• resmi ilanlar

Altın fiyatları tepe taklak

2014-11-03 14:00:12

Yıllardır yatırımcıların güvenli liman olarak gördüğü altındaki şok düşüş sürüyor. 15 gün önce piyasalarda 152 lira olan çeyrek altın geçtiğimiz cumartesi günü 140 liraya dek geriledi. Yatırımcılarını büyük zarara uğratan altındaki son dalgalanmaları Bolu Kuyumcular Derneği Başkanı Hakan Özkan yorumladı ve Bolu Express’e yaptığı açıklamalarla yatırımcılara önerilerde bulundu.

 

Haber: Mehmet KORKUSUZ

Son 30 yıldır istikrarlı bir şekilde yükselip yatırımcısının yüzünü güldüren altın önlenemeyen düşüş ile “güvenli liman” imajını oldukça sarstı. Daha 15 gün önce Bolu Yukarı Çarşı’da 152 lira olan çeyrek altın geçtiğimiz cumartesi günü 140 liraya dek geriledi. 4 gün önce 87,5 lira olan gram altın, hafta sonu 83,5’e kadar geriledi. Pazartesi günü saat 11.00 sıralarında ise, fiyatlarda hafifte olsa bir artış söz konusu oldu ve çeyrek altında fiyat 142 lirayı gördü.

Bolu Kuyumcular Derneği Başkanı ve Alyanaklar Kuyumculuk İşletmecisi Hakan Özkan, altın piyasasındaki son dalgalanmaları Bolu Express’e yaptığı açıklamalarla yorumladı ve yatırımcılara önerilerde bulundu.

Geçtiğimiz Çarşamba gününden bu yana altın fiyatlarında sert bir düşüş olduğunu belirten Özkan, Amerikan Merkez Bankası’nın açıklamalarının altın fiyatları üzerinde etkili olduğunu söyledi. Altının yanı sıra Dolar ve Euro’da da düşüş olduğunu ifade eden Özkan, Orta Doğu’da yaşanan sıcak gelişmelerin altın üzerindeki etkisinin ise halen devam ettiğini bildirdi.

VATANDAŞIN KAFASI KARIŞIK! PEKİ, NE YAPMALI?

Altın piyasasındaki uzun süreli düşüş yatırımcılarında kafasını karıştırmaya devam ediyor. Altındaki düşüşün süreceği yönündeki yaygın beklenti hem alıcıyı, hem de satıcıyı düşündürüyor.

Altın yatırımcısı vatandaşlara önerilerde bulunan Özkan, “Vatandaşlar panik yapmamalı. Daha evvelden elindeki altınları yüksek fiyatlarla alanlar var. Piyasayı takip ediyorlar. Yüksek fiyata altın satın alanlar şu an sıkıntı yaşıyorlar. İhtiyacı olup da altın satmak isteyenlerin şu an ciddi zararları var. Ama almak için şu an uygun mu? Evet uygun. Belki fiyatlar daha da aşağı seviyelere inebilir. Ama bu kimsenin bilebileceği bir şey değil. Altın kriz ortamlarını sever. Bir savaş söylentisi bile fiyatları yeniden yükseltebilir.

FİYATLARDA HAREKETLİLİK

Özkan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bugün fiyatlarda az da olsa bir kıpırdanma var. Geçtiğimiz Cumartesi günü 142 liraya sattığımız çeyrek altın Pazartesi günü saat 11.00 sıralarında 142 liraya yükseldi. 585 liraya sattığımız Ata Lira 600 liraya yükseldi. Bu seferde piyasalarda mal sıkıntısı baş göstermeye başladı. İstanbul’da şu an toptancılarda, çeyrek altın ve gram altın bulabilmek oldukça zor. Taleplerimize şu an cevap verilmiyor. Siparişlerimiz şu an beklemede.”

İŞTE YUKARI ÇARŞI’DA ALTIN FİYATLARI

Özkan, Yukarı Çarşı’daki Bolu Kuyumcular derneği üyesi işyerlerindeki altın fiyatlarını şöyle bildirdi:

Çeyrek altın 142 lira.

Yarım altın 284 lira.

Gremse 568 lira.

Ata Lira 600 lira.

Reşat Altın 620 lira.

(Haberde paylaşılan fiyatlar, Pazartesi günü 13.30 itibariyle piyasalardaki son durumu özetlemektedir. Fiyatlar anlık olarak değişebilmektedir.)

“ALTIN, UZUN VADEDE YATIRIMI DÜŞÜNENLERDE HAYAL KIRIKLIĞI YARATMAZ”

Özkan, açıklamalarının devamında piyasalardaki son durumu özetledi ve uzun vadede yatırım yapmak isteyenlerin bu dönemde altına yönelmelerinin kendilerine avantaj sağlayacağını belirtti. Özkan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Fiyat düşüşünden ziyade altın satın almak isteyenler çoğunlukta. Fiyatlar yükselir umuduyla ellerinde altın bulunanlar ise şu an beklemede. Çok ihtiyacı olanların altın bozdurduğu bir dönemi yaşıyoruz. Şu anda alış ağırlıklı bir hareketlilik söz konusu. Şu an, çeyrek altın, cumhuriyet altını ve ata lira sıkıntılı. Elimizde az sayıda var. İstanbul’da toptancılarda ‘Yok’ diyorlar. Bugün ise fiyatlarda hafifte olsa bir artış söz konusu.

Alıcılar açısından değerlendirildiğinde fiyatlar iyi. Yani altın uzun vadede getirisi olan bir yatırım aracı. Hemen satın alıp da, birkaç ay sonra kar elde etmeyi istemek hayalcilik olabilir. Belki kazançlı da olabilir. Burası Türkiye. Her şey olabilir. Ama riskli. Uzun vadede düşünen yatırımcılar açısından hayal kırıklığı yaratmaz diye düşünüyorum. Uzun vade de yatırım aracı olarak biz altını yine öneriyoruz. Çünkü her zaman para.”

ORTA DİREĞİN YATIRIM TERCİHİ HER ŞEYE RAĞMEN ALTIN!

Fiyatlardaki son dalgalanmalar, ‘Altının en iyi yatırım aracı olduğu’ yönündeki toplumdaki yaygın görüşü zarara uğrattı mı?” sorusuna yanıt veren Özkan, “Altın eskilerden beri yatırım aracı olarak herkesin baş tacı.  İnsanların birinci yatırım önceliği. Parası olan zaten tahvil gibi enstrümanlarla oynuyor. Ama sade vatandaş, orta direk vatandaş, köylü ve çiftçi vatandaşın en çok talep ettiği yatırım aracı altın. Her şeye rağmen” dedi.

“ALTINDA FİYAT DEĞİŞİKLİĞİ MEVSİMSEL DEĞİL!”

Altın fiyatlarındaki son dalgalanmanın mevsimsel koşullarla alakasız olarak geliştiğini belirten Özkan, “Düğün dernek sezonunun kapandığı ve bu nedenle fiyatların düştüğü yönündeki söylentiler gerçeği yansıtmıyor. Yaz sezonunda da fiyatlar düşük seviyelerde seyretti. 4 gün önce 87,5 lira olan gram altın, hafta sonu 83,5’e kadar geriledi” dedi ve açıklamalarını tamamladı.

 

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Dursun YILMAZ  (04.11.2014 10:14:33)

  Altın ve döviz fiyatlarıyla oynayarak zenginliğine zenginlik katanlara helal olsun diyelim.Geri kalmış ülkelerde Altın ve döviz fiyatlarıyla oynayarak halkın alın teriyle kazandığı paralar iç edilir.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit