• resmi ilanlar

Bolu Aladağ Doğa Kampı muhteşem geçti

2013-08-06 18:25:04

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen Bolu Aladağ Doğa Kampı sona erdi. Türkiye’nin dört bir yanından Bolu Aladağ Doğa Kampı’na katılan 338 genç, bir hafta boyunca unutulmaz anlar yaşadı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenlediği Yaz Gençlik Kampları’nın bir ayağı olan Bolu Aladağ Doğa Kampı bir hafta boyunca muhteşem etkinliklerle geçti. Okulların tatile girmesiyle birlikte Türkiye’nin dört bir yanından gelen gençler unutulmaz bir tatil geçirdi. Projeye katılan gençlerin evlerinden çıkmalarından kamp dönemi sonrası evlerine ulaşmasına kadar geçen süre içerisinde bütün ihtiyaçları Bakanlık tarafından karşılandı.

Ünlü Liderler Seminer Verdi

Gençlere örnek olmak ve tecrübelerini aktarmak amacıyla kampları ziyaret ederek seminerler veren milli rallici Burcu Çetinkaya, ünlü tarihçi Talha Uğurluel, sunucu ve spor yorumcusu Erdoğan Arıkan kampçılara hayat boyu unutulmayacak bilgiler verdiler. Gençlere tavsiyelerde bulunan Burcu Çetinkaya "İster yurt içi ister yurt dışında olsun insanlar farklı görüşte olabilir. Sizin düşüncenizden farklı görüşte olabilir. Böyle bir durumda sizi anlamasalar bile onlara nefretle değil sevgiyle yaklaşın" dedi.

"Burada Yaptığım Aktiviteleri Ömrüm Boyunca Unutmayacağım"

Geldikleri ilk gün çok sıkılacağını, bu yüzden de günlerinin istediği gibi geçmeyeceğini düşünen Elçin Kara, kampın düşündüğünün tam tersi bir şekilde geçtiğini belirterek, "İlk geldiğim gün çok sıkılacağımı düşündüm. Fakat ikinci günden itibaren burada herkesle kardeş gibi olduk. Burada yaptığım aktiviteleri ömrüm boyunca unutamayacağım. Bize bu fırsatı sağlayan başta Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç olmak üzere herkese çok teşekkür ederim" diye konuştu.

"Ön Yargılarımı Bu Kamp Sayesinde Kırdım"

Kampa kafasında soru işaretleriyle geldiğini belirten Mevsim Taşkaya, "Buraya gelirken çok tereddütteydim; ama buraya geldikten sonra gerek liderlerimiz gerekse bizler için çalışan personellerimiz hepsi bize çok sıcak davrandılar. Günlerimiz dolu dolu geçti. Kendime özgüvenim arttı. İnsanlara karşı bakış açım değişti adeta. Kişisel gelişimim açısından bulunmaz bir tecrübe oldu, bu yüzden de çok mutluyum" dedi.

'İyilik Ağacı’ Projesiyle Empati Kurdular

Gençlik ve Spor Bakanlığının ‘İyilik Ağacı’ projesi kamplarda bu yıl ilk defa uygulandı. Gençler,  görme ve bedensel engelli kişilerin ruh halini anlamak amacıyla belli bir süre gözleri bağlı yürüdü, koltuk değnekleriyle dolaşarak engellilerin yaşamdaki zorluklarını anlamaya çalıştı.

Kano ile Sörf Yaptılar

Birçoğunun sadece televizyonlarda gördüğü kano sörfünü Aladağ Göleti’nde keyifle yapan gençler, başta çekinseler de sonraları göletten çıkmak istemediler. Çiftli kanolarda uyumu ve konuşmadan birbirlerini anlayabildiklerini belirten kampçılar, “Burada ‘ben’ olmayı değil, ‘biz’ olmayı öğrendik” dediler.

Milli Okçulara Taş Çıkarttılar

Uzman eğitimciler tarafından güvenlikli bir şekilde verilen ok atma dersleri ile kampçılar okçuluk sporunu yakından tanıma fırsatı buldular.

Paintball ile Stres Attılar

Kamuflaj giysilerini giyip kasklarını takan gençler, boya atan silahlarla paintball oyununun heyecanını yaşadı. İlk olarak deneyimli eğiticilerden oyun hakkında bilgi alan kampçılar, daha sonra oyuna geçti. Paintball oyunu için iki takım kuruldu ve kıyasıya mücadele edildi. Mavi ve yeşil takım olarak kurulan oyunda yer alan gençler, takım olma ruhu, birlikte hareket edebilme becerisini geliştirdiler.

Bolu’nun Tarihi ve Turistik Mekanlarını Gezdiler

Bolu’nun tarihi ve turistik yerlerini tanıtmak ve kültürel zenginliklerini gençlerle paylaşmak amacıyla geziler düzenlendi. Abant Gölü kenarında ata binen kampçılar bol bol fotoğraf çektirdiler.

Kampın Vazgeçilmezleri; Tiyatro, Müzik ve Halk Oyunları

 

Farklı bölge ve illerden gelen genç kampçılar, kendi yörelerine özgü halk oyunları ve müzikleri diğer bölgelerden gelen arkadaşlarına tanıtma fırsatı buldular. Folklor sergileyen gençler birbirlerini daha yakından tanıdılar. Gençlik ve Spor Bakanlığının, iş birliğini öğretmek, keşfedilmemiş yetenekleri gün yüzüne çıkarmak, kültürler arası dayanışmayı sağlamak, farklı bakış açıları kazandırmak, ön yargıları yıkmak, sorumluluk bilincini aşılamak ve Bakanlık hakkında bilgi sahibi olması amacıyla düzenlediği Yaz Gençlik Kampları devam ediyor.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit