• resmi ilanlar

Belediye vatandaşlara Cuma vaazıyla ulaşacak!

2014-09-10 15:00:12

Atıkla mücadele konusunda Türkiye’nin başarılı belediyeleri arasında gösterilen ve çöpten enerji üretimi gerçekleştiren 5 il arasında Bolu’nun da yer almasını sağlayan Bolu Belediyesi, şimdi de çöpe ekmek atılmasının önüne geçmek üzere yeni bir çalışma başlattı. Ayrıca, geri dönüşümü mümkün atıklar ile evsel atıkları birbirine karıştırarak çöpe bırakan vatandaşların bilinçlendirilmesinin hedeflendiği çalışma için Belediye Diyanet’ten yardım istemeye hazırlanıyor. Belediye’nin isteği Diyanet’ten kabul görürse, din görevlileri Cuma namazında vatandaşlara atıkla mücadele konusunda vaaz verecek.

Haber: Mehmet KORKUSUZ

Bolu Belediyesi evsel atıklarla mücadelede yeni bir dönem başlatıyor. Geri dönüşümü mümkün atıklar ile evsel atıkların birbirlerine karıştırılarak çöp kutularına atılması üzerine yaşanan sorunlarla mücadele kapsamında, Belediye bünyesinde bir ekip oluşturuldu. Mahalle mahalle ev ev dolaşarak hane halklarını bilgilendiren ekipler, vatandaşlara Geri dönüşümü mümkün atıklar ile evsel atıkların birbirlerinden ayrı şekilde uygun çöp kutularına bırakılması yönünde telkinde bulunuyor.

Ekip çalışmalarının yanı sıra Belediye, ekmek atıklarının da önüne geçmek istiyor. Belediye, başlattığı “sarı kutu kampanyası” ile evlerde tüketim fazlası olan ekmeklerin bu sarı kutularda muhafazasını ve bu ekmeklerin hayvan yiyeceği olarak değerlendirilmesini hedefliyor.

Bolu Belediyesi’nin atık konusunda yürüttüğü bu çalışmalar hakkında konuşan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, atıklar konusunda vatandaşların bilinçlendirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, vatandaşlara geri dönüşümü mümkün atıklar ile evsel atıkların birbirlerine karıştırarak değil, ayrı ayrı şekilde uygun çöp kutularına bırakmaları çağrısında bulundu. Ekmek atıkları konusuna da değinen Yılmaz, bu atıkları ziyan olarak değerlendirdi ve ekmek atıklarının çöpe bırakılmasının önüne geçmek için ekmekleri hayvan yiyeceği olarak değerlendirmek istediklerini söyledi.

 

BELEDİYE, DİYANET KANALIYLA TEMİZLİK VURGUSU YAPACAK

Başkan Yılmaz, atıkla mücadele de Türkiye’de parmakla gösterilebilecek belediyeler arasında olduklarını; ancak hedeflerinin dünya sıralamasına girmek olduğunu belirtti. Atıklarla mücadele de Diyanet’ten de yardım alacaklarını ifade eden Yılmaz, geri dönüşümü mümkün atıklar ile evsel atıkların birbirlerine karıştırılarak değil, ayrı ayrı uygun çöp kutularına bırakılması ve ekmek atıklarının çöpe karıştırılmaması için Diyanet’ten isteyecekleri yardımın ayrıntılarını açıkladı. Yılmaz’ın isteği gerçekleşirse, müftülük kararıyla din görevlileri Cuma namazlarında cami cemaatini atıkla mücadele konusunda bilinçlendirecek, ayrıca vatandaşlara ekmekleri çöpe atmamaları konusunda çağrıda bulunacak. İslam’ın şartları arasında bulunan temizlik vurgusu üzerinden başarıyı hedefleyen Belediye’nin bu girişiminden nasıl bir sonuç alacağı merakla bekleniyor. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit