• resmi ilanlar

Taksim protestolarına katılımda düşüş

2013-06-06 00:00:10

Bolu’da Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi kamu çalışanları, Bolu’da baş gösteren Taksim protestolarına destek vermek üzere dün iş bırakma grevi gerçekleştirerek, yeni bir protesto daha gösterisi düzenledi. KESK’in liderliğini üstlendiği dünkü eylemlerde, ÖDP, TKP, TMMOB, DİSK’e bağlı Emekli-Sen ve Halkevleri üyeleri meydanlara indi. Önceki protestolara oranla katılımın düşüş gösterdiği eyleme yaklaşık 150 kişilik bir grup katıldı. Sloganlar atarak İzzet Baysal Caddesi’nde yürüyen eylemciler, ardından Taksim olaylarında yaşananlarla ilgili bir basın açıklaması düzenledi.

Haber: Mehmet KORKUSUZ

Bolu’da Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi kamu çalışanlarının, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda değişiklik öngören tasarıya tepki göstermek üzere haftalar öncesinde gerçekleştirme kararı aldıkları grev kararı dün gerçekleşti. Grevle birlikte KESK’in aldığı protesto kararı ise dün saat 12.00’de gerçekleşti. Ancak protestolar son dönemin gündem konusu olan Taksim protestolarına desteğe dönüştü.

KESK’in liderliğini üstlendiği, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Türkiye Komünist Partisi (TKP), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), DİSK’e bağlı Emekli-Sen ve Halkevleri üyelerinin destek verdiği protestolara, İl Emniyet Müdürlüğü verilerine göre 135 eylemci katıldı.

Bolu Valiliği önünden başlayıp, İzzet Baysal Caddesi boyunca gerçekleşen yürüyüşte eylemci grup hükümet aleyhine ve Taksim protestolarına destek veren sloganlar attı. Ellerinde KESK afişleri taşıyan grup ardından bankalar önünde bir basın açıklaması düzenledi.

KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Şube Başkanı Dursun Yenin, protestocu grup adına yaptığı basın açıklamasında, Taksim olayları sonrası sendikalarının hükümetten duydukları yaklaşımı aktardı. Yenin, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yapması gereken tek şey, günlerdir polis şiddetiyle engelleyemediği bu halk iradesi önünde boyun eğmek ve bunun gereklerini yerine getirmektir. İstanbul’u gaza boğan, halka saldırı emri veren İçişleri Bakanı, İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürü görevden alınmalıdır. Tüm gözaltı ve tutuklamalar derhal serbest bırakılmalıdır. Taksim Gezi Parkına Topçu Kışlası ve AVM yapılması planı iptal edilmelidir. Başta Taksim olmak üzere şehirlerin meydanlarına konulan toplanma yasakları kaldırılmalı, biber gazı kullanımı yasaklanmalıdır.”

Basın açıklamasının ardından eylemci grup, bir süre daha ıslık çalıp sloganlar attı. Protesto gösterisi çalınan müzik eşliğinde çekilen halayların ardından olaysız bir şekilde sona erdi.

YORUMLAR  (Toplam 3 yorum)

 • Esenlik  (06.06.2013 09:59:08)

  Grevdeki kardeşlerime selam olsun... Başarılar...

 • GOCA BOLULU  (06.06.2013 09:51:57)

  EMİN MİSİNİZ? BİR MUHABİRİNİZ OLSAYDI DA KEŞKE BİR SAYI VERSEYDİ SİZE...

 • Hata!!!  (06.06.2013 00:06:10)

  Bu Taksim Direnişine destek değil, sadece bir grev yürüyüşü... Karıştırmayın!

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit