• resmi ilanlar

Gerede’yi kurbağalar bastı

2013-08-28 00:00:00

Gerede’ye bağlı Macarlar Köyü’nde, aşırı yağmurların etkisiyle kurbağalar gün yüzüne çıktı. Tarlalarda yetişmekte olan bitkiler, kurbağalara karşı koruma altına alındı.

 

Gerede’nin güneye bakan doğu kısmında yer alan Macarlar Köyü’nde önceki günlerde sel meydana geldi. Yağmurun aşırı şiddetiyle oluşan su birikintileri, Macarlar Köyü’nde sel felaketine zemin hazırladı.

Uzun süren çabalar sonucunda sel felaketinin, köyde yer alan hanelere zarar vermesi önlendi. Yağış etkisiyle meydana gelen su birikintileri, kurbağaları köy meydanına çıkardı.

Tarih boyunca birçok Türk boyuna ev sahipliği yapan Macarlar Köyü’nü, kurbağalar adeta istila etti.

Tabiatta yaşamı gereği, karada ve suda yaşayabilen “amfibiyen” türüne ait kurbağalara karşı, köy halkı savaş açtı.

Bir taraftan su birikintilerinin dağıtılması, diğer taraftan da köy içinde geniş bir alana yayılan kurbağalar ile mücadele eden köy halkının, kocabaş adı verilen kurbağa yavrularına ve yumurtalarına da rastladığı öğrenildi. Günlük beslenmesini yapraklardan sağlayan kurbağa hayvanlarının, bahçe ve tarlalarda ekili bulunan bitkilere zarar vereceği şüphesi, köy halkında büyük bir tedirginliğe yol açtı.

Gerede’ye yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunan Macarlar Köyü’nde, kurbağalara ve olası sel felaketlerine karşı önlem çalışması başlatıldı.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit