• resmi ilanlar

Bolu’da milat

2014-08-05 00:00:12

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, görev süresi boyunca “çılgın proje” olarak adlandırılan ve Karadere sularının kente getirilmesini öngören içme suyu projesini hayata geçiriyor. Bolululara doğal kaynak suyu içirmeyi hedefleyen Bolu Belediyesi, 3 bin 400 metre uzunluğunda oluşturulacak tünellerle kente aktaracağı memba suyunu 2015 yılından itibaren Bolu’da yaşayan insanlara içirecek. Su analiz raporlarında şişe suyu kalitesinde olduğu bildirilen Karadere sularının 1 milyon nüfusa yetecek düzeyde olduğu belirtiliyor. Belediye’nin çılgın projenin yüklenici firmasını belirlemek üzere ihaleye çıkacağı tarih ise, 14 Ağustos. Alaaddin Yılmaz’ın ustalık döneminde hayata geçireceği bu büyük icraatının ayrıntıları Bolu Express’te!

 

Haber: Mehmet KORKUSUZ

Bolu’da uzun yıllardır heyecanla beklenen ve şişe suyu kalitesinde olduğu analiz raporlarıyla ortaya konulan Karadere suları sonunda şehre kazandırılıyor.

Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan Bolu’ya tahsisinin yapılmasının ardından Bolu Belediyesi, 3 bin 400 metre uzunluğundaki tüneller vasıtasıyla kaynak memba suyunu şehre dağıtacak.  Karadere sularını kente taşıyacak tünellerin inşası için düğmeye basan Bolu Belediyesi çalışmaları üstlenecek yüklenici firmayı belirlemek üzere 14 Ağustos’ta ihaleye çıkacak.

“KARADERE SULARINI 10 YIL SÜREN MÜCADELELERİN SONUNDA BOLU’YA KAZANDIRDIK”

Bolu’da yıllardır beklenen bu müjdeli gelişmeye dair basına açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Zor olan bir süreci başardık ve ihalesini yapıyoruz. Yani Türkiye’de ilk defa bir kentte musluklardan şişe suyu kalitesinde akacak. Bu benim inanılmaz heyecan duyduğum bir şey. 10 yıla yakın bir mücadele sonucunda aldığımız bir netice bu. Biz Bolu’ya bir şey kazandırabilmenin merakı ve heyecanı içinde çalışıyoruz. Benim için o suyun alınması, Bolu’nun yıkılıp yeniden yapılması kadar büyük ehemmiyet arz eder. Başkaları bundan rahatsız olabilir. Bu başkası için bir ehemmiyet taşımayabilir. Bu ne zaman ehemmiyet taşır. İstanbul’un su problemi çekeceği ile ilgili sıkıntılar olunca ehemmiyet taşır. Biz bununla ilgili de bir çalışma yaptık. İstanbul ve Ankara mevcut su problemlerini çözmek için uğraşıyor. Barajlar yapıyorlar. Şehirler mevcut problemlerini çözmek için çalışmalar yürütüyorlar. Biz ne yapıyoruz. Biz Bolu’nun gelecekte su problemi yaşamaması için çalışıyoruz. Bizim diğer illerden farkımız bu” dedi.

ÇALIŞMALAR 400 GÜNDE BİTECEK. BOLU, 2015’TE MUSLUKLARDAN ŞİŞE KALİTESİNDE SU İÇECEK

Yılmaz, açıklamalarının devamında ise, “Şu an Bolu’da yaşayanların içme suyu ihtiyaçlarını Gölköy’den gelen suyla karşıladıklarını belirten Yılmaz, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Gölköy’den çok pahalı bir su kullanıyoruz. Aşağıdan pompa ile basıyoruz. 3 tane pompa kullanıyoruz. Borular patlıyor bir sürü sıkıntı var. Problem olunca herkes gündeme getiriyor. Bir de nimet olunca da gündeme gelmesi gerekiyor. Şu an Karadere suları devreye girdiğinde, ihale iyi bir müteahhide denk gelirse, 400 gün civarında devreye girecek. 2015 yılında Bolu şişe suyu içmeye başlayacak. Bütün amacımız bu. Bu işi bitirdiğimiz zaman şehir şişe suyu içmeye başlayacak” ifadelerini kullandı.

MUHALEFET, KARADERE SULARINI GETİRİLEMEYECEĞİNİ İDDİA EDİYORDU

Yılmaz, Karadere sularını Bolu’ya kazandıracağını taahhüt ettiği dönemlerde, kendisini özellikle muhalefet kanadından isimlerin eleştirdiğini, bu projeyi gerçekleştiremeyeceğini iddia ettiklerini belirterek, bugün yaşanan bu manzara karşısında büyük mutluluk yaşadığını söyledi.

GÖLKÖY SUYU ÜÇÜNCÜ ALTERNATİFE GERİLİYOR

Günümüzde içme suyu olarak kullanılan Gölköy sularının yaklaşık 1 yıl sonra 3 alternatif durumuna gerileyeceğini ve ilk önceliklerin Karadere ve Çele Barajı suları olacağını dile getiren Yılmaz, şunları söyledi: “Gelecekte Karadere suları da yetmezse Çele Barajı hemen devreye girecek. Onun da her şeyi bitti devreye sokmadık daha. Çele Barajı’nda kirletici alan orada sadece bir köy var. Ama Gölköy tamamen kirleniyor.  Çele Barajı’ndaki o köyü by-pass ettiğimiz zaman orada bir kirletici alan olmayacak. Üçüncü kaynağımız Gölköy, Çünkü pahalı. Biz diğer iki kaynağı kullanamadığımız için zoru ve pahalıyı kullanıyoruz. Çünkü o gün şartlar onu gerektiriyordu. Ama şu an 3 kaynağımız da hazır. Çele Barajı planlaması projelendirmesi bitmiş. DSİ arşivine girmiş. Yarın kazmayı vurabilecek durumdayız.”

BOLU, 1 MİLYON NÜFUSA YETECEK SU REZERVİNE SAHİP OLUYOR

Bolu’da elde edilecek bu su kaynaklarıyla birlikte kentin 1 milyon nüfusa yetebilecek düzeyde su kaynağına sahip olacağın açıklayan Yılmaz, açıklamalarına şöyle devam etti: “Bu üç kaynakla birlikte 1 milyon nüfusa yetecek suya sahip olmuş olacağız. Bolu nüfusu 141 bin. Çevresi ile beraber 200 bin. Yaptığımız hesaplamalara göre, Bolu’nun nüfusu 350 bini hiçbir zaman geçmiyor. 350 bini geçmeyecek nüfusa sahip bir şehrin 1 milyon nüfusa yetecek su planlamasını ve projesini bitirmiş olmasının ne anlama geldiğini bir düşünün.

Yılmaz açıklamalarının sonunda, Seben Gölü, Tekke Işıklar ve Aladağ göletlerinin bu su rezervi planlamalarına dahil edilmediğini, dahil edilmesi halinde daha büyük bir su rezervine Bolu’nun sahip olabileceğine vurgu yaptı. 

YORUMLAR  (Toplam 3 yorum)

 • Tayfun CAN  (05.08.2014 11:37:02)

  İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerin ihtiyacı için karşılanacak suların rezerv yeri Bolu olacağından buradan Boluya bir şey düşmez.Yazın bir tarafa bu sözümü.

 • GOCABOLULU  (05.08.2014 09:37:34)

  Gölköy suları arıtılarak verilecek ve Bolu kireçli sudan kurtulacaktı, kurtulamadı...Umudumuz Karadere suları...

 • Dursun YILMAZ  (05.08.2014 00:11:57)

  Çalışan insan her zaman alnı öpülecek insandır.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit