• resmi ilanlar

Avukatlar ayakta!

2013-06-13 00:00:08

İstanbul’da Gezi Eylemi yapan 50 avukatın dün Çağlayan’daki Adalet Sarayı girişinde gözaltına alınmasına Bolu Barosu tepki gösterdi. Baro’ya kayıtlı avukatlar Bolu Adliyesi önünde alkış protestosu düzenledi. Baro Başkanı Atalay açıklamasında, “Meslektaşlarımıza yönelik olan bu hukuksuzluğu, yasaya aykırı bu gözaltıyı Bolu Barosu ve Bolu Barosu’nun mensupları avukatlar olarak şiddetle kınıyoruz. Umarım ki, bu saldırı, bu gözaltılar toplumda gerekli tepkiyi görecektir” dedi.

Haber: Mehmet KORKUSUZ

İstanbul’da Gezi Eylemi yapan 50 avukatın Salı günü Çağlayan’daki Adalet Sarayı girişinde gözaltına alınmasına Bolu Barosu’ndan tepki yağdı. Baro’ya kayıtlı 36 avukat Baro Başkanı Ferit Atalay önderliğinde, Bolu Adliyesi önünde dün saat 11.00’de protesto düzenledi, basın açıklaması yaptı.

Atalay, avukatlar adına yaptığı açıklamada, “Hangi nedenle olursa olsun, meslektaşlarımıza yönelik gözaltının kabul edilebilir bir yanı bulunmamaktadır. Avukatların nasıl gözaltına alınacağı, ifadelerinin nasıl alınacağı, nasıl tutuklanacağı, ceza mahkemeleri kanunu ve avukatlık yasasında çok açık şekilde tanımlanmıştır. Polisin Çağlayan Adliyesi’ndeki avukatlara yaklaşımı tam bir hukuksuzluktur. Bu savunmaya yönelik, hak arayanlara yönelik hoşgörüsüzlüğün ve tahammülsüzlüğün çok açık bir görüntüsüdür. Ne yazık ki, bu hukuksuzluğa seyirci kalanlar, hatta tarafsızlık adıyla suskun kalanlar dahi bu hukuksuzluğa ortak olmuşlardır. Ortak olanlarında bir kısmı da ne yazık ki Adliye’nin diğer yargı mensuplarıdır. Avukatlara saldırı ülkemizin her yerinde rutin haline gelmiş, vakayı adliyeden sayılmaya başlamıştır. Avukatlara saldırı halinde, Adliye artık avukatı kendisinden saymamakta, saldırgan elini sallayarak serbest kalmaktadır. Daha dün meslektaşlarımızdan Özgür Ekici, görevini ifası sırasında bürosunda saldırıya uğramış, saldırgan meslektaşımızdan önce karakolu terk etmiştir” dedi.

ATALAY: “ADLİYE YAPMAK DEĞİL, ONUN İÇİN ADALETLE DOLDURMAK MARİFETTİR”

Atalay, açıklamalarının devamında, “Demokrasi hoşgörü ve uzlaşma rejimidir” diyerek, “Demokrasilerde bir bilen yoktur, bin bilen vardır” ifadelerini kullandı. Atalay, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Demokrasilerde her yöneticinin görev tanımı yapılmıştır. Toplumu kendi istek ve özlemleri doğrultusunda biçimlendirmek isteyenler, tüm özel yaşamımıza müdahaleyi bir hak olarak görmekte, en ufak gösteriye tahammül edememektedir. Şu anda istenen ve özlenen savunmasız bir yargıdır. Avukata saldırı yurttaşa saldırıdır. Unutmayın ki bir gün hepinize avukat gerekli olacaktır. Dünyanın en büyük adliyesini inşa etmek marifet değildir.  Onun içini adaletle doldurmak marifettir. Binanın içine konacak hukuk olmadıktan sonra gerisi lafı güzaftır.”

Atalay, “Hangi vesileyle olursa olsun, meslektaşlarımıza yönelik olan bu hukuksuzluğu, yasaya aykırı bu gözaltıyı Bolu Barosu ve Bolu Barosu’nun mensupları avukatlar olarak şiddetle kınıyoruz. Umarım ki, bu saldırı, bu gözaltılar toplumda gerekli tepkiyi görecektir” sözleriyle açıklamalarını tamamladı.

Basın açıklamasının ardından Bolu Barosu’na kayıtlı avukatlar dakikalarca alkış protesto gerçekleştirdi. 

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • İki Yüzlü Durumlsr  (13.06.2013 04:33:16)

  Ferit Atalay ın sinsice tertipleri bunlar. Ya bizde bişey dedik mevzuları. Ciddi değil

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit