• resmi ilanlar

“Köroğlu Bolu’dan daha meşhur”

2013-10-28 00:00:03

Marka Şehir Bolu ve Uluslararası Köroğlu Festivali’ne katılmak üzere ilimize gelen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Bolu Belediyesi’ne de bir ziyaret gerçekleştirdi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ “Köroğlu’nun Bolu’dan daha meşhur bir boyutu vardır” dedi.

Abant Gişelerinde milletvekilleri, belediye başkanları, Ak Parti teşkilatı üyeleri ve üst düzey bürokratların katılımıyla coşkulu bir kalabalıkla karşılanan Başbakan Yardımcısı Bozdağ konvoy eşliğinde şehrimize gelerek ilk ziyaretini Bolu Belediyesi’ne gerçekleştirdi.

Belediye Meydanında Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri ve coşkulu bir kalabalık eşliğinde karşılanan Başbakan Yardımcısı Bozdağ daha sonra belediye şeref defterini imzaladı.

 “Köroğlu tüm Türk dünyasında büyük bir heyecan oluşturuyor”

Ardından ise başkanlık makamına geçildi. Buradaki ziyarette ilk açıklamayı Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz yaparak şunları söyledi;

“Türk dünyası ile kucaklaşmamıza vesile olacak Uluslararası Köroğlu Festivalimize teşriflerinizle bize büyük bir sevinç yaşattınız. Köroğlu sadece bizde değil, tüm Türk dünyasında büyük bir heyecan oluşturuyor. Bu destan Türk milletinin gönlünde taht kurmuş. Köroğlu denilince de ülkemizde Bolu akla geliyor. Çünkü Köroğlu “Benden Selam Olsun Bolu Beyi’ne” diye başlıyor. Ömrünün büyük bir kısmını Bolu’da geçirdiğini bu dizelerden anlayabiliyoruz. Sıkıntı çeken ve ezilen grupların her zaman yanında olmuş bir kişilik. Avrupa’da ise Robin Hood bu görevi üstlenmiş. Bizim Köroğlu’muzun ondan farklı yönleri var. Köroğlu’nun bir kabadayı kimliği var. Birde sazı ve sözü var. Böyle kültürel ve estetik yanı var. Dolayısıyla Köroğlu Robin Hood’la kıyaslanmayacak kadar zengin. İnşallah bu zenginliği Türk dünyasıyla beraber dünyaya kabul ettirmek için uğraş vereceğiz. UNESCO kültürel mirasa aldırılması konusunda Türk dünyasıyla birlikte hareket edeceğiz. Bu sayede Köroğlu ile Bolu bütünleşip şehrimizi marka kent haline dönüştüreceğiz. Allah nasip ederse sizlerinde desteği ile Türk dünyasında ki Nevruz geleneğini de en iyi şekilde yaşatmayı arzuluyoruz. Çünkü Türk dünyasında ki Nevruz Tepesi sadece Bolu’da var. Türk dünyasında ki Nevruz kutlamaları dört yıldır Cumhurbaşkanları seviyesinde yapılıyor. Son toplantıda Nevruz’un 2014 yılında Türkiye’de yapılmasının kararı alındı. Eğer destekleriniz olursa Cumhurbaşkanımızla da bu konuyu görüşüp ikna edebilirsek biz 2014 yılının Nevruz kutlamalarının da Bolu’da yapılmasını arzu ediyoruz” dedi.

“Köroğlu ve Bolu Beyi bu milletin hafızasındadır”

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da, “Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a bende çok teşekkür ediyorum. Bu gün Türkiye’nin önemli kavşaklarından kültür ve medeniyetimizin tarihi merkezlerinden birisi olan Bolu kentimizde olmaktan bende çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Bolu denilince Köroğlu ve Bolu Beyi bütün Türk milletinin hafızasındadır. Bolu’dan daha meşhur bir boyutu vardır. Zira Bolu Beyi ve Köroğlu asırları aşan bir nakil kültürü ile kuşaktan kuşağa aktarılmıştır. Bu güne kadar varlığını sürdüren ve uzun ömürlü yaşayan bir destandır. Bolu Belediye Başkanımızın Köroğlu’na sahip çıkan Köroğlu’nun sadece Türkiye’nin değil Türk dünyasının haksızlık zulüm ve zalim karşısında hakkın sesi olarak yankılanan sesini yeniden halkımıza insanımıza tanıtmak maksadıyla başlatmış olduğu çalışmaları bizde takdirle karşılıyoruz. Köroğlu ile ilgili Uluslararası bir düzeyde ilk defa bir festival yapılıyor. Dilerim ki bu festival bundan sonra her geçen gün kapsamı ve katılımcıları genişleyerek büyüyen bir geleneğe dönüşür. Köroğlu gibi bu festivalde yüzyılları aşan bir gelenek olarak bizden sonraki nesillerde de devam eder gider. Belediye Başkanımız Alaaddin Yılmaz’a da bu güzel projesinden dolayı da teşekkür ediyorum “ diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından ise Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından Başbakan Yardımcısı Bozdağ’a Bolu’ya ve festivale özgü çeşitli hediyeler takdim edildi.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit