• resmi ilanlar

Trafik Bolu Belediyesi’ne emanet

2014-10-23 14:00:12

İçişleri Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında imzalanan protokolle kamuoyuna duyurulan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES), Bolu Belediyesi tarafından kuruluyor. Altyapı çalışmalarını yapan Bolu Belediyesi sistemi 2015 yılında uygulamaya koyacak. TEDES, özellikle kırmızı ışık, hız sınırı, banket ve emniyet şeridi ihlalleri başta olmak üzere tüm trafik kuralı ihlallerinin tespitinde kullanılacak. Cezalar trafik zabıtası tarafından yazılacak ve trafik zabıtasınca sorumluluk sahasında onaylanan idari trafik para cezalarının toplamının yüzde 30'u, hizmet alımı karşılığında Bolu Belediyesi’ne ödenecek.

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

Bolu’da trafik güvenliği Belediyeye emanet ediliyor. İçişleri Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında özel bir protokole imza koyarak illerde hayata geçirilecek olan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) kapsamında, Bolu Belediyesi alt yapı çalışmalarına başladı. Sistem Bolu’da 2015 yılı içinde bitirilecek ve ilk bitirilen iller arasında yer alacak. TEDES için fiber optik kabloların döşeme işlemlerinin de tamamlandığı ifade edilirken, sistemin tüm kurulumunu da Bolu Belediyesi gerçekleştiriyor.

 

Bir süredir sadece İstanbul'da uygulanan ve EDS adıyla bilinen sistem, 2015 yılında da Bolu’da uygulamaya geçecek. Böylece, yerleşim birimlerindeki trafik suçları ve düzeni daha yakından takibe alınacak. Altyapı çalışmalarına göre, TEDES, özellikle kırmızı ışık, hız sınırı, banket ve emniyet şeridi ihlalleri başta olmak üzere tüm trafik kuralı ihlallerinin tespitinde kullanılacak.
TEDES, MOBESE'nin aksine, valilikler ve il özel idareleri yerine belediyelerce kurulacak. Sistemin kurulacağı yerleşim birimleri ise nüfus, kayıtlı sürücü ve araç sayıları, trafik kazaları ve sonuçları ile karayollarından geçen yıllık ortalama trafik değerlerine göre Emniyet Genel Müdürlüğü'nce belirlenecek.
TEDES'ler, kurulumdan sonra, kent merkezinde il emniyet müdürü ve belediye başkanı, ilçelerde ilçe emniyet müdürü veya amiri ile ilçe belediye başkanı arasında imzalanacak protokolle uygulamaya koyulacak.
TEDES'lerin hizmete girmesinden sonra, trafik zabıtasınca sorumluluk sahasında imzalanarak onaylanan idari trafik para cezalarının toplamının yüzde 30'u, hizmet alımı karşılığında belediyelere ödenecek. Böylece, il emniyet müdürlükleri para karşılığında belediyelere hizmet bedeli ödemiş olacak.
Kurulacak elektronik sistemlerden elde edilecek veriler, suç işlenmesinin önlenmesi veya adli bir soruşturma veya kovuşturma için gerekmesi halinde Emniyet birimlerince kullanılabilecek. Belediyelerin yapılacak hizmet alımı protokollerine uymamaları halinde emniyet birimlerince fesih işlemi uygulanacak.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit