• resmi ilanlar

Aşçılık Festivaline UNESCO desteği

2014-08-17 18:30:10

Bu yıl 30.’su yapılacak olan Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali’nde UNESCO ismi ve logosu da kullanılacak. UNESCO’ya aşçılığın somut olmayan kültürel miras listesine alınması için başvuruda bulunduğunu söyleyen Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut, aşçılığın da ‘Kırkpınar Yağlı Güreşleri’, ‘Türk Kahvesi Kültürü’ gibi somut olmayan kültürel miras listesine alınması için çalışma yaptıklarını belirtti.

30. Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali için oluşturulan Festival Düzenleme ve Yürütme Kurulu, Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut’un başkanlığında toplandı.

Mengen Belediyesinde yapılan bu toplantıya; AİBÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ile Meslek Yüksekokulu Müdürleri, Halk Eğitim Merkezi ASO Müdürü, Belediye Meclis ve Encümeni temsilcileri, İl Kültür Müdürlüğü ve Kaymakamlık temsilcileri, Aşçılar Derneği, Esnaf Sanatkârlar Odası ve Şoförler Odası Başkanları ile diğer dernek temsilcileri katıldılar.

Toplantı sonunda Belediye Başkanı Turhan Bulut bir basın açıklaması yaparak, festival hakkında bilgiler verdi.

Festivalin 27-28 Eylül 2014 tarihlerinde yapılacağını belirten Turhan Bulut, “Mengen Belediye Başkanlığının koordinasyonunda Festival Düzenleme Komitesinin yürüttüğü Festival çalışmalarında; toplumun en geniş katılımını sağlamak, Festivalin ulusal ve uluslararası tanınırlığını ve saygınlığını artırmak, Mengen halkının kültürel, sosyal ve ekonomik yaşamına değer katmak amaçlanıyor. Bu amaca ulaşmak için halkın desteğinin yanı sıra, başta aşçılık mesleğinin öğretici ve eğiticileri ile uygulayıcılarının birlik ve beraberlik içinde çalışmaları son derece önemli” dedi. 

 UNESCO İSİM VE LOGOSU KULLANILACAK

30. Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivalinde UNESCO İsim ve Logosu Kullanılacağını dile getiren Turhan Bulut, “Festival çalışmaları kapsamında Mengen Belediye Başkanlığıyla işbirliği içinde Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mengen Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Nihal Doğan tarafından; bu yıl yapılacak Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivalinin program, afiş gibi basılı tanıtım araçlarında "UNESCO" isim ve logosunun kullanılması için Türkiye Milli Komisyonuna başvuru yapılmış ve bu talep Komisyon Yönetim Kurulunun 6 Ağustos 2014 tarihli toplantısında değerlendirilerek uygun bulunmuştur. Böylece 30. Festival, UNESCO isim ve logosunun kullanıldığı ender ve saygın organizasyonlardan biri olarak anılacaktır. Türk Patent Enstitüsünün ‘Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali 1981’ adıyla tescil ettiği  Festival,  UNESCO isim ve logosunun kullanılacak olmasıyla daha kurumsal ve uluslararası bir kimlik kazanacaktır” diye konuştu.

AŞÇILIK KÜLTÜREL MİRAS LİSTESİNE ALINACAK

 

UNESCO’ya aşçılığın somut olmayan kültürel miras listesine alınması için başvuruda bulunduğunu belirten Bulut, “Kültürel değerlerin korunmasında önemli roller üstlenen UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’na yapılan başvuruda, ‘aşçılık’ mesleğinin ‘somut olmayan kültürel miras listesine’ alınarak korunması da talep edilmiş ve  bu sürecin başlatılmasıyla ilgili ilk adım atılmıştır. Türk mutfağını, Osmanlı mutfağından günümüze, her haneden çıkardığı aşçılarıyla kuşaktan kuşağa taşıyan Mengen´in bu kültürel değerinin, bir sanat dalı olarak atfedilen Aşçılık mesleğinin de Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü olan UNESCO tarafından koruma altına alınan ‘Kırkpınar Yağlı Güreşleri’, Türk Kahvesi Kültürü’ gibi somut olmayan kültürel miras listesine alınarak koruma altına alınması önemli bir kazanım olacaktır. 30. Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali;, halkımızın, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin, okullarımızın, aşçılık federasyonu ve derneklerimizin, sivil toplum örgütlerimizin, siyasal partilerimizin, özel ve kamu kurum ve kuruluşlarımızın destekleriyle katkılarıyla amacına ulaşacaktır” dedi. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit