• resmi ilanlar

Ercoşkun 40 yaptı

2014-02-14 00:00:04

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde AK Parti Grubu lehine söz alan Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, BDP’nin üniversiteler hakkındaki grup önerisi, TBMM kürsüsünden yanıt verdi. Ercoşkun kürsü konuşmasında; "Türkiye’nin 81 vilayetinde en az bir üniversiteyle öğrencilerimizin, gençlerimizin eğitim seviyesini yükseltmeyi hedefliyoruz" dedi.

12 Eylülden sonra sadece 70 civarında olan üniversitenin, 2014 yılında 170’in üzerinde olduğunu belirten Ercoşkun konuşmasına şu sözlerle devam etti; “12 Eylülde 237 bin civarındaki öğrenci sayısı ise 4,5 milyonu aşıyor ve Türkiye’nin 81 vilayetinde en az bir üniversiteyle öğrencilerimizin, gençlerimizin eğitim seviyesini yükseltmeyi hedefliyoruz. Tabii, bu kadar büyük bir camiada sorunların, sıkıntıların olmadığını, bütün meseleleri çözdüğümüzü de ifade etmek gerçekleri yansıtmaz. Evet, üniversitelerde birçok sıkıntıyı geçtiğimiz süreçte de hep birlikte yaşadık. Katsayı sıkıntısı vardı mesela. Öğrenciler özgürce istedikleri bölümü seçemiyorlardı veya yüksek puanlar almalarına rağmen bu bölümleri tercih edemiyorlardı. Başörtüsü denen bir zulüm vardı. Öğrenciler üniversiteyi kazandıkları hâlde sadece ve sadece başörtüsü taktıkları için okullarda okuyamıyorlardı ve ikna odalarıyla bu öğrenciler ikna edilmeye çalışılıyordu. Müthiş derecede gönüllerde yangınlar söz konusu oluyordu. Bu öğrencilerimizin neler çekildiğini defalarca ifade ettiğine şahit olduk.”

Türkiye 81 vilayetiyle, doğusuyla batısıyla, güneyiyle kuzeyiyle birdir ve bütündür.

Ercoşkun; “Bu süreçlerde BDP’nin grup önerisinde de belirttiği gibi bazı olaylar da söz konusu oldu karşıt görüşlü öğrenciler arasında hâlâ bunlar devam ediyor. Bu olaylardan zarar gören, mağdur olan öğrencilerin de muhakkak rahatsız olduklarını da ifade edebiliriz. Burada bizlere düşen, bu tür olayların meydana gelmesini engellemek. Diğer taraftan süreci doğru yöneterek soruşturmaların açılması ve neticelenmesini sağlamak. Bütün bunları sadece bir gruba, bir kesime yönelik olarak ifade etmek de gerçekleri yansıtmaz çünkü Türkiye 81 vilayetiyle, doğusuyla batısıyla, güneyiyle kuzeyiyle birdir ve bütündür. Bu bütün içerisinde bir grubu, bir kesimi sadece mağdur olmakla ifade etmekle doğruların yansıtılmadığını düşünüyoruz.”

Yeni Anayasa şart.

 

Ercoşkun konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı; “Tüm partiler 80 ihtilali sonrasındaki süreçten şikâyetçiyken, yapılması gereken yeni sivil bir anayasayla bu şikâyetçi olunan konuların ve kurumların ortadan kalkması ve sonrasının daha demokratik, daha sivil bir şekilde dizayn edilebilmesi olmalı. Bu süreçte anayasa çalışmalarına verilecek olan desteklerle bunlar sağlanabilecekken şu anda sadece bir konunun, spesifik bir olayın araştırılmasını istemek meselenin tamamını çözmeye yönelik bir hareket olmayacaktır muhakkak.”Haziran 2011 den bu yana gerek Bolu, gerekse de Türkiye gündemi ile ilgili birçok konuyu TBMM Genel Kurulunda dile getiren AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Meclis kürsüsünden 40. konuşmasını yapmış oldu.

YORUMLAR  (Toplam 2 yorum)

 • bir öğrenci  (14.02.2014 21:47:19)

  üniversite sayısı artınca kalite artmıyor ne yazık ki... dünyada yer edinmiş üniversiteler tek bir bölüm içeriyor yeri geldiğinde bizde de ne kadar çok bölüm çok öğrenci okursa o kadar iyiyiz diyorlar. tabi avrupada en yüksek genç nüfus bizde. günden güne sınav sisteminin de verilen öğretimin de canına okunuyor. üniversitede okuyan genç sayısı çok oldukça eğitim öğretim seviyesi yüksek toplum oluşturacaklarını zannediyorlar galiba. üniversite içlerinde bile yaptıkları ayrımcı hareketlerle de bilimden uzaklaştırıyorlar. hiçbir hoca 10 sene önceki kadar istekle birşeyler yapma hevesinde değil.

 • Fatih BAYSAf  (14.02.2014 14:40:34)

  Türkiye gündemi ile ilgili birçok konuyu TBMM Genel Kurulunda dile getiren AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Meclis kürsüsünden 40. konuşmasının yanında asli görevi olan milletin vekilliği gereği e-postalarıma olumlu veya olumsuz cevap verse, veya yargıya hakkımda suç duyurusunda bulunsa daha iyi olur.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit