• resmi ilanlar

1 Mart 2014 tarihine dikkat!

2014-05-08 13:00:03

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları’nın talimatı üzerine yayla evleri yıkılmaya başlandı. Bolu Valiliği tarafından yapılan açıklamada, 1 Mart 2014 tarihine dikkat çekildi, bu tarihten itibaren yapımına başlanan ve devam eden bütün kaçak yapı ve binaların yıkılacağı bildirildi. Açıklamada ayrıca, yıkım emri konusunda gereğini yapmayan kamu görevlileri hakkında yasal işlem yapılacağı belirtildi.

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları’nın ilk kez ve sadece Bolu Express Gazetesi aracılığıyla kamuoyuna duyurduğu, yayla evlerinin yıkım kararını açıklamalarından 48 saat sonra hayata geçirdi. “Görevime ve hayatıma bile mâl olsa, yıkacağım” sözleriyle radikal karardaki ısrarını ortaya koyan Vali Zahteroğulları’nın talimatı üzerine harekete geçen ekipler, iki gündür Yuva ve Akçakavak köyleri yaylalarında yıkım mesaisi sürdürüyor.

Bolu Valiliği tarafından basın kuruluşlarına gönderilen son yazılı açıklamada, valiliğin yayla evleri yıkımı konusundaki genel emri paylaşıldı.

Mera-Yaylak ve Kışlakların Kullanım Esasları ile ilgili Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları’nın imzası ile yayınlanan genel emirde şu ifadelere yer verildi:

“İlimiz orman varlığı ve doğal güzellikleri ile Türkiye'nin incisi niteliğindedir.Ancak bu güzelliklerin son yıllarda yasalara aykırı olarak çirkinleştirildiği, uygun olmayan yapılarla orman, mera ve yaylaların güzelliklerinin bozulduğu, geleneksel yayla evi niteliğinde olmayan yapılarla gerek ormanların gerekse mera ve yaylarımızın talan edildikleri üzülerek gözlemlenmektedir..

Bu durumun önlenmesi amacıyla Bolu İli sınırları içerisinde bir dizi önlem alınması gerekli görülmüştür.

Buna göre;

1- Orman sınırları içerisinde Orman Kanunu’nun 17. maddesi gereği eksiksiz olarak yerine getirilecek ve çalışmalar 2014 yılı sonuna kadar tamamlanacaktır.

2- Mera ve yaylalarda yapılmış bütün inşaatlar Gıda, Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce kurulacak bir komisyon eliyle tespit edilecek ve yasalar çerçevesinde gerekli işlemler derhal başlatılacaktır.

3- 1 Mart 2014 tarihinden itibaren başlamış ve devam eden bütün kaçak yapı ve binalar 775 sayılı Gecekondu Kanununun 18. maddesi gereğince derhal yıktırılacak ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır.

4- Devlet mallarına yapılan işgal ve tecavüzlerin giderilmesi konusunda tüm kamu görevlileri gerekli çaba ve duyarlılığı göstereceklerdir. Gereğini yapmayanlar hakkında diğer kanunlardaki hükümler saklı kalmak kaydıyla 5442 sayılı Kanun ve 4483 sayılı Kanuna gereğince yasal işlem yapılacaktır.

YORUMLAR  (Toplam 4 yorum)

 • bolulu necdet  (16.05.2014 15:42:39)

  deniz kenarındakı, sit alanındaki villa ve otellere bir şey yapılamıyor. Çünkü, karşılarında ya siyasetçi biri, ya da iş adamı çıkıyor. örnek, işadamının biri geçen yıl izmirde deniz kenarına, orman içine ve sit alanına kaçak yapı yapılıyor. bu villaların bir kaçını siyasetçilere???? peşkeş çekiyor. o villalara kimse dokunamıyor. Ama, gariban köylünün veya emekliliğini köyünde geçirmek isteyen bir vatandaşın villa özelliği taşımayan bir konutunu yıkmak kolay. hadi kolay gelsin bakalım. bolunun evlatlarının hiç mi bu dünyada dikili bir taşı bulunmayacak.

 • Yayla sahibleri  (09.05.2014 23:07:30)

  Zalim idarecilerden başka şey beklenemez sn vali kilisli acaba Kilis Valiside Kilis halkına böyle zalimcemi davranıyor yoksa şefkat eliylemi halka davranıyor o bölgede yıllardır görev yaptık kaçakçılık diz boyu acaba sınırı geçenleri oradaki vali gereğini kanun nizam deyip yapsa ne olur acaba sn vali kanun nizam meraklısıysa Kiliste valilik yapsın BOLU halkı uysaldır ama sabrı taştımı önünde kimse duramaz o yaylalar köylülere atalarından birer mirastır

 • gariban  (08.05.2014 20:59:34)

  sağol valimiz dedik.bir şeyler yapacak dedik.çıka çıka yine zenginin dediği oldu.merak etmeyin bir kaç kişi dışında kimsenin sesi çıkmaz.fakirin sesi zaten çıkamaz.zenginde önceden yaptı.bende akıllı bir planlama yapılacak sandımdı.boşuna heyecanlandım ülkem adına

 • Bilirkişi  (08.05.2014 13:37:07)

  Tarih belirtilmiş olması çok saçma ne yani 28 şubatta yapanlara bir şey yapılmayacak mı düzenlemede tarih olmamalı tüm haksız, gereksiz bir şekilde yapılan betondan tüm evleri kapsamalıdır.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit