• resmi ilanlar

“Helalden yana oy kullanın”

2014-03-13 00:00:12

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Bolu mitinginde konuştu. Ak Parti’ye güvenerek oy veren seçmenlere seslenen Kılıçdaroğlu, “Oylarınız ana sütü gibi helal. Artık harama ortak olmayın, helalden yana oy kullanın. Kul hakkı yiyenden değil yemeyenden yana kullanın” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Bolu mitinginde konuştu. Belediye Meydanında binlerce vatandaşa seslenen CHP Lideri bütün mal varlığını kurduğu vakfa bağışlayarak, yüzlerce kurumun Bolu’ya kazandırılmasına vesile olan hayırsever işadamı merhum İzzet Baysal’ı örnek gösterdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurduğu vakıfla her iki vakfı kıyaslayan Kılıçdaroğlu, “Türkiye’de birleşmeye ihtiyacımız var. Halkın iktidarını kurmak için mücadele edeceğiz. Bugün hava çok güzel. Hava güzel olduğu için mutluyuz. Güneşimiz var. Havamız var. Toprağımız suyumuz var. Güzel insanlarımız var. Önümüzde Çin Seddi gibi duran kirli bir siyaset var. Şimdi  onu aşmak için  sandığa gidip dersini vereceğiz. Diyorlar ki CHP iktidar olursa verilen yardımlar kesilecek. Niye keselim. Söz veriyorum yardımlar kesilmeyecek, yolsuzluk yapanlardan alacağım, daha fazla yardım yapacağım. Diyorlar ki Mehtap Başkan olursa bazılarının işine son verecekmiş. Biz kimsenin aşı ve ekmeği ile uğraşmayız. Herkesin alın teri ile ekmek kazanmasını savunuyoruz. Belediye çalışanları umutlu olacak. Mehtap Başkan gelecek bir kişi gidecek. Ben inanıyorum kadının elinin değdiği yerde temizlik olur. Bütün dünyanın kabul ettiği bir gerçek. Kentten sanayi sitesini taşıyorsunuz. Taşıyabilirsiniz. Ama oradaki esnafa pahalı bir fatura çıkarıyorsunuz. Rantı belediyeye veriyorsunuz. Mehtap Başkan gelecek o rantı esnaf alacak. Bunun sözünü buradan veriyorum. Bolu’yu tavukçuluk merkezi haline getireceğiz. Bir ahdım ve hedefim var. Her evde tencere kaynayacak, huzur olacak. Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek” dedi.

 Bolu’daki yerel siyasete de sıklıkla değinen Kılıçdaroğlu, “Yeşilin tonlarını görmek istiyorsanız Bolu’ya geleceksiniz. Doğanın güzelliğini görmek istiyorsanız Bolu’ya geleceksiniz. Ama Bolu’ya gelmeleri için buranın merkez olması lazım. Onun adına söz veriyorum. Bolu’yu turizm merkezi haline getirecek.  Yılmaz hocamız Eskişehir’i Türkiye’nin önemli merkezi haline getirdi.  İzzet Baysal’ı saygıyla anıyoruz. Bolu’yu Bolu yapan bir isim. Hayır işi nasıl yapılırmış Başçalan’a sesleniyorum. Hayır işi nasıl yapılır gel Bolu’ya gör.  İzzet Baysal Allah Rahmet eylesin, üniversite kurdu Bolu’ya adadı. Onu her zaman hayırla anacağız. O Başbakan’ın oğlunun kurduğu gibi bir vakıf kurmadı. Önce ihale verip sonra rüşvet toplamadı. Alın teri ile kazandığı bütün malvarlığını bağışladı. Bir güzellik yarattı. Eğer sen helal para nasıl kazanılırmış, millete nasıl hizmet yapılırmış öğrenmek istiyorsan geleceksin Bolu’ya İzzet Baysal’ı anacaksın adam gibi adam nasıl olurmuş göreceksin” ifadelerini kaydetti.  

“Balık Baştan Kokar”

Bir siyasetçinin siyaset yaparken zenginleşmesinin, halkın fakirleşmesi anlamı taşıdığını belirten CHP Lideri, “Sevgili Bolulular diyorlar ki CHP gelirse istikrar bozulur. Bolu’nun vicdanına sesleniyorum. Benim oğlumun evinde bir milyar dolar asla olmayacak. Benim bakanlarımın oğlunun, kızının yatak odalarında milyarlarca dolar olmayacak.  Çiftçi alın terinin karşılığını alacak. İki yıl içerisinde bütün üniversite öğrencileri yurtlarda kalacak.  Esnaf kardeşlerim çalışıyor. Onlarım emekli aylığından yüzde on kesiliyor. Bizim iktidarımızda çalışan cezalandırılmaz. Bu uygulamaya son vereceğim.  Bütün işverenlere sesleniyorum. Hangi görüşten olursanız olun asla partimize neden oy vermediniz diye suçlama yapıp vergi müfettişi göndermeyeceğim.  Biz özgürlüğün güvencesiyiz. Devleti saydam hesap verir hale getireceğiz. Devlet, sanayiciye esnafa zorluk çıkarmayacaktır. Ülkenin en temel sorunu kirli siyasettir. Bir siyasetçi siyaset yaparken zenginleşiyorsa halk fakirleşiyordur. Balık baştan kokar baştaki hırsız ise alttaki de malı götürür” dedi.

Rabia işaretine gönderme

Başbakan Erdoğan’ın yaptığı Rabia işareti için “İşaret dört bakan bir baş çalan anlamına geliyor” diyen Muhalefet Lideri Kılıçdaroğlu, AK Parti mitinginde bir vatandaşın cüzdanını çaldırdığını ve korkusundan hırsız var diyemediğini anlattı. Kılıçdaroğlu, “Ne zamandan beri hırsız var demek suç oldu. Bilal Erdoğan’ın evinden bir milyar dolar çıktığı zaman. Siz izlediniz ses kayıtlarını. Sabahın sekizi Şeb-i Aruz da Mevlana’nın hakka yürüdüğü gün. O gün operasyon yapıldı. Sekizi iki geçe oğluna telefon edip şu bakanların evinde arama yapılıyor diyor” açıklamasını yaptı.

İnternete sızan ses kayıtlarında geçen diyalogları hatırlatan CHP Lideri, “Hangi Başbakan’ın oğlunun evinde bir milyar dolar keş para olur? Dünya tarihinde örneği yok bunun. Diyor ki ‘bu ses kayıtları montaj’ diyor. Bunu ispatlamak çok kolay. İletişim başkanlığı var. Başkanlığa çıkarsın ses kayıtlarını konuşma yapmadıysan gerçek ortaya çıkar. Oy veren yurttaşlara sesleniyorum. Bu başçalan size yalan söylüyor. Bolu, Abant, Gölcük ne kadar gerçek ise kayıtlar o kadar gerçek” dedi.

“Berkin İçin Allah Rahmet Eylesin Demedi”

Hükümetin iddialar karşısında ses kayıtlarını bağımsız bir kuruluşa götürmemesini eleştiren Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Senin malı götürdüğün bir gerçek. Ben yürütmenin başkanıyım diyor. Bunu biliyoruz. Bugün müziğimizi hiç çalmadık. Berkin toprağa verildi.  Demokrasi güzeldir. İnsanların düşüncelerini özgürce açıkladıkları bir şeydir.  Onu her zaman anacağız. Benim üzüldüğüm nokta Mısır’da ölenler için ağladı. İtirazımız yok. Herkese saygılıyım. Ağlayabilir. 15 Yaşında bir çocuk hayatını kaybetti. Onun da umutları vardı.  Erdoğan’ın gözünden bir damla yaş aktı mı? Allah rahmet eylesin dedi mi?  O yüzden yüreğinde insan sevgisi olmayan birinin siyasete atılması kadar tehlikeli bir şey yoktur. Ak Partiye oy verenlerle hırsızları ayırıyorum. İkisi farklı şeyler. Onlar düzgün insanlar” ifadelerini kaydetti.

“Siyasi Ahlak Yasası Çıkaracağız”

Ak Partiye oy veren seçmene seslenen Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü “Allah büyüktür. 17 Aralıkta bütün maskeleri düştü. Çiftçi ürettiği ürünün karşılığını alamıyor. Yeni yasaklar getirdiler. Efkan Ala; Ala demek yanlış. Alacakaranlık kuşağında geziyor. Emniyet müdürüne kağıdı yırt at mahkeme kararını uygulama diyor. Anayasa suçu işliyorlar, Meclis başkanı  yargı ve adalet yok demişti. Onlar devleti yıktılar biz yeniden vatandaşa hizmet etmek üzere kuracağız.  Bunlar ben devletim diyor. Açıyor adalet bakanına ‘bu iş adamının mahkum olması gerekiyor’ diyor.  Sen özgürlük adalet nedir biliyor musun?  Bizim iktidarımız da siyasi ahlak yasası çıkaracağız. Düzgün insanlar siyaset yapsın. Her görüşten insan olabilir. Ak Parti içerisinde son derece düzgün vekiller de var.  Ama balık baştan kokar. Türkiye’yi temizlememiz lazım. ABD’de gelen hediyeyi hazineye teslim edersiniz. Adam gidip 700 milyarlık kol saati alıyor. Bakan olup rüşvet yemesen o saati sana verirler mi?  Kalkıp sahtekarın uçağı ile umreye gidiyor. Haram para ile umreye mi gidilir? 17 Aralık’ın mali boyutu 85 milyar avro. 247 milyar. Bunlarla 2 milyon 821 bin işsize sekiz yıl süre ile para ödenir. 300 bin öğretmenin ataması yapılır 30 yıl maaşları ödenir. 6 GAP, 30 Marmaray, 5 bin 333 adet F16 alınır. Telaş ondan. 12 Mart bir darbenin olduğu gündür. Hiçbir darbeyi kabul etmeyiz. Halkın üstünde başka hiçbir güç tanımayız. Bunlar gelip hukuk ve anayasa darbesi yaptılar.  Paralel devlet darbesinden söz ediyor. Merak ediyorum kol saatini paralel devlet mi verdi? Oğlunun evine bir milyar doları paralel devlet mi koydu?  7 kasayı paralel devlet mi koydu?”

“UTANMA DUYGUSU İNSANA ÖZGÜDÜR, AR DAMARI YOK Kİ” 

Bakanlar ile ilgili iddiaları açıklayan Kılıçdaroğlu, “Bakanların aldığı rüşvetleri söyleyeyim. Ayın 18’inde meclisi topluyoruz. Hesabını soracağız. Ekonomi bakanı Zafer Çağlayan rüşvet konusunda tam bir çağlayan. 52 milyon dolar götürmüş. Umre hariç. 52 milyon doları bir arada gören Bolulu var mı?  Eski İçişleri Bakanı on seferde on milyon dolar götürmüş.  Bu konuşmalarla ilgili mahkeme kararı bile alınmış. İstedikleri kadar montaj desinler. Yukarı da Allah var.  Hükümet istifa eder mi? Adam olması lazım. Baş çalan adam mı? Adam bile değil. Utanma duygusu insana özgüdür. Ar damarı yok ki.  Hakaret ediyor. Adam yerine koymadığım için ne söylerse söylesin. İstediği TV’de çıkalım tartışalım demiştim. Ama 17 Aralıktan sonra onunla aynı TV’ye çıkmam, elini sıkmam, ona başbakan demem. Onun yeni unvanı başçalan. Allah büyüktür. Eskişehir’de ‘Evlatlarıma helal lokma yedirmediğim halde’ diyor. Allah söyletiyor.  Allah’ın tuzağın vardır ve sen o tuzağa düştün. Egemen Bağış üç seferde bir buçuk milyon dolar götürmüş. Ona rüşveti beş yüz- beş yüz göndermişler. Hepsinin hesabını soracağım. Bu ülkeye temiz siyaseti getireceğiz. Oylarınız ana sütü gibi helal, Artık harama ortak olmayın, helalden yana oy kullanın. Kul hakkı yiyenden değil yemeyenden yana kullanın.  Bunun için mücadele edeceğiz. Bolu tarihinde bir ilke imza atıp genç bir kadını belediye başkanı seçecektir” dedi.

 

Daha sonra halkı selamlayan CHP lideri Bolu’dan ayrıldı.

YORUMLAR  (Toplam 9 yorum)

 • bolu14  (13.03.2014 23:30:47)

  o mitinnge gelenlerin çoğu zamanın sgk genel müdürünü yolsuzlıklarını merak ettiklerinden geldiler sol gösterip sağdan vuracaklar az laf çok içraat ama o da sizlerde yok zaten başbakan seviyesiz genel başkanlarla karşısına alıp görüşmez hani ne derler aç tavuk kendisini buğday ambarında görür ya senin kide o misal

 • fatih  (13.03.2014 16:18:03)

  helal,haram ve ssk kemal:)) güldürmeyin milleti... yürün gidin işinize... bayırıng yavuları

 • Murat Celesuna  (13.03.2014 15:32:25)

  evet eski genel başkan istifa etti ancak bazıları halen milleti kışkırtıyor, iftira diyor, sağa sola saldırıyor. ar damarının çatlaması bu olsa gerek. çanak tutmaya devam edin

 • tekin  (13.03.2014 14:36:31)

  polis verilerine göre CHP mitinginde 4865 kişi varmış

 • Murat Celesun  (13.03.2014 11:53:22)

  UTANMA DUYGUSU İNSANA ÖZGÜDÜR, AR DAMARI YOK Kİ demiş Sayın Kılıçdaroğlu kendinden önceki genel başkaının nasıl gittiğini bi hatırlasın,tekrar bi düşünsün. Edep tanımını tekrar bir yapsın.

 • CEVAT ARSLAN  (13.03.2014 10:32:06)

  YORUM YAPIYORSUN İSMİNİ DAHİ GİZLİYORSUN SENİN ZİHNİYETİN NEDİR BE ARKADAŞ

 • BOLU FATİHİ  (13.03.2014 10:30:19)

  DÜNKÜ MİTİNGTEKİ KALABALIK VE BOLU HALKININ GÖSTERDİĞİ ÇOŞKU SANKİ BİRİLERİNİ ÜRKÜTMÜŞ. DAHA ÇOK KORKACAKSINIZ.

 • BOLU  (13.03.2014 07:56:45)

  CADDEYİ ELEŞTİREN CHP ZİHNİYETİ DEGİLMİYDİ BAKIYORUM YAYILMIŞLAR..HEY BOLU,HALKI ZALİMLERE DESTEK VEREN BU CHP DEGİLMİ ,İNSANLARI SOKAKLARA DÖKENLERİN BAŞINDA BU CHP DEGİLMİ AKILLI OLALIM CHP OYUNUNA GELMİYELİM...

 • BOLU  (13.03.2014 07:56:25)

  CADDEYİ ELEŞTİREN CHP ZİHNİYETİ DEGİLMİYDİ BAKIYORUM YAYILMIŞLAR..HEY BOLU,HALKI ZALİMLERE DESTEK VEREN BU CHP DEGİLMİ ,İNSANLARI SOKAKLARA DÖKENLERİN BAŞINDA BU CHP DEGİLMİ AKILLI OLALIM CHP OYUNUNA GELMİYELİM...

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit