• resmi ilanlar

“Helal Kan” haberlerine açıklama

2013-07-24 00:00:04

Türk Kızılayı Bolu Şubesi Kan Bağışı ile ilgili bilgilendirme yaptı. Helal Kan Üretilecek şeklindeki haberlere açıklık getiren Türk Kızılayı Bolu Şubesi, ‘Güvenli Kan Temini Programı’ kapsamında kan bağışlarının devam ettiğini açıkladı.

Bazı basın organlarında Türk Kızılayı’ nın Plazma Fraksinasyonu Projesine ilişkin olarak, ‘Türk Kızılayı Helal Kan Üretececek’ şeklinde haberler yayınlanması bir basın açıklaması yaptı. Kan bağışları hakkında bilgiler veren Türk Kızılayı Bolu Şubesi “Öncelikle  kan yapay olarak üretilmeyen kaynağı insan olan bir maddedir. Dolayısıyla Türk Kızılayı’nın kan üretmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Türk Kızılayı, sadece gönüllü kan bağışçılarından aldığı kan bağışlarını, gerekli süreçlerden geçirerek ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sunmaktadır. Plazma Fraksinasyonu Projesi ile ülkemizde de kullanılan ve yurt dışından ithal edilen kan ilaçları, toplumumuzun kendi kanından elde edilecek bileşenlerle üretilebilecektir. Böylece yurt dışında bağlılık ortadan kalkacak. Elde edilecek kan ilaçları ihraç edilebilecek nitelikte olacaktır. Kamuoyunda oluşabilecek soru işaretlerinin önlenebilmesi adına Plazma Fraksinasyonu ile ilgili teknik bilgiler aşağıda detayları ile bilginize sunulmuştur. Türk Kızılayı olarak 2005 yılından beri ‘Güvenli Kan Temini’ programı adı altında yürütülen başarılı çalışmalar neticesinde gönüllü kan bağışı sayısı 305.324 üniteden 2012 yılında 1.469.807 üniteye çıkartılmıştır. Ülkemizin  2 milyonun üzerinde kan bağışına ihtiyacı olduğu düşünülmektedir.Kan bağışları toplanan tam kanlar, eritrosit,  trombosit ve plazma olarak bileşenlerine ayrılarak kullanılmaktadır. Tam kan bağışı ihtiyacı halen devam etmektedir.  ‘Güvenli Kan Temini Programı’ kapsamında çalışmalar Avrupa Birliği Kan Bankacılığı standartları esas alınarak sürdürülmektedir. Son yıllarda Avrupa Birliği Kan Tedarik Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi ile bu alandaki yatırım ve ilerleme daha da hız kazanmıştır” ifadelerine yer verdi.

Kamuoyundaki yanlış algıların düzeltilmesi amacı taşıdıklarını dile getiren Türk Kızılayı Bolu Şubesi, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Bu bileşenlerden plazma, hastanelerde tedavi gören hastalarda kullanılmakla birlikte, dünyada, plazma işleyen tesisler aracılığı ile ilaç hammaddesi olarak da kullanılmaktadır. Plazmadan; bağışıklık sistemleri desteklenmesi veya düzenlenmesi gereken hastalar için kullanılan ‘İmmünglobuliner’, kalıtsal eksiklik nedeni ile kanaması durmayan hastalar için kullanılan ‘Pıhtılaşma Faktörleri’, çok kan kaybedilen ağır yaralanmalar ve karaciğer yetmezliği gibi durumlarda kullanılan ‘Albümin’ ve benzeri ilaçlar elde edilebilmektedir. Bu ilaçların büyük çoğunluğunun da tek kaynağı insan plazmasıdır.  Ülkemiz bu ilaçlar açısından yurt dışına bağımlı durumdadır. Plazma Fraksiyonasyon sanayi olarak isimlendirilen bu alanın kendine has katı kuralları vardır. Tam kandan elde edilerek hastanelerde hali hazırda kullanılan plazmalar göre daha katı ve farklılık gösterebilen standartlar uygulanmaktadır. Dünyada insan plazmasını işleme yoluyla ilaç elde etme teknolojisine sahip kuruluş sayısı sınırlıdır. Türk Kızılayı olarak tam kanlardan elde ettiğimiz plazmaların, Plazma Fraksiyonasyon sanayinde kullanılabilecek kalite standartlarında olmasına yönelik hazırlık içerisindeyiz. Bu alanda yapılacak yatırımlar sonucunda, plazma işleme tesisinde hammadde olarak kullanılmaya uygun nitelikte plazma hazır olacağı için hızla ilaç üretimine geçilebilmesi mümkün olabilecektir. Kan bağışı gibi, kişi ve toplum sağlığı açısından hayati öneme sahip bilgilerin kamuoyuna en doğru şekliyle aktarılması ve yanlış algıların ortadan kaldırılması için desteğinizi talep ediyor, güvenli kan bağışı çalışmalarımıza sağladığınız katkı için teşekkür ediyoruz.”

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit