• resmi ilanlar

Yerin altı didik didik inceleniyor

2013-07-01 00:00:08

Türkiye’deki 40 bölgede sıcak su ve kaya gazı araştırmaları devam ediyor. Uygulamanın en yoğun olduğu 4 ilden biri olan Bolu’da da ciddi çalışmalar yapıldığını ifade eden Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, özel bir sektörle de bu çalışmayı yapabileceklerini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'deki 40 bölgede bulunan sıcak su ve kaya gazlarını araştırdıklarını belirterek, "Şu anda Bolu, Kütahya, Afyonkarahisar ve Manisa'da uygulamalarımız ağırlıklı olarak sürüyor. Bu; uçuk bir proje değildir. Kızgın kaya gazları konusunda kamu ve özel sektörün çalışma yapmasına bakanlık olarak açığız. 2023 yılında bu konu ciddi bir enerji kaynağı olacaktır" dedi. Bakan Yıldız, kaya gazı ile ilgili MTA'nın pilot çalışma yapmasına değinirken, yerli ve yenilebilir enerji konusunda arayışlara devam ettiklerini anlattı. Yıldız, şöyle dedi:

 

"Farklı enerji kaynaklarını araştırıyoruz. Enerji konusunda her ülkenin avantaj ve dezavantajı bulunuyor. Türkiye deprem ülkesi. Sürekli enerji açığa çıkıyor. O nedenle MTA, sıcaklığı 200-250 dereceye varan kızgın kayalara soğuk su verip buhar, dolaysıyla enerji üretiyor. Ülkemizdeki 40 bölgedeki sıcak su ve kaya gazlarını araştırıyoruz. Şu anda Bolu, Kütahya, Afyon Karahisar ve Manisa'da uygulamalarımız ağırlıklı olarak sürüyor. Özel sektörle bu konuda çalışma yapmaya hazırız. Bakanlığımıza ve MTA'ya başvurabilirler. Bu konuda iyi bir sonuç alacağımıza inanıyorum."

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit