• resmi ilanlar

CHP’den ‘Adaletin Kara Günü’ çelengi

2014-10-20 14:00:07

17 Aralık operasyonunda takipsizlik kararı nedeniyle Adliyeye “Adaletin Kara Günü” yazılı siyah çelenk bırakan CHP’liler Adliye önünde de açıklama yaptılar. CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, “Bugün Türkiye’deki yolsuzlukların ne aşamaya geldiğini, yargının buna nasıl alet edildiğini, kamuoyunun dikkatine sunmak için bu siyah çelengi bırakıyoruz” dedi.

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

17 Aralık operasyonunda takipsizlik kararı çıkması üzerine CHP Türkiye genelinde siyah çelenk protestosu gerçekleştirdi. 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması olarak bilinen ve aralarında iş adamları, bürokratlar, banka müdürü, çeşitli düzeyde kamu görevlileri ve 61. Türkiye Hükümeti kabine üyesi 4 bakan ile 3 bakan çocuğunun olduğu operasyona takipsizlik kararı üzerine CHP protesto gösterisini Bolu’da da gerçekleştirdi.

“Adaletin Kara Günü” yazılı siyah çelenk ile Anıtpark’ta buluşan CHP’liler, ardından çelengi Adliye önüne bıraktılar. Adliye önünde bir konuşma yapan CHP İl Başkanı Kazım Karsu “Adaletin kara gününde sizi burada görmekten o kadar da memnun değilim. Çünkü Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş felsefesinde adalet, en önde giden kurallardan bir tanesiydi. Bunlar aşına aşına bu hale gelindi. Hırsızlıkların, yolsuzlukların üzerlerini örtmek için kullanılan adalet sistemi, Cumhuriyet Savcılığı sistemi çökmek üzeredir. Maalesef böyle bir günde buluşmuş bulunuyoruz. Buraya geldiğiniz için sizleri kutluyorum; ama Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetenleri de kınıyorum. Adalet mülkün temelidir; ama mülkü kaldırınca adalet de gidiyor” dedi.

CHP BU DOSYALARI HER ZEMİNDE TAKİP EDECEKTİR 

İl Başkanı Kazım Karsu sözlerini şöyle sürdürdü: “Hükümet, bu operasyonu gerçekleştiren ve paralel yapı olarak nitelendirdiği polis ve yargı mensupları ile Ergenekon, Balyoz gibi operasyonları birlikte gerçekleştirmiş, bu operasyonlar sırasında Cumhuriyetin değerleri ve ilkelerinden yana tavır alan kişileri zindanlara atıp, birçoğunun da hayatına kast ederken işbirliği yapmışlardır. Bugün hükümetin bu yapıdan yeni haberi olmuş gibi davranması kesinlikle samimi değil, somut delillere dayalı kendilerine yönelik yolsuzluk iddialarının üzerini örtmek için yapılan siyasi bir oyundur. Hükümet gerçekleri ülke insanının gözlerinden kaçırmak için yine mağduru oynamakta ve gerçekleri yansıtan tüm medya kurum ve mensuplarına karşı büyük bir baskı kurmaktadır. Bu baskı, öyle bir noktaya gelmiştir ki sosyal medyanın kontrol altına alınmasına yönelik kanunlar hükümet tarafından hızla çıkarılmaktadır. Aynı zamanda bu konuları dile getirenlere karşı linç kampanyaları sürdürülmektedir.

Başta yolsuzluk iddialarını sıfırlanması olmak üzere, yargı bağımsızlığına karşı hükümet tarafından gerçekleştirilen tüm baskı ve operasyonları protesto etmek için CHP Bolu Örgütü olarak burada toplanmış bulunmaktayız. AKP’nin güdümünde hareket eden, bağımsızlığını kaybetmiş yargı sistemi ve yandaş savcılar, 17 Aralık operasyonu ile ilgili takipsizlik kararı verebilir; ama CHP bu dosyaları her zeminde takip edecektir.” 

“RÜŞVET SUÇ OLMAKTAN ÇIKTI”

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan da “Biz bu siyah çelengi yargıya atfetmiyoruz. Namuslu, dürüst hakim, savcılarımıza atfetmiyoruz. Bu çelengi ne için koyduğumuz aslında belli. 17 Aralık ve 25 Aralık’ta Türkiye’yi derinden sarsan ve bir hükümetin yönettiği devleti soyduğunun tespiti olan soruşturma dosyaları apar topar kapatıldı. Ancak milletimiz, yandaşların kasalarından çıkan milyonlarca dolar, euro, milyonlarca TL’yi asla unutmadı. Bu paraların hangi yolla bunların kasasına girdiğini asla unutmadı. Öyle bir savcı düşünün ki, bağımsız olması gereken yargıyı temsil eden bir savcı, apar topar hükümetin emriyle rüşvet olarak verilen paraları, hediye olarak değerlendiriyor. Öyle bir ülke haline geldi ki Türkiye, artık rüşvet suç olmaktan çıktı, hediye olarak makbul bir olaymış gibi değerlendiriliyor” dedi.

“HIRSIZLARIN YÜZSÜZLÜĞÜ, ANCAK BU KADAR OLABİLİR”

 

Takipsizlik kararına sert tepki gösteren Tanju Özcan, “Türkiye’de yasama ayrı bir güç, yargı ayrı, yürütme ayrı birer güç. Ancak yürütmeyi denetlemesi gereken yargının birilerinin bir şeyler yürütmesine alet edilmesine biz izin vermeyeceğiz. CHP’liler olarak Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduk. Parlamenter sistemi ve kuvvetler ayrılığını bu ülkeye biz getirdik ve bunu savunmak herkesten önce bizim görevimiz. İşte biz bugün de Türkiye’deki yolsuzlukların ne aşamaya geldiğini, yargının buna nasıl alet edildiğini, kamuoyunun dikkatine sunmak için bu siyah çelengi bırakıyoruz. Ama sözlerimin başında söylediğimiz gibi bu siyah çelenk, hak edenlere bırakıldı. Hak etmeyen, işini yapan, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını uygulayan, bu ülkede yolsuzlukla mücadele eden hakim ve savcılara değil sözümüz. Sözümüz, hükümetin emrinde tetikçilik yapanlara. Düşünebiliyor musunuz bugüne kadar yolsuzluk konusunda suçüstü yakalanan insanlar, hediye almış kabul ediliyor. Onlar hakkında soruşturma açan savcının meslekten ihracı isteniyor, Reza Zarrab, Bakan çocukları ve bazı hükümet yetkilileri, Türkiye Cumhuriyeti devletinden bir de tazminat isteyecekler. İşte hırsızların yüzsüzlüğü, ancak bu kadar olabilir” diye konuştu. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit