• resmi ilanlar

Saklı cennetteki vahşet görüntüleri mercek altında

2013-11-11 00:00:11

Bolu’nun saklı cenneti At Yaylası’nda bölgenin simgesi haline gelen yılkı atları yiyecek bulmak üzere sürüden ayrılınca, doğal yaşam alanlarında aç kalan diğer yaban hayvanlarının saldırılarına uğradı. Atların her geçen gün telef olmaya yüz tuttuğu bölgede yaşanan vahşetin manzaralarını Bolu Express ortaya koydu. Yürekleri burkan ve bölgenin geleceği açısından endişe verici bir hal alan yaban hayattaki saldırılara Bolu Orman ve Su İşleri Müdürlüğü’nden müdahale geliyor.

 

Haber: Mehmet KORKUSUZ

Bolu’nun saklı cenneti, yılkı atlarıyla tanınan At Yaylası’nda sson günlerde vahşet görüntüleri yaşanıyor. Sonbaharın gelişi ile doğal yaşam alanlarında aç kalan yaban hayvanları yaylada sürüden ayrılan yılkı atlara saldırıyor. Bölgenin simgesi haline gelen yılkı atları ise sürü halinde gelen saldırılarla can veriyor.

Her geçen gün saldırı haberlerinin geldiği bölgede son olarak geçtiğimiz günlerde bir yılkı atı daha telef oldu. Yaban hayvanların saldırısı sırasında bölgeden yükselen hayvan seslerine kulak veren çevredeki sakinler, yılkı atını kurtarmak istedi. Saldırı bölgesine ulaştıklarında yılkı atının telef olduğunu gören vatandaşlar, traktörler vasıtasıyla yılkı atını saldırı bölgesinden uzaklaştırarak köy meydanına getirdi.

Yaylada yaşayan vatandaşları üzen görüntüler sonrası Bolu Express Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan bölge sakinleri, Orman ve Su İşleri Müdürlüğü yetkililerine seslenerek, bölgedeki yaban hayatta yaşanan saldırıların önüne geçilmesini, aç kalan yaban hayvanları için çözüm üretilmesini istedi. Bölge sakinleri ise yaban hayatta yaşanan saldırılar sonrası, gece yarısı saatlerinde yılkı atlarını yabani hayvanların saldırılarından korumak için tüfeklerle nöbet tuttukları öğrenildi.

 

AT YAYLASI’NDAKİ YILKI ATLARI TAKİBE ALINDI

Bolu Express Gazetesi’nin 25 Ekim 2013 tarihinde okuyucularıyla paylaştığı saldırı haberleri sonrası Orman ve Su İşleri Müdürlüğü yetkilileri harekete geçti.

Müdürlük yetkililerinin bölgede kontrol ve denetimlerde bulunmak üzere bir ekip görevlendirdiği öğrenildi. Ekiplerin yılkı atlarının doğal yaşamlarını takibe aldıkları bildirildi.

Müdürlük yetkililerinin yaklaşan ve bölgede uzun süren kış mevsimi koşullarını göz önünde bulundurarak yılkı atları için yem hazırlığı yaptıkları, yemleri önümüzdeki günlerde yılkı atlarının doğal yaşam alanlarına bırakacakları kaydedildi.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit