• resmi ilanlar

Katmer yapıp, odun kırdılar

2013-11-11 00:00:07

Seben’in Alpagut Köyü’nü ziyaret eden İstanbul’dan gelen öğrenciler, banyo yapılan cin dolaplarını büyük bir şaşkınlıkla incelerken, Seben’e ait yöresel kelimeleri öğrenmek için de büyük çaba gösterdiler.

"Doğadaki İnsan "projesi kapsamında Seben ilçesine ziyaretler devam ediyor. Seben in Alpağut Köyü: Notre Dome De Sion (Fransız Lisesi), Robert Koleji, Marmara Eğitim Kurumları, MEF Okulları, Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesinden oluşan 80 öğrenciyi ağırladı. Öğrenciler ve öğretmenleri ilk olarak ilçe merkezinde bulunan Atatürk Parkında ağırlanarak çay ikram edildi.

Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ ile tanışıp sohbet eden öğrenciler, ilçenin tarihi, turizmi, ekonomisi, tarımı ve günlük yaşam hakkında sorular sorup bilgi edindiler. Alpağut Köy Muhtarı Mehmet Koyunoğlu’ndan köy ve köy yaşamı hakkında bilgiler aldıktan sonra köye gitmek için sabırsızlanan öğrenciler yola koyuldu.

 

"Katmerli Ekmeği" yapımını öğrenen öğrenciler, büyük ilgi gösterdiler..Katmerli Ekmeğinin yanında ayran ikram edilen öğrenciler, köydeki koyun ve kuzuları sevip fotoğraf çekmenin yanı sıra balta ile odun kırmayı da ihmal etmediler. Köydeki Tarihi İhtiyar Heyeti Odasındaki Cin Dolabını gören bir öğrenciler şaşkınlığını gizleyemezken, "mani mani","immana","ünnemek","cıllamak","gacım","go gomak","hele bak" gibi yöresel ağızdaki kelimeleri de büyük bir ciddiyetle öğrenmeye çalıştılar.  Giderken Korucuk Fındığı, Üzüm Pekmezi, Iza Bulguru, Elma alan öğrencilerin Vegke Kütük Evlerinde yenilen akşam yemeğinden sonra ziyaretleri son buldu.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit