• resmi ilanlar

Göynük Kaymakamından sosyal proje

2014-02-14 00:00:11

Bolu’nun Göynük İlçesinde artan intihar vakaları sonrası kaymakamlık harekete geçti. Özellikle yalnız yaşayan ve kimsesiz vatandaşlara yönelik gerçekleştirilecek projenin detaylarını Göynük Kaymakamı Mehmet Nuri Çetin Bolu Express Gazetesine anlattı.

Haber: Abdullah Ceyhan

Bolu’nun Göynük ilçesinde son aylarda yaşanan özellikle yaşlı vatandaşların yalnız başına ölü bulunması ve intihar girişimleri kaymakamlığı harekete geçirdi. Artan intihar nedenlerini araştıran uzmanlar çarpıcı bilgilere ulaştı.  Özellikle yalnızlığa bağlı olarak intihar eğilimi gösteren  yaşlılar ile ilgili olarak Göynük Kaymakamı Mehmet Nuri Çetin’in geliştirdiği proje Bolu Valiliği tarafından onaylandı. Projenin detaylarını Bolu Express Gazetesi Muhabirine Anlatan Kaymakam Çetin , “Vatandaşlarımıza yönelik bir projemiz vardı.  Sayın Valimizin desteği ile bu proje yüzde 99 tamamlandı. Bu proje ile bizim amacımız yalnız yaşayan vatandaşlarımıza bizim istihdam edeceğimiz 6 bayan çalışanımız 15 günde bir uğrayarak ev işleri temizlik aşçılık yapacaklar.  Bu yalnız yaşayan insanlarımızın erzakları kaymakamlık tarafından karşılanacak. Bunlarla ilgilenilmesi dertlerinin dinlenilmesi ve sorunlarının tekrar kaymakamlığa dönüşünün yapılması amaçlanmıştır.  Bakanlığımızın bu konuda çok büyük desteği oldu.  Bizim projemiz bu sene yürürlüğe girecek.   Biz kendi vakfımız yoluyla da destek vereceğiz bu konuya.  80-90  yaşında yalnız yaşayan  vatandaşlarımız bu sayede yalnızlık çekmeyecek. İlçemizde ki bir kuaförümüz ile de görüşerek  yaşlılarımızın bakımlarını yaptıracağız. İhtiyaçlarının yerinde karşılanması  çok fazla  maliyeti olmayan bir hizmet.  İnşallah tüm yurtta uygulanabilir bir hale gelir. Buna benze projeler vardı. Biz bunu genişlettik. Yaklaşık  bir buçuk ay önce  yalnız yaşan bir vatandaşımız intihar etti. Bu yalnız yaşayan vatandaşımız, kimseyle konuşamama, kimseyle dertleşememe, sıkıntısını kimseye anlatamama  gibi nedenler bu hadiselerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Bizim istihdam edeceğimiz insanlar sadece ev işlerini yapmayacak bu insanların dertlerini dinleyecek, konuşacak, varsa direk bize aktarma imkanı olacak ve evladı gibi dertlerini dinleyecek. Onlara birilerinin bu insanları sevdiğini  dertlerini dinleyecek evlatlar göndereceğiz. Sivil Toplum Kuruluşları da bu projeye destek verecek” ifadelerini kaydetti.

 

 

 

 

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • İbrahim GÜRBÜZ  (15.02.2014 18:41:45)

  Sayın Kaymakamım projenizden dolayı sizi kutlarım projelerinizin devamını bekleriz.Gençlere istihdam amaçlı projelerde üretmenizi diler çalışmalarınızda başarılar dilerim...

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit