• resmi ilanlar

Yasa Bolu’ya neler getirecek?

2013-11-11 00:00:12

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bütünşehir haline getirmek istediği iller arasında Bolu da yer alıyor. 51 il’in bütünşehir haline getirileceği ifade edildikten sonra “Bütünşehir” tanımı yeniden masaya yatırılıyor. Bütünşehir uygulamasına geçilecek illerde belde belediyeleri ve köy muhtarlıkları kalkacak. Köyler, mahalleye dönüştürülecek. İlçe belediyelerinin imar yetkileri ile itfaiye ve zabıta hizmetleri büyükşehire devrolacak. Muhalefetin “yerel derebeylik” ismini verdiği Bütünşehir Bolu’ya neler getirecek? İşte cevabı!

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin kampında “Gönlüm bu yönde, 51 il ‘bütünşehir’ haline getirilecek” dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kent sınırını büyükşehir belediyesi sınırı haline getiren “bütünşehir” uygulamasının gerçekleşeceği 51 il arasında Bolu da yer alıyor. Böylece Bolu Merkez ile birlikte 8 ilçe, 3 belde ve 521 köy bütünşehire devredilecek. Bütünşehir uygulamasına geçilecek illerde belde belediyeleri ve köy muhtarlıkları kalkacak. Köyler mahalleye dönüştürülecek. İlçe belediyelerinin imar yetkileri ile itfaiye ve zabıta hizmetleri büyükşehire devrolacak. İl Genel Meclisi kaldırılacak. İlde büyükşehir Belediyesi meclis üyelerinden oluşan tek bir il meclisi olacak. Büyükşehir Belediye Başkanı büyük yetkilerle donatılacak. İlde valinin tanımı yeniden yapılacak. İl özel idaresinin yetkileri büyükşehire devredilecek.

Köylerin mahalle haline getirilmesi ile birlikte ilçe belediyelerinin de hizmet götürmesi gereken alan ve nüfus artacak, büyükşehir belediyesinin yaşayacağı sorunlar ilçe belediyelerinde de yaşanacak.

Büyükşehir belediyeleri köylere cephe düzenleme, tabela vergisi, otopark ücreti, yol ve altyapı katılım payı gibi fazladan harcama yükü getirebilecek.

Büyükşehir belediyesi ile ilçe belediyeleri ve ilçe belediyelerinin kendi aralarında sorun çıkması durumunda büyükşehir belediyesi yönlendirici ve düzenleyici karar alma yetkisine kavuşturuluyor.

Kent içerisinde kurulacak baz istasyonlarına ve diğer iletişim istasyonlarına ücret karşılığında yer seçim belgesi verme yetkisi büyükşehir belediyelerine verilmekte. Artık baz istasyonlarında yurttaşların muhatabı büyükşehir belediyesi haline gelmekte.

 

Muhalefetin yerel derebeylik adını verdiği ve valinin yetkilerinin kısıtlanarak, illerin kaderinin belediye başkanının iki dudağı arasına bırakıldığı öne süren muhalefet, seçimleri garanti altına almak üzere bir çalışma olduğu ifade ediliyor. Ancak Bütünşehir uygulamasına hemen start verilse de seçimden 1 yıl önce yasanın çıkarılmaması nedeniyle 2014 yerel seçiminde etkili olmayacak.

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • ercan  (11.11.2013 20:57:57)

  birtek o kaldı karıştırmadıgın

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit