• resmi ilanlar

TARİHİ KARAR İÇİN SON 1 AY

2013-06-25 00:00:12

Geçen yıl yıkılmak üzere Ankara Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından tarihi özelliği olmadığı için tescil kararı kaldırılan ve ardından tarihi olduğu için yıkılamayacağı yönünde açıklamaya yaparak Mimarlar Odası tarafından dava açılan Kızılay Hamamı ile ilgili yargı süreci tamamlanıyor. 3 kişiden oluşan bilirkişi ekibi hazırladığı raporu 1 ay içinde mahkemeye sunacak ve Temmuz’da hamamın tarihi olup olmayacağı belirlenecek.

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

Kızılay Hamamı ile ilgili mahkeme süreci 1 ay sonra sonuçlanıyor. Anıtlar Kurulu tarihi özelliği olmadığı gerekçesiyle 2012 yılında buranın tescilini kaldırmıştı. Tarihi eser olduğu gerekçesiyle yıkım kararına itiraz ederek dava açan Mimarlar Odası, yapının tarihi olduğunu 1800’lü yıllarda bir frengi hastanesinin hamam ve gasilhanesi olarak kullanıldığını ifade etmişti. Bir yıldır süren incelemeler nihayet sonuca ulaşıyor. 3 kişilik uzman ekibinden oluşan bilirkişiler hamam ile ilgili raporlarını bir ay içinde sunduktan sonra, mahkeme hamamın tarihi okup oılmadığına karar verecek.

Kızılay Hamamı ile ilgili sürecin sona yaklaştığını dile getiren Türk Kızılay’ı Bolu Şubesi Başkanı Hüseyin İka, “Bilirkişiler tekrar en son değerlendirmeyi yaptılar. Bildiğiniz gibi Anıtlar Yüksek Kurulundan bu binanın tarihi özellik taşımadığı ile ilgili bir karar çıkmıştı. Mimarlar Odamızın bu konuda bir itirazı oldu. İdari mahkeme gerekli değerlendirmeyi yaptı. Bilirkişilerimiz de 30 gün içinde rapor düzenleyecek. O rapor doğrultusunda mahkeme burası için bir karar verecek. Burası için bir tarihi eser kararı çıkarsa, restorasyonu ve güzelleştirmesi için bir çalışma yapacağız. Eğer değilse bunun başka bir şekilde çözümünü düşüneceğiz. İnşallah önümüzdeki bir aylık süreçte bu neticelenmiş olacak” dedi.

Ankara Kültür Varlıkları Koruma Kurulu, Bolu merkezde 1888’de inşa edilen Kızılay Hamamı’nın tarihi eser statüsündeki tescilini 2012 yılında kaldırdı. 1990’da koruma kurulu kararıyla tescilli tarihi eser statüsüne alınan hamamın yıkılmasının önündeki engel de böylece kalkmış oldu. Bolu Belediyesi tarafından buraya çok katlı bina yapılmak istenmesi Bolu Mimarlar Odasını ayağa kaldırmıştı. Hatta Arkeolog Nezih Başgelen, “Bolu’da 2. Abdülhamid dönemi hamamının yıktırılmak istenmesi, koruma kurulu kararıyla düpedüz bir tarih cinayetidir” ifadelerine yer vermişti. Hamamın tarihi özelliğinin olup olmadığı 1 yıllık mahkeme sürecinin sonunda neticelenmiş olacak.

KIZILAY HAMAMI TARİHİ

Mimar Semih Dimicioğlu tarafından çıkarılan Sebilci Dergisinde Kızılay Hamamının tarihi şöyle anlatılıyor: Bolu’da ilk önce bir Frengi Hastanesi yapılıyor. 16 Ocak 1883-17 Ekim 1891 tarihleri arasında Kastamonu Valiliği yapan Abdurrahman Paşa tarafından yaptırılan bu hastane 26 Mart 1888 tarihinde Kırım Harbinden sonra özellikle bölgemizde yayılım gösteren ve halkı çaresiz eden Frengi hastalığına tedavi ve önlem olarak açılıyor. Bu hastane daha sonra 1901’li yılların sonuna doğru yeniden 70 yataklı olacak şekilde düzenlenerek Hastahane-i Umumiye olarak ismi değiştirilerek genişletiliyor. Bu hastanenin memur odası, eczanesi, muayene bölümü, yemekhanesi ve hamamı var. Erkek ve kadınlara ait 6 büyük odayı ihtiva ediyormuş. Bu bilgiden de anlaşılacağı üzere Kızılay Hamamı o dönemde hastanenin hamamı ve gasilhanesi olarak kullanılmıştır. Hastane binası taşındıktan sonra bina, sanat okulu olarak daha sonra da yurt binası olarak kullanılmıştır. Bu dönemde Kızılay Hamamı öğrenci hamamı olarak kullanılmıştır. 1960’lı yıllarda sekizgen iki bölüm şeklinde soyunmalık ilave edilmiştir. Günümüzde kadınlara hizmet veren hamamın üç kubbeden oluşan yıkanmöalık bölümleri ve külhanı yapıldığı orijinal haliyle kullanılmaktadır.

 

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • hüseyiN  (28.06.2013 01:38:23)

  tarıhımıze ne zaman sahıp cıkacaklar merak edıyorum atalarımız bu eserlerı bıze mıras olarak bırakıyor lar ama bız onların bıze bıraktıgı kulturel mırasları katletmekten kacınmıyoruz tarıhımızı bılmıyoruz ve yasatamıyoruz heryer yuksek katlı bınalar dolu bırakında dedelerımızden kalan kulturumuzu hamam adetımızı barı koruyalım saygılarımla ...

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit