• resmi ilanlar

Bolu’da buruk bayram

2014-10-29 12:00:12

Bu yıl ki Cumhuriyet kutlamalarına Hakkari’den gelen 3 şehit haberi ve ardından Ermenek’te mahsur kalan 18 madenci damga vurdu. Törendeki kutlamalar iptal edilirken, Vali Ahmet Zahteroğulları da “Umutlu bekleyişimiz devam ediyor. Allahtan milletimize iki bayramı birden yaşatmasını diliyorum” diyerek sözlerine başladı.

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Bolu Belediye Meydanında düzenlenen törenle kutlandı. Törende Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Garnizon Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer ve Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz askeri araçtan halkı selamladı. Ardından da öğrenciler tarafından şiirler okundu.

Karaman'da meydana gelen maden faciası dolayısıyla Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen; “Kurtuluşa Giden Yol” isimli gösteri, Fener Alayı  ile Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunun yanı sıra Mudurnulular Derneği tarafından düzenlenen Birikme Gecesinin de iptal edildiği duyuruldu. Ayrıca kutlama programında yer alan halkoyunları gösterileri de iptal edildi.

“UMUTLU BEKLEYİŞİMİZ DEVAM EDİYOR”

Törende konuşma yapan Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları önce Hakkari’den gelen 3 şehit haberi ve ardından Ermenek’te yerin 400 metre altında 18 madencinin mahsur kalışıyla buruk bir Cumhuriyet kutlaması gerçekleştirildiği belirtti. Vali Zahteroğulları, mahsur kalan madencilerle ilgili olarak “Allahtan ümit kesilmez. Umutlu bekleyişimiz devam ediyor. Allahtan milletimize iki bayramı birden yaşatmasını diliyorum” dedi.

Vali Zahteroğulları “Bir zamanlar biz de millet ki hem ne milletmişiz. Gelmişiz dünyaya milliyet nedir öğretmişiz. Dünyaya millet nedir? Milliyet nedir? Adalet nedir? İnsanlık nedir? Öğretmiş bir milletin evlatları olarak bu dünyada biz vardık, biz varız ve yine biz olacağız. Bu coğrafyada dün söz sahibi bizdik, yarın da yine inşallah biz olacağız. Bu topraklar çok savaş gördü. Çok ihanet gördü, işgal gördü, gecenin zifiri karanlıklarını da gördü. Ama sabaha olan ümidini hiç kaybetmedi. Çok şükür sabahları da gördü. Bu millete ihanet edenlerse; ya o karanlıklarda boğulup gittiler, ya da hala aydınlığa hasret yaşıyorlar.

Bugün ihanet edenlerin de, aslan gibi yiğitlerin karşısına çıkma cesareti bile gösteremeyerek pusu kuran, kalleşçe arkadan vuran hainlerin de emin olun akıbeti farklı olmayacaktır. Emin olun biz oyunu bozacak güçteyiz ve bozacağız. Asla yılmayacağız, yıkılmayacağız. Bu coğrafyada ayakta kalmanın, dimdik durmanın kolay olmadığını bilerek daha çok çalışacak, daha çok üreteceğiz. Her alanda güçlü olacağız. Bir yandan eğitim seviyemizi ve kalitesini yükseltirken, diğer yandan 2 katrilyon dolar GSYH, 500 milyar dolar ihracat ve 20 bin dolar kişi başı gelirle dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacağız.” dedi.

“CUMHURİYETSİZ DEMOKRASİ OLABİLİR AMA DEMOKRASİSİZ CUMHURİYETTEN ASLA SÖZ EDİLEMEZ”

Vali Zahteroğulları sözlerinin devamında “Bir yandan demokrasimizi daha çok geliştirirken diğer yandan insanımız için en ileri insan hakları, refah ve huzur ortamını yemin edeceğiz. Zira, hedeflenen ekonomik ve sosyal kalkınma, ancak hür ve özgür bir ortamda sağlanabilir. Daha ileri demokrasi, daha yaygın sosyal adalet ve daha güvenilir bir adalet sistemi ile gerçek anlamda demokratik, laik ve sosyal hukuk devletini mutlaka yakalayacağız. Cumhuriyet tarihimiz buna şahittir ki biz en yüksek ekonomik ve sosyal kalkınma hızını demokrasimizi iyi işlettiğimiz dönemlerde yakaladık. Cumhuriyet tarihimiz boyunca zaman zaman ‘demokrasisiz’ cumhuriyet arzuları ve çabaları olmuştur. Ama bilinmelidir ki, belki Cumhuriyetsiz Demokrasi olabilir ama demokrasisiz cumhuriyetten asla söz edilemez. Cumhuriyet milletin iradesi ve milletin kendi kendini idaresi ise zaten aksi de düşünülemez. Devlet bir toplumsal sözleşmenin ürünüdür. Devlet millet için vardır, bizler de millet için varız ve milletin hizmetkarlarıyız. Nitekim Atatürk de Cumhuriyet ve demokrasiyi aynı anlamda kullanıyor ve diyor ki; ‘Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemiyle devlet şekli demektir’ Demokrasi olmadan cumhuriyet özünden yoksun, içi boş bir kavramdır” dedi.

“ŞİDDETİ VE HAKSIZLIĞI ADALETLE YENECEĞİZ”

Yine zaman zaman devlet ve milletin arasına mesafeler konulduğu, milletin devletine küstüğü, devletin milletine kızdığı dönemlerde yaşadık. Ancak yine Atatürk’ün ifadesiyle ‘Artık hükümetle millet arasında geçmişteki ayrılık kalmamıştır. Hükümet millet, millet hükümettir.’ Çoğulcu demokrasi ve demokratik cumhuriyet aynı zamanda milli birliğimizin de teminatıdır. Bu ülkeyi herkesin kendini özgürce ifade edebildiği, özgürlüklerini sınırsız kullanabildiği, özgürlüğünü kullanırken bir başkasının özgürlük alanını ihlal etmediği bir demokratik kültür, medeniyet düzeyi ve demokratik cumhuriyete kavuşturamadığımız sürece, bugün yaşamakta olduğumuz bir çok ekonomik ve sosyal sorunun benzerini yaşamaya devam ederiz. Biz cehaleti eğitim ve bilimle, zihinlerdeki geri kalmışlığı ekonomik ve sosyal kalkınmayla, şiddeti ve haksızlığı adaletle yeneceğiz. Tüm bunları yapabilmek için de eksiksiz bir demokrasiyi ve demokratik cumhuriyeti hep birlikte inşa edeceğiz ve sahip çıkacağız. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet Bayramınızı bir kez daha kutluyorum.”

Konuşmanın ardından alkışlarla öğrenciler geçiş yaptı. Askerlerin geçit töreni ise vatandaşlardan da büyük alkış aldı. Tören araç korteji ile son buldu. 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Cemil K.  (29.10.2014 18:18:16)

  Tüm hainlere inat Cumhuriyetimiz sonsuza kadar yaşayacak. Ne mutlu Türküm diyene...

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit