• resmi ilanlar

Oyuncak satışı yapan işyerlerine denetim

2014-04-09 16:20:00

Bolu Ticaret İl Müdürlüğü, çocukların sağlık ve güvenliğini korumak için plastik oyuncak satan işyerlerinde denetimlerde bulundu. Ticaret İl Müdürü Metin Bakırcıoğlu, yapılan denetimlerde alınan numunelere yapılacak testlerin sonuçlarına göre, gerekli idari işlemlerin yapılacağını açıkladı. Bakırcıoğlu, “Testten olumsuz sonuç çıkan ürünlerin satışı engellenerek, satıcılardan alınan firma bilgileriyle üreticilerine ulaşılacaktır” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetki ve sorumluluk alanında bulunan, bebeklerin ve çocukların sağlık ve güvenliğinin sağlanması açısından EN 71 Standardı kapsamında “Yumuşak Plastikten Ses Çıkaran Oyuncak”lara yönelik Ticaret İl Müdürlüğü Denetmenlerince piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerine başlandı.

Bolu Ticaret İl Müdürlüğü’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yıllık denetim planı çerçevesinde Bolu’da Nisan ayı içinde “Yumuşak Plastikten Ses Çıkaran Oyuncak”lara yönelik oyuncak, çocuk araç gereçleri satan firmalarda güvensizlik şüphesi tespit edilen ürünlerden numuneler alınarak test için laboratuvara gönderilmektedir. Piyasada çok sayıda oyuncak olduğundan üründeki muhtemel tehlikeleri bilmek önem arz etmektedir.Plastik malzemeden yapılmış olan ya da plastik malzemeden yapılmış olan parçalar içeren oyuncaklar ve bebek bakım ürünlerinin bazı kimyasalların (Ör: Fitalat) çocukların sağlığı üzerinde risk teşkil ettiğinden ya da etmesi muhtemel olduğundan yasaklanması gerekmektedir.Fitalat; plastik malzemelere esneklik, şeffaflık kazandırmaktadır. Çocukların özellikle böbrek, karaciğer ve testislerine zarar vermektedir. Bu yüzden, çocukların maruziyetinin engellenebileceği bu maddelerin muhtemel bütün emisyonların, özellikle çocukların ağızlarına alınan ürünlerde, mümkün olduğunca düşürülmesi gerekmektedir.

“Fitalat çocuklar tarafından ağza alınması muhtemel oyuncaklarda plastik malzemenin kütlesinin %1’inden daha yüksek konsantrasyonlarda içerik maddesi ya da bileşeni olarak kullanılamaz. Fitalatları bahsedilenden daha büyük konsantrasyonlarda içeren oyuncak ve çocuk bakım ürünlerinin piyasaya sürülmemeleri gerekmektedir

Her ne kadar o amaçla üretilmemiş olsa da, ağza alınabilen oyuncak ve çocuk bakım ürünleri bazı durumlarda, özellikle plastik malzemeden yapılmışlar ya da bazı fitalatları içeren plastik malzemelerden yapılmışlar ise küçük çocukların sağlığı bakımından bir risk oluşturabilmektedir. “Ağza alınabilen” objenin ya da objenin parçalarının çocuklar tarafından ağza alınıp ağızda tutulup emilebildiği anlamına gelmektedir. Özellikle banyo ördekleri, bebekler ve şişebilen oyuncaklarda fitalata sıkça rastlanılmaktadır.”

Bolu Ticaret İl Müdürü Metin Bakırcıoğlu ise açıklamasında, “Çocukların sağlık ve güvenliğini korumak için İl Müdürlüğümüzce yapılan denetimlerde alınan numunelere yapılan testlerin sonuçlarına göre, İl Müdürlüğümüzce gerekli idari işlemlerin yapılacak. Testten olumsuz sonuç çıkan ürünlerin satışı engellenerek, satıcılardan alınan firma bilgileriyle üreticilerine ulaşılacaktır” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit