• resmi ilanlar

Yeni bir tarihi tartışma daha!

2013-07-20 00:00:10

Tabaklar Mahallesi’nde bulunan Somuncu Camii cemaati Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tarihi olduğu yönünde karar verilen camilerinin yıkılıp, yenisinin inşa edilmesi için imza kampanyası başlattı. Camii cemaati, caminin 80 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu, tarihi değerinin ise bulunmadığını iddia ederek, kurul kararının kaldırılmasını istiyor.

Haber: Mehmet KORKUSUZ

Tabaklar Mahallesi’nde bulunan Somuncu Camii’nin cemaati dün kılınan Cuma namazı sonrası Bolu’da yeni bir tarih tartışmasını daha başlatacak girişime imza attı. Somuncu Camii’nin tadilat dolayısıyla ibadete kapatılması nedeniyle katlı otoparkta oluşturulan mescitte ibadetlerini gerçekleştiren cemaat, tadilat sonrası Somuncu Camii’nin ek bölümünün yıkılacağını, caminin küçüleceğini savundu.

Caminin ek bölümlerinin açık olduğu zamanlarda cuma ve bayram namazlarında kapasitenin yetersiz kaldığını ifade eden cemaat ek bölümün kaldırılmasıyla pek çok inananın mağdur olacağını söyledi.

Camiinin isminden başka tarihi eser bir özelliğinin bulunmadığını dile getiren cemaat üyeleri, caminin görüntü olarak, iç ve dış mimarisiyle tarihi değer taşımadığını savundu.

Camiinin yıkılması ve yerine yeni bir cami yapımına izin verilmesi için imza kampanyası gerçekleştiren Somuncu Camii cemaati yaptıkları yazılı açıklamada, “Camiimiz yıkıldığında, çevresinde bulunan iki arsayı camimize kazandırmayı, camimizle birlikte alt katına tuvaletler, abdestlikler, duş yerleri, kuran kursu, cenaze yıkama yeri ve soğuk hava dolabı yapmayı taahhüt ediyoruz. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün camiimizde yeniden bir inceleme ve değerlendirme yapmalarını istiyoruz. Tarihi bir hataya daha düşülmemesi, cemaatimizin mağdur edilmemesi için bu sese kulak verilmesi ve gerekli işlemlerin yapılması arz olunur” ifadeleri kullanıldı.

Somuncu Camii konusunda önümüzdeki günlerde Bolu kamuoyunda yaşanacak gelişmeler merakla bekleniyor.

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit