• resmi ilanlar

Atalay rakipsiz kazandı

2014-10-12 17:00:11

Bolu Barosu Genel Kongresini gerçekleştirdi. Baro Bakanlığı’na Ferit Atalay ikinci kez adaylığını koydu. Ferit Atalay’ın karşısına herhangi bir rakip çıkmazken, Baro seçimi her zamankinden sessiz yapılmış oldu.

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

2 yılda bir gerçekleşen ve birden fazla aday ile seçimden günler öncesinde kamuoyunda sert tartışmaların da yaşandığı Baro seçimi bu defa rakipsiz yapıldı. Son dönem başkanlık yapacağını belirten Bolu Barosu Başkanı Ferit Atalay, rakipsiz katıldığı seçim sonucunda 2 yıl süreyle daha görevlendirildi.

 Başkan adayı olarak tek başıma seçime katıldım. Yönetimde de 20 ye yakın arkadaşım aday oldu. Bunların içinden 8 kişi seçilecek. Bugün ayrıca HSYK’nın seçimleri var. Bizim baro seçimlerinden daha çok önem atfettiğimiz seçim. Türkiye’de yargının bağımsız olabilmesi için öncelikle savunma mesleğinin güçlendirilmesi gerektiğine her zaman inanıyorum. Bu bakımdan bizim seçimlerimiz özgür ve demokratik ortamda yapılan bir seçim. Bir de Bolu’ya özgü bizim değerlendirmelerimiz var. Bizim seçimlerimiz her zaman çok sesli bir seçim olur. Çok keyifli bir seçim olur. Çok siyasal kimliklerin, etnik kültürel kimliklerin üste çıkmadığı, meslek anlayışının egemen olduğu, avukatlık mesleği ve hukukun daha belirleyici olduğu bir seçim yapıyoruz. Oluşacak yönetim kurulu farklı renkten, farklı arkadaşlardan oluşacak da olsa uzlaşmış iyi bir ekibiz. Bolu Barosu bu anlamda Türkiye’nin en örnek barolarından biri. Kırıcı, dökücü gücü olmayan, çok ağır çekişmelere mahal vermeyen bir seçim süreci yaşıyoruz. Umarım Bolu bundan kazançlı çıkacaktır. Aynı kazancın HSYK seçimlerinde de oluşmasını diliyorum” dedi.

“ADLİYE BİNASININ KAZANDIRILMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIM”

Yönetimde daha önceki isimlerin hepsinin yeniden aday olduğu görülürken, genç avukatlardan da adaylığını açıklayanlar sandık başına gitti. Bu dönemden sonra yeniden aday olmayacağını ve Baro Başkanlığı için gençlere fırsat tanınacağını dile getiren Ferit Atalay, “İyi bir liste oluşacağını düşünüyorum. Biz aday olup olmamayı da düşündük. Arkadaşlar bir dönem daha devam et dediler. Onlar da referans verdiler. Bir de biz çok konuştuk son dönemde, asıl sorunumuz Adliye binası. Ben bu Adliye binası için çok emek verdik. Başından beri bu süreci ısrarla takip ettim. Belediye ile ilgili bir takım sıkıntılar oldu, onlar aşıldı. Belki de arkadaşlarımız biraz iyi olacak yanlarını görerek, biraz da bu Adliye sürecini gözeterek bize teveccühle bu görevi bize yüklediler. Neredeyse bütün herkesin ortak adayıyım. Bu da bana ayrıca güç veriyor. Bu dönemden sonra da yapmak istemiyorum. Bu bizim avukatlık mesleğini de olumsuz etkiliyor. Bazı meslek örgütlerinin başkanlığını yaptığınızda o size farkında olmadan kazanımlar sağlar. Bizim meslekte tam tersidir. Bunu bir gelire ranta çevirmeyi düşünmedik. Aksine bize ekonomik olarak zara r verdi. Çünkü sürekli olarak sosyal ilişkiler yaşıyoruz. Onurlu bir meslek. İleri de çocuklarımıza Bolu barosunun başkanlığını yaptık demek de gurur verici” dedi.

“ORTA ÖLÇEKLİ BİR BARO OLUYORUZ”

 

Üye sayısının da her geçen gün arttığına dikkat çeken Atalay, “143 üyemiz var. 137 kişi oy kullanıyor. 11 de stajyerimiz var. Yıl sonu itibariyle bu sayıyı 154’e ulaşmış görüyoruz. Bu da orta ölçekli baroya doğru gidiyoruz demektir. Türkiye ölçeğinde 60-70 üyeli küçük ölçekli bir baro yerine 150’yi geçkin üye ile orta ölçekli bir baro oluyoruz” diye konuştu. 

Ferit Atalay’ın yönetim listesinde şu isimler yer aldı;

Yönetim kurulu: Halil İbrahim Yılmaz, Tamer Akgün, Sinan Barut, Necdet Sertel, Bengü Akşemsettinoğlu, Sezai Çavdar, Yusuf Renkli ve Sabri Erhendekçi.

Disiplin Kurulu: Şadi Yücel, Özaydın Çetin ve Umut Doğuş

Denetleme Kurulu: Zuhal Demirci, Perver Doğuş ve Ali Sami Çolak

 

Türkiye Barolor Birliği Delegeleri: İbrahim Yener Bandakçıoğlu ve Hüseyin Ertuğrul seçildiler

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit