahip olacak bu evlatlarımız bugünden yarını berbat etmemeli. Unutulmamalı ki biz onların geleceğe daha iyi taşınmaları için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

RAMAZAN’DAN ÜLKÜCÜLERE ÇAĞRI: PROTESTOLARA KATILMAYIN!

MHP İl Başkanı Mustafa Ramazan ise, yaptığı açıklamada, eylemlerin içeriğine dair analizlerde bulundu, partisinin tutumunu gözler önüne serdi.

Bolu’da düzenlenen protestolara MHP’nin ve ülkü ocaklarının destek vermediğini ve vermeyeceklerini açıklayan Ramazan, “Taksim’de yaşananlar sonrası Bolu’da düzenlenen destek protestolarına ne MHP, ne de ülkü ocaklarımız katılmadı.  Bizim bu protestolarla hiçbir bağlantımız yoktur. Gazetelerde elleriyle bozkurt işareti yapanların partimizle ilişikleri bulunmamaktadır. Bizim Başbuğumuzun bir sözü var; Ülkücüler başını çekmedikleri hiçbir eylemin içinde olmazlar! Bu nedenle biz ülkücüler meydanlara inmedik. Bireysel katılımlar olmuşsa da biz bunları önemsemiyoruz. Ancak ülküdaşlarımız asla ve asla bizlerden bir çağrı gelmediği müddetçe bu protestoların içinde bulunmamalarını kendilerinden istiyoruz” şeklinde konuştu.

“EYLEMLER BAŞKALDIRIYA DÖNÜŞTÜ.

BAŞKALDIRILARDA AŞIRI SOL GÖRÜŞLÜ ÖRGÜTLERİN DENETİMİNDE”

Ramazan, açıklamalarının devamında, eylemlerin başkaldırıya dönüştüğünü belirterek, başkaldırıların ise aşırı sol görüşlü örgütlerin güdümüne ve denetimine girdiğini savundu. Ramazan, görüş ve tespitlerini şöyle aktardı: “Gezi parkıyla başlayan, aslında çok farklı gerekçeye dayalı hareketler maalesef Türkiye’de ciddi anlamda bir başkaldırıya dönüşmüştür. Ancak bu hareket maalesef aşırı sol örgütlerin güdümüne ve denetimine girdi. Ve onların başını çektiği, polisle dişe diş çatışmaya, polis araçlarını yakmalara, otobüs yakmalara, işyerlerine zarar vermeye dönüştü. Bu olaylar tamamen terör amaçlı sol örgütlerin hareketleridir. Bizim onların arasında yer almamız mümkün değildir. Yürüyüşlerde maalesef Apo’nun resmi ile Türk bayrağını yan yana da gördük.”

“TAHRİKLERE ASLA KAPILMAYACAĞIZ”

Bolu’daki yürüyüşlerde marjinal gruplar tarafından partilerine yönelik tahrikler düzenlendiğini ifade eden Ramazan, “Marjinal olduklarını gözlemlediğimiz az sayıdaki bir grup protesto yürüyüşlerinde Kürtçe sloganların yazılı olduğu bir afişi parti binamıza çevirerek, slogan atmaya kalkıştı. O esnada parti binasında bulunan ülküdaşlarımız tahriklere kapılmamak amacıyla, birilerinin oyunlarına alet olmamak için camları kapattı. Sağduyuyu elden bırakmadık. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da tahriklere asla kapılmayacağız. Çünkü ülkemizin zarar görmemesi bizim için çok daha önemli. Çünkü eylemlerde gözlemlediğimiz odur ki, devletimizin malına ve polisimize verilen zararlar vardır. Devlete karşı oluşacak bir başkaldırının asla yanında olmayız” ifadelerine yer verdi.

Ramazan, açıklamalarını sonunda, karşılıklı istişare ile sorunların çözülebileceğine sonuna kadar inandıklarını söyledi.

“İNSANLAR İKNA EDİLDİKLERİ TAKDİRDE EYLEM SÜRECİ SONA ERECEKTİR”

İstanbul Taksim’de yaşanan olaylar sonrası Bolu’da baş gösteren destek protestoları hakkındaki bir başka değerlendirme ise, Türk Ocakları Bolu Şubesi Başkanı Dr. Hüseyin İka’dan geldi. Türk Ocağı olarak eylemlere katılmama kararını sürdürdüklerini dile getiren İka, açıklamalarında şunları söyledi: “Halkımızdan bu eylemlerde yer alan kişilerin sağduyulu olmaları lazım. Karşı karşıya geldikleri insanlarında bu vatanın evlatları olduğu asla unutulmamalı, bu ayrıntı asla göz ardı edilmemelidir.

Devletimizin de bu konuda hassasiyeti elden bırakmaması ve hoşgörülü davranması gerekir. Ancak şunu da belirtmeliyim ki, kendilerini dile getirmeye çalışan insanların çapulcu olarak nitelendirilmelerine de karşıyım.

Önümüzdeki günlerde sergilenecek yaklaşımlar çok önemli. İnsanlar ikna edildikleri takdirde bu sürecin sona ereceğini öngörüyorum. Cumhurbaşkanımızın, ‘Demokrasi seçimden ibaret değil, mesaj alınmıştır’ şeklinde yaklaşımını doğru buluyorum. Türk Ocağı olarak eylemlere katılmama kararımızı sürdüreceğiz.”

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • sağlık çalışanı  (06.06.2013 12:20:50)

  İKA meydanlara inmeyeceğiz demiş o kimki devlet memuru herşeyden önce

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit