• resmi ilanlar

Herkes onu acımasızca eleştiriyor ama…

2013-12-10 00:00:12

MHP İl Başkanlığı görevinde iken parti lideri Bahçeli tarafından Bolu Belediye Başkan Adayı ilan edilen Şükrü Gülez, il başkanlığı döneminde yerel seçim için aday adaylık hesaplamaları tutmadığı ve bu nedenle genel merkez tarafından zaruri aday gösterildiği gerekçesiyle eleştirilerin hedefi haline geldi. Express Gazetesi Bolu’da orta ve ileri yaş grubunun hakkında bilgi sahibi olduğu, ancak genç nesillerin bilgi sahibi olamayabileceği düşüncesinden yola çıkarak, siyasetin çilesini çekmiş bir aileden ve sülaleden gelen bu ismi, Şükrü Gülez’i gündemine taşıdı.

 

Öyle ki, Şükrü Gülez’in babası İhsan Gülez, Demokrat Parti’den 1950 ile 1960 yılları arasında 10 yıl Bolu Milletvekilliği yapan, hizmetlerinin karşılığında Yassıada’da yargılanıp, demir parmaklıklara mahkûm edilen bir siyasi. Amcası Turgut Gülez ise, Bolu Senatörlüğü ve Bayındırlık Bakanlığı yapmış, İstanbul Boğaz Köprüsü’nün projelendirilmesinde ve hayata geçirilmesinde emeği geçen önemli bir isim. Dedesi Mehmet Şükrü Gülez ise, Kuva-yi Milliye hareketinin Bolu-Düzce-Gerede bölgesinde öncülüğünü yapmış, bu uğurda “gazilik” beratı almış tarihe damga vuran bir şahsiyet. Şükrü Gülez’in siyasi hayatı ve siyasette kendisine rehberlik eden tüm bu isimlerin yaşamları Bolu Express’te.


Haber: Mehmet KORKUSUZ

Bir süre önce parti genel merkezi kararıyla MHP İl Başkanlığı’na getirilen Şükrü Gülez, göreve gelmesinin ardından parti içi yerel seçim hesaplamaları tutmadığı gerekçesiyle haftalarca eleştirilere konu oldu. MHP Lideri Bahçeli’nin kendisini Bolu Belediye Başkan Adayı olarak ilan etmesi üzerine ise Gülez, mecburiyetten aday olduğu yönündeki sert değerlendirmelerin hedefi haline geldi.

Bolu Express, 1990’lı ve 2000’li yıllarda Bolu siyasetine damga vuran isimler arasında yer alan Şükrü Gülez’i gündemine taşıdı. Şükrü Gülez kimdir? Eğitim hayatındaki geçmişi nasıl? Gülez’in siyasete atılma serüveni nasıl gelişti? Siyasi geçmişinde önemli anekdotlar neler? Siyasette kendisine rehberlik yapan isimler kimlerden oluşuyor? Bolu’da orta ve ileri yaş grubunun bildiği; ancak genç nesillerin yeterli bilgi sahibi olamayabileceği düşüncesinden yola çıkarak Bolu Express Gazetesi tüm bu soruları Gülez’e yöneltti. MHP’nin Bolu Belediye Başkan Adayı Şükrü Gülez’i yakından tanımak isteyen okuyucular için gerçekleştirdiğimiz çalışmanın önemli ayrıntılar şöyle;

Şükrü Gülez, 1959 yılında Karaçayır Mahallesi’nde dünyaya geldi. Halen bu mahallenin nüfusuna kayıtlı. Bolu’nun eski ailelerinden Gülezoğulları’na mensup.

İŞTE GÜLEZ’İN EĞİTİM MACERASI

İlkokul eğitiminin yarısını Bolu’da Sakarya İlkokulu’nda okuyan Gülez, babasının iş hayatı sebebiyle ailesiyle birlikte Başkent Ankara’ya taşındı ve ilkokulu Başkent’teki Ayşe Abla Koleji’nde tamamladı. Gülez, ortaokul ve liseyi ise, Ankara Atatürk Lisesi’nde okudu. Ardından dil öğrenmek üzere yurtdışına gitti. Almanya’da Goethe Enstitüsü’nde Almanca eğitimi aldı.

12 Eylül öncesi 70’li yıllarda ise, Türkiye’nin çalkantılı dönemlerden geçmesi nedeniyle yurda dönüş yaptı. Üniversite sınavına girdi ve Hacettepe Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü kazandı. Dönemin şartlarından etkilenen Gülez, üniversitenin siyasi yapısı nedeniyle buradaki tahsil hayatını yarıda kesti.

GÜLEZ’İN İŞ YAŞAMINDA ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Ardından önce vatani görevini tamamlayan ve akabinde iş yaşamına atılan Şükrü Gülez, Başkent’te kurulan Gülez Orman Ürünleri A.Ş. de 1982 yılında Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Şirketin pazarlama biriminde görev alan Gülez, daha sonra Bolu’ya döndü ve kanatlı sektörde yatırımlar gerçekleştirdi. İnşa ettirdiği kümeslerde tavuk yetiştiriciliği faaliyeti gerçekleştiren Gülez, ardından aktif siyasete girmeye karar verdi.

İŞTE GÜLEZ’İN SİYASİ GEÇMİŞİ

Aktif siyasete girme kararını ilk kez Başkent’te hayata geçiren Gülez, 1992 yılında MHP Ankara İl Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Gülez, 1999’da MHP Bolu 2’nci Sıra Milletvekili Adayı oldu. Ardından 2002 yılında MHP’den milletvekili adaylığına bir kez daha adını yazdırmayı başaran Gülez, 2’nci Sıra Aday olarak seçmenlerin karşısına çıktı. Gülez,  katıldığı bu iki seçimde parlamentoda görev alma yetkisi alamadı.

İŞTE SİYASETTE GÜLEZ’E REHBERLİK EDEN İSİMLER VE HAYATLARI

Gençlik yıllarından bu yana Milliyetçi çizgide siyasi yaşamını sürdüren Gülez, babası, amcası ve dedesinin siyasi geçmişini kendisine rehber edinmiş bir isim. Çünkü o siyasetin çilesini çekmiş bir aileden ve sülaleden geliyor.

Şükrü Gülez’in babası İhsan Gülez, Demokrat Parti’den 1950 ile 1960 yılları arasında 10 yıl Bolu Milletvekilliği yaptı. 1960 askeri darbesi sonrası Adnan Menderes’le birlikte Yassıada’da yargılandı. Baba Gülez, Bolu’ya ve Türkiye’ye 10 yıl boyunca hizmet etmenin karşılığını 4 yıl demir parmaklıklar arasında geçirerek aldı.

Şükrü Gülez’in amcası Turgut Gülez ise, Adalet Partisi’nden Bolu Senatörlüğü ve Bayındırlık Bakanlığı yaptı. Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan ilk köprü olma özelliğini elinde bulunduran Boğaz Köprüsü’nün projelendirilmesinde ve hayata geçirilmesinde emeği geçenler arasında yer aldı.

Dedesi Mehmet Şükrü Gülez ise, Bolu-Düzce-Gerede bölgesinde Kuva-yi Milliye hareketinin öncülüğünü yapmış, bu uğurda “gazilik” beratı almış ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin “gazi meclisi” olmasına en büyük katkıyı sağlamış isimlerden birisi.

GÜLEZLER KONAĞI’NIN TARİH SAHNESİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ

Kuva-yi Milliye’nin kilometre taşlarından biri olan ve o dönem Milli Mücadele ruhunun oluşumuna ev sahipliği yapan adreslerden biri olan tarihi Gülezler Konağı ise, o dönemlerde Gülezoğulları’na ait bir konak. İstanbul’dan Ankara’ya gitmekte olan milletvekillerinin ağırlandığı ve o dönem stratejik öneme sahip bir konak. Bolu’nun isyan bölgeleri arasında yer aldığı o dönemlerde güvenliği tahsis edilerek, İsmet İnönü ve Meclisi Mebusan Başkanı Celalettin Arif ve arkadaşları bu konakta ağırlandı. Ayrıca bu dönemde dedesi Mehmet Şükrü Gülez’in de aralarında bulunduğu isimler “Dertli” adıyla çıkarttıkları dergi ile Kuva-yi Milliye hareketini teşkilatlandırdı.

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Ali ÇAKIR  (10.12.2013 12:56:20)

  Hadi Hayırlısı :)

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit